Ένας αντίλογος

Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

elefsina73 έγραψε:Γιατι λεβεντη μου σπας το κεφαλακι σου?
Τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Θα πηγαινες ποτε σε ενα gay party αν δεν ησουν αδερφη?
Θα προσπαθουσες να διαλεξεις ενα καλο ουισκυ αν δεν επινες?
Κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν για τιποτα.
Γιατι να υπαρχει αντιλογος σε ενα φορουμ που επικρατει το π.ξ.?
Ολα ειναι θεμα γουστου και πειραματισμων.
Φιλικα Νοτης!!!!!!
Συγνώμη αλλά αυτή η απάντηση δεν μου άρεσε καθόλου. Τι πάει να πει "γιατί να υπάρχει αντίλογος σε ένα φόρουμ που επικρατεί το ΠΞ"??? Ας αλλάξουμε τότε το όνομα από "Φόρουμ Men's Only" σε "Επίσημο Όργανο Προπαγάνδας του ΠΞ". Το να δοκιμάσεις κάτι για πλάκα ακόμα κι αν δεν το κατέχεις ή το γουστάρεις δε σου αφαιρεί το δικαίωμα να εκφέρεις γνώμη (ακόμα κι αν αυτό είναι το να είσαι straight και να πας σε gay πάρτυ μόνο και μόνο για την πλάκα και μετά να πεις ότι δε σου άρεσε ή να δοκιμάσεις Lagavulin και να το κατεβάσεις μονορούφι σα γκαζόζα και μετά να πεις ότι δε σου άρεσε).

Εγώ καταλαβαίνω σε κάποια πράγματα τον swimmer. Ναι μερικές φορές όταν το μόνο που θες είναι απλά να ξυριστείς (να κάνεις το διαδικαστικό κομμάτι μόνο επειδή είσαι κουρασμένος, επειδή βιάζεσαι επειδή, επειδή, επειδή...) το DE μπορεί να μην προσφέρει το ίδιο καλά αποτελέσματα με το συστημικό ξυράφι. Εννοείται πως η εμπειρία και η τεχνική παίζουν τεράστιο ρόλο αλλά και πάλι τα DE μερικές φορές μπορεί να είναι κάπως δύστροπα.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Διαφωνώ κι εγώ σαφώς ότι δεν πρέπει να υπάρχει αντίλογος σε φόρουμ που επικρατεί το ΠΞ. Ο Swimmer έχει δίκιο να προβληματίζεται για κάποια πράγματα αφού οποιοσδήποτε μπορεί να τα βρει δύσκολα στην πορεία (όπως τα βρήκαν και πολλοί άλλοι).
@Swimmer: Αφού σε βολεύει καλύτερα σε ορισμένες περιπτώσεις το πλαστικό σαφώς συνέχισε να το χρησιμοποιείς για να κάνεις τη δουλειά σου. Κι εγώ πλαστικά χρησιμοποιώ όταν βιάζομαι ή όταν πρέπει να πάω ταξίδι και δουλεύουν μια χαρά.
Θα σου έλεγα βέβαια να συνεχίσεις να προσπαθείς να βελτιώνεις την τεχνική σου στο πξ ταυτόχρονα, γιατί και αυτό θα σε ανταμείψει. Όσον αφορά το θέμα της προετοιμασίας, ναι μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα όταν δεν υπάρχει χρόνος ή όταν αισθάνεται κανείς ότι αυτή γίνεται κουραστική. Η οποία αρκετές φορές όντως γίνεται.
Θα σου πω ένα πράγμα όμως, από τη δική μου εμπειρία προφανώς: Όταν δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με σαπούνια κλπ -πολλά από τα οποία παρεμπιπτόντως τα θεωρώ υπερτιμημένα ως προς τη χρηστικότητά τους, εκτός αν ψάχνει κανείς "αρώματα" που προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρουν- στρέφομαι κυρίως σε δύο κλασσικές κρέμες. Την Proraso και την Palmolive. Αυτές τις χρησιμοποιώ κατά κόρον μαζί με φτηνά πινέλα χοίρου Omega (των 5 ευρώ) και κάνω σαπουνάδα πολύ καλύτερη από αφρούς. Επειδή προβληματίζεσαι με το χρόνο προετοιμασίας σου προτείνω να δοκιμάσεις ειδικά την Palmolive που κάνει εύκολα καλή σαπουνάδα (χωρίς να επηρεάζεται τόσο από την ποσότητα νερού και δεν στεγνώνει εύκολα) και προστατεύει το δέρμα πολύ καλά –καλύτερα από άλλες ακριβότερες κρέμες. Αυτές χρησιμοποιώ ακόμη και με πλαστικά.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όποιος ξυρίζεται με φαλτσέτα ας μου πεί πόσες φορές δε πέρασε κάποια σημεία με DE s/r μέχρι να την μάθει ?
Όποιος ξυρίζεται με DE s/r, πόσες φορές δε πέρασε κάποια δύσκολα σημεία με τα "πλαστικά" ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Αλέξη πριν ακόμα δημιουργήσω το νήμα, ήξερα ότι κάποιοι θα ειρωνευτούν/κάνουν την πλακα τους (και να πεις· ένα θέμα έκανα να το κουβεντιάσουμε σε ένα φόρουμ).

Ύστερα απο τόσα χρόνια σε διάφορα fora, δεν προσδοκώ την ύψιστη "παιδεία". Αναμενόμενα. :-)

Αλέξης έγραψε:Ναι μερικές φορές όταν το μόνο που θες είναι απλά να ξυριστείς (να κάνεις το διαδικαστικό κομμάτι μόνο επειδή είσαι κουρασμένος, επειδή βιάζεσαι επειδή, επειδή, επειδή...) το DE μπορεί να μην προσφέρει το ίδιο καλά αποτελέσματα με το συστημικό ξυράφι..
Ακριβώς υπήρξαν στιγμές που "έπρεπε" να είμαι ξυρισμένος και ήμουν πτώμα απο την κούραση. Προφανώς δεν με ένοιαζε το όλο "τελετουργικό" απλώς ήθελα να κάνω τη δουλειά μου.

Με το συστημικό ξυραφάκι (μονολέπιδο παρεμπιπτόνως) έγινε γρήγορα η δουλειά και δεν μπορώ να καταλάβω τι καλύτερο στην προκειμένη στιγμή θα μου προσέφερε το DE. Παρατήρησα πως το DE θα μου κάνει δύστροπο ξύρισμα (σε κάποιες περιπτώσεις), ενώ το μονολέπιδο συστημικό δεν υστερεί σε τίποτα όσο αφορά το αποτέλεσμα. Στην ταχύτητα το συστημικό υπερτερεί, ενώ στο κόντρα ξύρισμα (συστημικό), με μεγάλη ευκολία δεν μένει τρίχα για τρίχα. Αν δοκιμάσω κόντρα με DE, πρέπει να έχω αφενός χρόνο ελεύθερο και αφετέρου αρκετή υπομονή μη μου ξεφύγει κάτι (διότι αν το κάνω όπως με το πλαστικό, θα γίνει η μάχη του Βατερλώ).
YMMV έγραψε:Αυτές τις χρησιμοποιώ κατά κόρον μαζί με φτηνά πινέλα χοίρου Omega (των 5 ευρώ) και κάνω σαπουνάδα πολύ καλύτερη από αφρούς. Επειδή προβληματίζεσαι με το χρόνο προετοιμασίας σου προτείνω να δοκιμάσεις ειδικά την Palmolive που κάνει εύκολα καλή σαπουνάδα (χωρίς να επηρεάζεται τόσο από την ποσότητα νερού και δεν στεγνώνει εύκολα) και προστατεύει το δέρμα πολύ καλά –καλύτερα από άλλες ακριβότερες κρέμες.
ΥΜΜV όταν ψαχνόμουν για να ασχοληθώ με το Π.Ξ, έψαχνα να βρω την κρέμα palmolive την οποία δεν την έχω πετύχει πουθενά! :Ρ Όσο αφορα το πινέλο, χρησιμοποιώ ήδη αυτό που αναφέρεις.


Ανακεφαλαιώνω πως το νήμα δεν ήταν κάποιου είδους..γκρίνια ή παράπονο! Έχω διαβάσει τόσα εδώ στο forum, αλλά δεν μπορούσα να κάνω κριτική για τον απλούστατο λόγο πως δεν είχα εμπειρία.

Το μόνο που έκανα τώρα (όχι πως έγινα έμπειρος), ήταν να εκφράσω μια απλή διαπίστωση και έεγραψα στο φορουμ τις εντυπώσεις μου για να το συζητήηησουμε (βλ. αυτή είναι η "δουλειά" του forum)!! (εκφράζομαι σαν να μιλάω σε μωρά :Ρ ). :dance3

Αν πάλι έκανα κριτική χωρίς να τα χω δοκιμάσει, τότε θα υπήρχαν άλλα ποστ του στυλ "ας δοκίμαζες ρε φίλε και μετά να μας έλεγες τη γνώμη σου". Ε λοιπόν αυτό έκανα! :megagrin

Ήξερα βέβαια εκ των προτέρων πως για κάποιους θα ήταν δύσκολο να κατανοήσουν ακόμα και αυτό. Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις-συμβουλές. Αν άλλοι φίλοι συμφορουμίτες έχουν να πουν την δική τους άποψη, ευχαρίστως να την διαβάσω! Εγώ εννοείται θα προσπαθήσω να βελτιώσω την τεχνική μου -με την κατα τα άλλα κουκλίστικη- μηχανή μου!
nikos.a

Swimmer γινεσαι λιγο αδικος σε αυτο το σημειο. Και να σου πω το λογο που το νομιζω αυτο. Ο Νοτης δεν νομιζω να ειχε καμια ορεξη να σε ειρωνευτει, να σε περιπαιξει με το σχολιο του αυτο, οπως το ιδιο πιστευω θεωρουν και τα υπολοιπα μελη που εκαναν Like, ας πουμε, στην δημοσιευση του. Μεσα σ' αυτους ηταν και οι διαχειριστες, που τουλαχιστον λογω ιδιοτητας προσπαθουν να αποφευγονται οι ιντριγκες. Μιλησε πολυ απλα, χωρις περιττες σαλτσες, με δυο παραδειγματα θελοντας να σου πει κατι πολυ απλο. Το λες και στο αρχικο σου ποστ. Αν δεν εχεις χρονο, δεν υπαρχει λογος να ζοριζεσαι, να πιεζεις τον εαυτο σου για κατι που δεν σε ευχαριστει και δεν σε βολευει. Καποιος που δεν πινει, εννοειται πως δεν θα τον ενδιαφερει να μαθει, να δοκιμασει το Lagavulin ή γενικοτερα τα premium whiskies, ποσο μαλλον να βαλει και το χερι στην τσεπη του γι' αυτα. Τα πραγματα ειναι απλα. Λες τι κακο εχουν οι αφροι, τα γκαζομπουκαλα και γιατι ειμαστε εναντιον τους και τα κατηγορουμε. Η απαντηση ειναι οτι μεσα απο τα σαπουνια- κρεμες, ψαχνουμε κατι πιο αγνο, υγιεινο για το προσωπο και το δερμα μας. Δεν ξερω κατα ποσο το καταλαβαινεις αυτο. Τωρα, για τα περι υψιστης "παιδειας" που δεν προσδοκας με την παρουσια σου, σαν να μιλαω σε μωρα κλπ., εχω να σου πω οτι, 1ον δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι ο καθενας σε ενα φορουμ, τι σπουδες εχει κανει, το πολιτιστικο του επιπεδο και 2ον αν δεν υπηρχε παιδεια ειναι κατα 99,999% σιγουρο οτι δεν θα υπηρχε τοσος πλουτος αποψεων πανω σε διαφορετικα θεματα και γνωστικο επιπεδο υψηλο απο τοσα μελη εδω μεσα.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σεβαστη η γνωμη σου αλλα να γραψω και εγω την δικη μου.

Λες οτι μετα απο σχετικα αρκετο καιρο στο πξ εχεις καποια παραπονα, αυτος ο καιρος αν κρινω απο την παρουσια σου στο φορουμ ειναι σκαρτοι τρεις μηνες. Συμφωνω απολυτως με τον Αντωνη, οταν ημουν και εγω νεος στο πξ ακουγα οτι ειναι μια τεχνη που χρειαζεται καιρος για τα την κατακτησεις. Τοτε δεν το πολυ πιστευα, νομιζα οτι υπερβαλλουν και ομως ενα χρονο περιπου μετα καταλαβα και εγω με την σειρα μου οτι το πξ ειναι πραγματικα τεχνη. Χρειαζεται χρονος και υπομονη για να φτασεις να μαθεις να κανεις ποιοτικο αφρο καθε φορα με ολα σου τα σαπουνια-κρεμες, σωστη προετοιμασια αναλογα με το δερμα και τα γενια σου και φυσικα να μαθεις να χειριζεσαι την μηχανη ασφαλειας σωστα . Ετσι θελω να καταληξω στο οτι οι τρεις μηνες δεν ειναι και τοσο μεγαλο διαστημα ωστε να μπορεσεις να εχεις παραπονα απο το πξ.

Κανενας δεν μιλησε για χημικα pre shave ουτε για μιση ωρα στο μπανιο με την κρεμα. Εμενα ενα απολαυστικο ξυρισμα με το πασο μου μου παιρνει 20 λεπτα μ.ο. οπως και σε πολλους αλλους απο εδω μεσα . Οταν η τεχνικη σου μετα απο καποιο καιρο φτασει στο καταλληλο επιπεδο θα δεις οτι ακομα και το κοντρα ξυρισμα με DE ειναι κατα πολυ καλυτερο απο οποιοδηποτε ξυρισμα με πλαστικο. Επισης μηπως εχεις σκεφτει οτι το ξυραφακι που χρησιμοποιεις μπορει να μην εχει κατσει καλα στο δερμα σου;

Τελος θελω να εκφρασω την συγνωμη μου γιατι οπως καταλαβες ουτε εγω εχω παιδεια, παω λοιπον να πιω το Hemo μου και να κανω νανι.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

nikos.a έγραψε:Αν δεν εχεις χρονο, δεν υπαρχει λογος να ζοριζεσαι, να πιεζεις τον εαυτο σου για κατι που δεν σε ευχαριστει και δεν σε βολευει.
Nαι αλλά ο χαρακτήρας του θέματός μου όμως δεν έχει "τελεσίδικο" χαρακτήρα. Εκφράζω μια κατάσταση και περιμένω μια απάντηση πχ στο τι μπορεί να φταίει.
nikos.a έγραψε:Λες τι κακο εχουν οι αφροι, τα γκαζομπουκαλα και γιατι ειμαστε εναντιον τους και τα κατηγορουμε. Η απαντηση ειναι οτι μεσα απο τα σαπουνια- κρεμες, ψαχνουμε κατι πιο αγνο, υγιεινο για το προσωπο και το δερμα μας. Δεν ξερω κατα ποσο το καταλαβαινεις αυτο.
Αν καταλαβαίνω τι; Τα Ελληνικά με τα οποία είναι γραμμένη η πρόταση; Ναι αυτά τα καταλαβαίνω πολύ καλά.

Μπορείς να εξηγήσεις γιατί ένα σωληνάριο είναι πιο "υγιεινο" απο ένα γκαζομπούκαλο; Τα συστατικά που βλέπω και στα δύο, είναι αρκετά "φορτωμένα". Έχεις κάποια επιστημονική εξήγηση; (θα την προτιμούσα ΑΝ ξέρεις).
nikos.a έγραψε:..σαν να μιλαω σε μωρα κλπ., εχω να σου πω οτι, 1ον δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι ο καθενας σε ενα φορουμ, τι σπουδες εχει κανει, το πολιτιστικο του επιπεδο και 2ον αν δεν υπηρχε παιδεια ειναι κατα 99,999% σιγουρο οτι δεν θα υπηρχε τοσος πλουτος αποψεων πανω σε διαφορετικα θεματα και γνωστικο επιπεδο υψηλο απο τοσα μελη εδω μεσα.
Έβαλα υπογλώσσιο και τη λέξη "παιδεία" την έβαλα σε εισαγωγικά γι΄αυτό ακριβώς το λόγο. Πήρες φόρα.

Και αναμενόμενο ότι θα "αντιδράσουν" κάποιοι (είναι να μη ψάξει κάποιος να κρεμαστεί απο μια λέξη..τότε αλοίμονό σου.) ^_^
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Παιδιά ήρεμα. Καταρχάς δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάν προσωπικές κόντρες. Όντως ο swimmer στο τελευταίο πόστ του δεν χρειαζόταν να προβεί σε γενικεύσεις χωρίς λόγο, ούτε και σε ειρωνικούς χαρακτηρισμούς μιας και οι περισσότεροι ξέρουμε πως η συντριπτική πλειοψηφία των ενεργών μελών του φόρουμ συνδιαλλέγεται σε αρκετά υψηλό επίπεδο σε σχέση με άλλα φόρα (εσωτερικού και εξωτερικού και διαφορετικής θεματολογίας). Απλά, το ότι εξέφρασε μία αντίθετη γνώμη με τη γενικότερη φιλοσοφία του φόρουμ δε σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να είχε ακουστεί επειδή το φόρουμ ασχολείται κατά βάση με το ΠΞ. Εγώ προσωπικά σε αυτό στάθηκα. Μπορεί σε κάποια σημεία να είχε δίκιο (δείτε το παλαιότερο θέμα "Μήπως τα κακά πλαστικά είναι στο μυαλό μας?") μπορεί σε αρκετά άλλα να μιλούσε με την εσφαλμένη σιγουριά που όλοι μιλήσαμε όταν ξεκινούσαμε (δείτε αρκετά παλαιότερα -αλλά και πρόσφατα- δικά μου πόστ) το ΠΞ και παρόλο που γνωρίζαμε λίγα πράγματα, νομίζαμε πως τα ξέραμε όλα και είχαμε άποψη για όλα.

Είναι κρίμα να μπαίνουμε σε προσωπικές κόντρες και χαρακτηρισμούς και απαντήσεις που δεν αρμόζουν στο επίπεδο του φόρουμ. Ας παραθέσουμε τις απόψεις μας όλοι με επιχειρήματα και με ανοιχτή στις διαφορετικές απόψεις αντίληψη.

EDIT : Φίλε Swimmer δεν νομίζω ότι κανείς "στα χώνει". Ας μη δυναμιτίζουμε τη συζήτηση. Άααααραξε που λένε και στη Σαλόνικα.
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Iasonas έγραψε:Επισης μηπως εχεις σκεφτει οτι το ξυραφακι που χρησιμοποιεις μπορει να μην εχει κατσει καλα στο δερμα σου;
Φίλε μου έχω χρησιμοποιήσει αρκετές μάρκες (έχω καταλήξει στην περσονα).
Iasonas έγραψε:Τελος θελω να εκφρασω την συγνωμη μου γιατι οπως καταλαβες ουτε εγω εχω παιδεια, παω λοιπον να πιω το Hemo μου και να κανω νανι.
Να την εκφράσεις αλλά η "συγγνωμη" γράφεται με δύο "γγ" ( :b ) και καλά θα κάνεις να πιείς Hemo.

(αγόρασα τις προάλλες Hemo και σε μια βδομάδα το τσάκισα) :b :b

ΥΓ: Παιδιά το ξέρω ότι δεν έχει κανείς κάτι προσωπικό μαζί μου, αλλά σας λέω κάποιες μικρές ειρωνίες ήταν αναμενόμενο να υπάρξουν (σας λέω απο εμπειρία).

Κατα τα άλλα μην αρπάζεστε 8)
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Swimmer εδώ τα χαλάμε. Εγώ πρώτος στήριξα το δικαίωμα σου να πεις κάτι διαφορετικό και "αιρετικό" προς την κατεύθυνση του φόρουμ και να ξεκινήσεις μία κουβέντα πάνω σε αυτό αλλά τώρα με το να μπαίνεις σε αυτή τη διαδικασία του "απαντάω με ειρωνεία σε όποιον διαφωνεί ή θίγεται", νομίζω ότι μόνος σου χάνεις το δίκιο σου και αποπροσανατολίζεις την κουβέντα. Αν θες πες τη γνώμη σου με συγκεκριμένα επιχειρήματα και χωρίς να μπαίνεις στη διαδικασία "μου τη λες-σου τη λέω".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”