Απόψεις για το ξύρισμά μου;

Απάντηση
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Tα γένια μου (σε γενικές γραμμές) βγαίνουν από αριστερά προς τα δεξιά, και στο πρόσωπο και στο λαιμό. Από αριστερά προς τα δεξιά είναι δηλαδή με τη φορά των τριχών.

Επειδή το δέρμα μου δεν σηκώνει με τίποτα ATG, ξυρίζομαι αρχικά WTG και μετά κάνω 2 περάσματα XTG (από πάνω προς τα κάτω και το αντίθετο).

Επειδή όμως ουσιαστικά η αιτία που άρχισα το πξ είναι το πολυπόθητο BBS που δεν μπορώ, όπως είπα, να απολαύσω, άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο με τις τρίχες και τη φορά τους και με όλα τα άλλα ωραία που κάνουμε και ανακάλυψα ότι αφού κάνω τα 3 περάσματα αν συνεχίσω με 2 ακόμα περάσματα με λίγο διαγώνιες κινήσεις, δηλαδή από το αυτί πχ. προς το πηγούνι περίπου και ένα ακόμα πέρασμα, περίπου αντίθετα (τέλος σαγονιού προς αρχή μύτης) και αντοίστιχες κινήσεις στο λαιμό, πετυχαίνω ένα πολύ καλύτερο και πιο βαθύ ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς.

Η ερώτηση μου τώρα είναι: είναι καλή αυτή η τεχνική; Είναι 5 περάσματα, αλλά πέρα από τον επιπλεόν χρόνο, δεν έχω άλλο πρόβλημα. Το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές.

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι τα 2 τελευταία περάσματα είναι γιαλαντζί XTG, όπου ουσιαστικά το ξυράφι περνάει πάνω από την τρίχα 2 φορές διαγώνια κάνοντας ένα νοητό Χι, από πάνω προς τα κάτω και από κάτω προς τα πάνω και δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλή κατάσταση αυτή για τις τρίχες. Φοβάμαι για ingrown hairs κυρίως γιατί τις φαντάζομαι λίγο πετσοκομμένες.
Τι λέτε;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αποψη μου ειναι οτι πρεπει να μειωσεις τα περασματα-passes γιατι κινδυνευεις απο ερεθισμους-razor burns και απο ingrown hairs.φιλικα macho. 8)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Θα συμφωνήσω. Πιστεύω 3 περάσματα είναι υπερ αρκετά.
Ένα WTG και δύο XTG (από αυτί στην μύτη και από την μύτη στο αυτί).
Πιστεύω είναι αρκετά. Γνώμη μου πάντα...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”