Καθημερινό Ξύρισμα και απαλά γένια

Απάντηση
Tasosxx
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Ιαν 2014, 11:34
10

Σαν νέο μέλος χαιρετώ την κοινότητα.
Κατευεθείαν στο θέμα. Εδώ και χρόνια δεν ξυριζομουν ιδιαίτερα συχνα, μια φορα το διμηνο-τρίμηνο και αμα, συνηθως κουρευα τα γένια με την χαμηλότερη σκαλα. Εδώ και 2 μήνες ειμαι στον στρατό και το ξυρισμα είναι αναγκαστικό καθε μερα. Το προβλημα το παρατήρισα τώρα στην αδειά μου οπου τα γένια μου ξαναμεγάλωσαν λιγο και ενω παλια ήταν αρκετά απαλα και μαλακα τώρα είναι κάπως πιο αγρια και πετάνε. Δεν ξυρίζομαι ποτέ κοντρα και πάντα με την φορά της τριχας ισα για τα ματια του κοσμου. Γνωρίζω οτι στον στρατό είναι μονοδρομος το ξυρισμα, ωστοσο έχετε να μου δώσετε καποια συμβουλή, τι να αποφύγω τι οχι, καμια λοσιον, ωστε όταν με το καλό απολυθώ να μην είναι σαν γαιδουράγκαθα?
Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Χρησημοποιω Gillete Fusion και Nivea Men αφρο.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

:welcome!!!


Κακα τα ψεματα το συχνο ξυρισμα το προκαλει αυτο, ας πουμε οτι η τριχα αντιδρα-προσαρμοζεται. Οταν με το καλο απολυθεις και επιλεξεις να αφησεις μουσι πιστευω οτι αν δωσεις λιγο καιρο στην τριχα να συνηθησει τις νεες συνθηκες θα επανελθει .
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Τάσο. Δυστυχώς στην περίοδο της στρατιωτικής θητείας δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για αυτό το θέμα. Από την στιγμή που θα απολυθείς κοίταξε να αναθεωρήσεις πολλά στον τρόπο ξυρίσματος σου.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Επειδή και εγώ το έπαθα με τα πολυλέπιδα συστήματα στο στρατό, αλλά αναγνωρίζω το πρόβλημα της έλλειψης χρόνου, θα σου πρότεινα να γυρίσεις πίσω σε σύστημα με 3 ή ακόμα και με 2 λεπίδες. Δηλ Mach 3 ή ακόμα καλύτερα σε sensor! Εκτός από τις κλασικές gillette με τα ανταλλακτικά, υπάρχουν και σε μορφή disposable με πλαστικό χερούλι που είναι ίδιες σε κόψιμο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Tasosxx
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 07 Ιαν 2014, 11:34
10

οπότε οι πολλές λεπιδες επιδεινώνουν το πρόβλημα? δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα του χρόνου ούτε το πόσο βαθύ θα είναι το ξύρισμα ούτως η άλλως το μεσημέρι πάλι αξύριστος θεωρούμαι έτσι όπως μεγαλώνουν. για τα μάτια του κόσμου γίνονται όλα εκεί. θα δοκιμάσω αυτό με τις λίγες λεπιδες πάντως.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Συγκεκριμένα στη μέση της θητείας μου άλλαξα από το 2λέπιδο απλό sensor στο 3λέπιδο mach3. Μέσα σε ένα μήνα είχαν αγριέψει τόσο πολύ τα γένια μου και ξαναπήγα στο πάλιό. Σε λίγο καιρό ξαναήλθαν στην πρότερη κατάσταση.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”