Ένας αντίλογος

Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Ύστερα απο αρκετό (σχετικά) καιρό με την ενασχόλησή μου με το παραδοσιακό ξύρισμα (καθώς και ό,τι θετικό είχα γράψει), θα μου επιτρέψετε να κάνω και έναν "αντίλογο" κάποια δηλαδή "παράπονα" που έχω απο το Π.Ξ.

Το κόντρα ξύρισμα με τη sr κάθε φορά που ξυρίζομαι είναι σκέτο "μαρτύριο. Κακά τα ψέμματα με τα πλαστικά ξυραφάκια δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα. Ο χρόνος ετοιμασίας με το πξ είναι αρκετός, δεν έχω διάθεση να περιμένω μισή ώρα στο μπάνιο με την κρέμα στο πρόσωπό μου για να μαλακώσουν τα γένια μου, ούτε έχω όρεξη για όλες αυτες τις προετοιμασίες για ζεστές πετσέτες ή για τα δεκάδες χημικά pre-shave προϊόντα.

Αν το πξ ήταν καλύτερο, τότε προς τι όλη αυτή η προετοιμασία; Με το "συγχρονο" ξύρισμα που έκανα ήταν και 1) γρήγορο και 2) ανώδυνο.

Επίσης όσο αφορά την προετοιμασία, έχω δει πως αν κάνω κάτι "στα γρήγορα" (πχ με κρύο νερό), υπάρχουν κοψίματα. Το δέρμα γδέρνεται πραγματικά (καλά για κόντρα δεν το συζητάμε έτσι; ). Σε περιπτώσεις λοιπόν που θέλω να κάνω μια κόντρα (και αφού έχω ιδρώσει για να ξυρίσω το μισό μάγουλο, βγάζω μια μονολέπιδη πλαστική και τελειώνω σε λίγα δευτερόλεπτα). Έτσι τόσο απλά.

Τέλος έχω και την εξής "απορία": Όταν κάνετε λόγο για τους αφρούς, εκφράζεστε για αυτούς με έννοιες όπως "γκαζομπούκαλα" και τα συναφή. Θα θελα όμως να ρωτήσω το εξή: Αλήθεια σε τι (ουσιαστικά) διαφέρει απο τις-χημικότατες-κρέμες που κυκλοφορούν στο εμπόριο; Τι πιο "αγνό" υπάρχει δηλαδή στις κρέμες και δεν υπάρχει στα φιαλίδια;

Για να μη πολυλογώ, με την συγκεκριμένη εμπειρία μου στο πξ, έχω καταλήξει στα εξής:

Ξυρίζομαι κανονικά (σύμφωνα με τη φορά των τριχών) με την Safety Razor μου. Είναι κουκλίτσα, μου αρέσει η διαδικασία να αλλάζω λεπίδες απο το να αγοράζω ξυραφάκια, καθώς και κόβει καλύτερα. Έχει ένα γούστο ρε αδελφέ. Την μηχανή μου δεν θέλω να την αλλάξω. Με το "κανονικό" ξύρισμα δεν έχω πρόβλημα ακόμα και με ελλειπη προετοιμασία. (εκτός αν βιαστώ θα υπάρχουν κοψίματα). Στο κόντρα όμως ξύρισμα, προς το παρόν για μένα η sr είναι fail. Τα "πλαστικά" ξυραφάκια έχουν έτοιμη γωνία και αυτό μόνο αρνητικό δεν το βρίσκω. Τη δουλειά της την κάνει μια χαρά.

Τέλος σκέφτομαι σοβαρά να το γυρίσω στον αφρό. Βαρέθηκα να βράζω νερό, να κάνω κρέμες κτλ κτλ. Απλως θέλω να δοκιμάσω τον συνδυασμό Safety razor-αφρός ξυρίσματος και να δω τι αποτέλεσμα έχει. Αφρό γενικά έχω σχεδόν δύο χρόνια να χρησιμοποιήσω και είμαι περίεργος τι απόδωση θα έχει η sr.

Αυτά. Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σας.
Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Απόδοση*

Καλά ρε παιδιά· λίγο έλειψα. Που πήγε το edit button; :Ρ
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Τα μέλη έχουν την δυνατότητα να επεξεργάζονται τις δημοσιεύσεις τους για 15' μετά την αρχική δημοσίευση. Αν ξεπεράσει κάποιος τον χρόνο αυτό, πατάει το κουμπί των αναφορών ή στέλνει ένα ΠΜ σε κάποιον από εμάς και αναφέρει τι αλλαγές θέλει.

Ως προς αυτά που λες, εν μέρει αυτά ισχύουν σε πολλούς. Εγώ τουλάχιστον το έχω βιώσει. Για να απολαύσω σωστά ξυρίσματα, μου πήρε 1,5 χρόνο. Γιατί ήμουν ξεροκέφαλος και δεν ακολουθούσα σωστά αυτά που διάβαζα. Τώρα πλέον τα ξυρίσματά μου έχουν μπει σε άλλη διάσταση. Απολαμβάνω την πολυτέλεια σε όλο της το μεγαλείο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν τυχαίνουν φορές που μπορεί να έχω μικροκοψίματα. Και φυσικά ο χρόνος της όλης διαδικασίας του ξυρίσματος έχει αυξηθεί 500%. Αλλά η απόλαυση που παίρνω από την όλη διαδικασία και η περιποίηση του δέρματος, σε συνδυασμό με την ευεξία, είναι απείρως μεγαλύτερη σε σχέση με πριν. Πιο πριν το ξύρισμα ήταν μια αγγαρεία, ναι τελείωνε μεν σε 5 λεπτά, ναι δεν κοβόμουν σχεδόν ποτέ, ναι δεν είχα ερεθισμούς αλλά το να ξυριστώ ήταν σαν να εκτελούσα ποινή. Τώρα βρήκα νόημα σε αυτό που κάνω και από την στιγμή που έμαθα να ξυρίζομαι σωστά, απολαμβάνω και απροβλημάτιστα ξυρίσματα πέρα από την ευχαρίστηση. Τόσα αρώματα, τόσες μυρωδιές, τόση ποικιλία προϊόντων, ούτε που μπορούσα να φανταστώ.

Με όλα αυτά που γράφω λοιπόν, θέλω να πω ότι αν κάτι δεν μας δουλεύει σωστά, θέλει κατ' αρχήν υπομονή και επιμονή. Πειραματίσου λίγο στα σημεία που είναι εντονότερο το πρόβλημα, δοκίμασε να αλλάξεις και την γωνία της λεπίδας ως προς το δέρμα και την φορά των περασμάτων σου. Μια μικρή αλλαγή μπορεί να σε σώσει από έναν ερεθισμό ή κόψιμο. Σε εμένα είχε αποτέλεσμα αυτό που σου λέω.

Και φυσικά, κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν. Αν νιώθεις ότι το πξ δεν σε ευχαριστεί, αν νομίζεις ότι ταλαιπωρείσαι και ότι με τον σύγχρονο τρόπο έχεις καλύτερο αποτέλεσμα, για μένα κάνε αυτό που σε ευχαριστεί.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν και νομίζω ότι τα παιδιά με κάλυψαν, να πω μόνο ότι το ενδιαφέρον για εμβάθυνση σε μια συγκεκριμένη συνήθεια (μετατρέποντας τη σε hobby) είναι κυρίως έρωτας με την πρώτη ματιά, ένα κλικ που δεν εξηγείται λογικά. Και πιο δύσκολα και πιο σύνθετα να ήταν τα πράγματα από όσο γράφεις πάλι παραδοσιακό ξύρισμα θα επέλεγα. Όπως ο χομπύστας της φωτογραφίας, που επιλέγει τον δύσκολο δρόμο της χειροκίνητης εστίασης, και μέχρι να μάθει ταλαιπωρείται ενώ μπορούσε να επιλέξει το "auto". Αλλά κάποια στιγμή πετυχαίνει το τέλειο αποτέλεσμα που δεν θα ερχόταν ποτέ στο αυτόματο.

Αλλά τελικά ούτε αυτό τον νοιάζει. Ο δρόμος είναι το ζητούμενο, όχι ο προορισμός.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
nikos.a

Πολυ σωστες οι παρατηρησεις των κυριων απο πανω. Ευτυχως εγω δεν ειχα προβληματα ποτε με το παραδοσιακο ξυρισμα και λεω ευτυχως γιατι αυτο το μισαωρο διωχνει την πιεση ολης της μερας μετα απο ενα ζεστο ντους. Οπως ειπα και χτες σε ενα ποστ, εχει γινει μερος της καθημερινοτητας μου και απ' οτι φαινεται πολλων αλλων. Δεν χρειαζεται να πιεζει κανεις το εαυτο του να κανει κατι που δεν τον ευχαριστει. Ουτε εγω ειχα προβληματα πριν, αλλα αμα μαθεις να ξυριζεσαι καλα, ειναι αλλη φαση. Ο καθενας κανει τις επιλογες του. Παντως, θεωρω, οτι υπαρχουν πολλα ποστ και θεματα που υπαρχουν απαντησεις σε αυτα που λες, π.χ. γιατι οχι αφροι και πολυλεπιδα ξυραφακια.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις τζελ ξυρίσματος αντι αφρού είνια πολύ καλύτερο και με SAFETY που δοκιμασα μου κατσε καλά...+πινέλο φυσικά...αν όμως θες να γλιτώσεις το κοντρα να ξέρεις σε μενα δούλεψε η merkur futur+personna (στιβαρή μηχανή,βαριά πολύ και κοφτερή λεπίδα...)δεν έχω ανάγκη το κόντρα πια...
Κατα τα άλλα με κάλυψαν οι απο πάνω ειδικά ο Απόστολος.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Swimmer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 30 Αύγ 2013, 20:27
10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

rhtora αμφιταλαντεύομαι μεταξύ τζελ και του αφρού. Θυμαμαι (πριν χρόνια που χρησιμοποιούσα τζελ) απαιτούσε λίγότερη ποσότητα και έκανε αρκετά καλό ξύρισμα.

Σίγουρα όμως έχω καταλήξει στην Avene. Ίδωμεν.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

elefsina73 έγραψε:Πω!πω! Αποστολε με διελυσες!!!!!!!
Τι ηταν αυτο το τελευταιο?
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΟΧΙ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ
Μπραβο ρε φιλε ωραιο!!!!
Καβάφης...
Εικόνα
nikos.a

Κ. Καβαφης- Ιθακη...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δοκίμασε φαλτσέτα..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”