Τι συμβαινει?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26472 times
Been thanked: 25944 times

Κατά την ταπεινή μου άποψη, ασφαλώς και παίζει ρόλο η μηχανή και η επιθετικότητά της για το βάθος του ξυρίσματος, αλλά από ένα σημείο και μετά με οποιαδήποτε σωστή * μηχανή, μπορείς να βγάλεις το βάθος που θέλεις. Είτε ξυριστώ με την black beauty στο 9 (που γίνεται πολύ επιθετική), είτε με την 34C, είτε με την Jagger είτε με οποιαδήποτε άλλη, από θέμα βάθους παίρνω με όλες το απόλυτο. Άλλες μου το δίνουν πιο εύκολα, άλλες είναι πιο γλυκιές, αλλά με όλες παίρνω το βάθος που θέλω. Θέλω να πω ότι ανάλογα με την μηχανή, που παίζει ρόλο στην τραχύτητα και στην επιθετικότητα, αλλά το βάθος είναι με όλες αυτό που θέλω. Εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα ήταν οι πολύ ήπιες, πχ tech. Αυτή ήθελε 8 περάσματα για να κάνω βαθύ ξύρισμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.



* Με τον όρο σωστή, εννοώ μηχανή στοιβαρή και όχι πλαστική, μηχανή αναγνωρισμένης ποιότητας (πχ Merkur, EJ, Muhle, Gillette κλπ)
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Το βάθος ξυρίσματος της R41 (και δη της 2011) δεν το πετυχαίνω με άλλη μηχανή. Από την άλλη χρησιμοποιώ πιο συχνά την 33c -με σταθερά συνήθως αποτελέσματα- γιατί δεν έχω να αφιερώσω πάντα το χρόνο που χρειάζεται η R41 ή δεν έχω τη διάθεση.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Και εγώ δεν μπορούσα να επιτύχω το αποτέλεσμα που έπαιρνα από την Muhle R41 με καμιά άλλη από τις μηχανές μου είτε αυτές ήταν με safety bar είτε open comb. Έτσι κατέληξα να ξυρίζομαι αποκλειστικά με την R41 αναπτύσσοντας την τεχνική μου τόσο όσο χρειαζόταν για να μην έχω το παραμικρό πρόβλημα στο ξύρισμα μου. Πρόσφατα αγόρασα την Futur πηγαίνοντας ακόμα παραπέρα αφού διαπίστωσα οριστικά ότι σε μένα προσωπικά, ταιριάζουν οι επιθετικές μηχανές.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”