Προβλημα με σκουρη περιοχη ανω χειλους

Απάντηση
Tommygr
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Οκτ 2013, 16:56
10

Γεια και χαρα, πιθανως να εχει απαντηθει το συγκεκριμενο προβλημα, απλα ξεφυλλιζοντας το φορουμ το τελευταιο διημερο δεν εχω βρει κατι, οποτε αν μπορειτε περιληπτικα να μου δωσετε καποιες συμβουλες θα σας ημουν ευγνωμων.
Ειμαι 29 ετων, μελαχροινος, χωρις εντονη τριχοφυια στα ζυγωματικα (μουσι δεν εχω αφησει ποτε), ομως με πολυ σκληρες τριχες στην περιοχη ανω χειλους και πηγουνιου.
Ξυριζομαι καθημερινα και χωρις προετοιμασια, με απλο ξυραφακι τριων λεπιδων (πχ gillette mach 3). EΔεν μπορω να αφιερωσω πανω απο 5 λεπτα στο ξυρισμα λογω βιασυνης για να παω στη δουλεια νωρις τα ξημερωματα.

Το προβλημα μου ειναι πως ολα αυτα τα χρονια, προσπαθωντας να ξεφορτωθω το σκουρο δερμα στο ανω χειλος και πηγουνι, τα παιρνω κοντρα και με 2-3 περασματα. Ως αποτελεσμα ειναι πως η κατασταση ολο και επιδεινωνεται και φαινομαι πλεον σαν να εχω βαψει την περιοχη αυτη με μαυρο μαρκαδορο (ειδικα τωρα που αρχιζει και φευγει το μαυρισμα του καλοκαιριου). Εννοειται πως η περιοχη αυτη παραμενει ερεθισμενη για 1-2 ωρες μετα το ξυρισμα, και οσο χειμωνιαζει, τοσο χειροτερο και πιο σκληρο θα γινεται το δερμα.

Η γυναικα μου λεει να δοκιμασω αποτριχωση με laser αλλα δεν το εμπιστευομαι και εξαλλου καποια στιγμη (οταν παραιτηθω απο τη δουλεια πουθ ειμαι τωρα) θα ηθελα να αφησω να χαλαρωσει το προσωπο μου απο το καθημερινο ξυρισμα.

Η ερωτηση μου κυριως ειναι η εξης:
Αν μπω στο παιχνιδι του ξυραφιου, πχ με αυτη την επιλογη:
θα δω καποια διαφορα στο προβλημα μου;
Ευχαριστω πολυ για οποιαδηποτε συμβουλη. :bigsmilie
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 27 Οκτ 2013, 21:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Θα σε παρακαλουσα να μην αναρτεις τους συνδεσμους αδεσποτα, αλλα τους ενσωματωνεις. Ευχαριστω. Φιλικα, Στεφος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα και καλως ηρθες φιλε μου. Μιας και ανεφερες συμβουλες..

Ξεκιναμε με αυτη.
Κατοπιν παμε εδω για να καταλαβουμε το γιατι.
Και εν τελει μια φωτο του συγκεκριμενου σημειου θα βοηθουσε πολυ, ειδικα στην εξευρεση προτασεων για βοηθεια - λυση!

Kαλη παραμονη και να εισαι σιγουρος οτι θα βρεθει λυση!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πιστεύω πώς το " πρόβλημα " σου δε θα λυθεί ποτέ. Τουλάχιστον όχι μέχρι τη μέρα που θα αποκτήσεις την ίδια τριχοφυία και στα ζυγωματικά, λαιμό και έτσι οπτικά δε θα φαίνεται τόσο έντονα στο μουστάκι και στο πηγούνι. Πολλοί άντρες είναι έτσι.Κάποιοι ξυρίζονται και αποκτούν baby face και άλλοι έχουν μονίμως μιά "μουτζούρα" στο πρόσωπο.Μόνο το καθημερινό, σωστό ξύρισμα θα " καθαρίζει " τη περιοχή - εκτός και αν αποφασίσεις ν'αφήσεις μουστάκι, μουσάκι. Αν όμως αναγκαστείς να ξυρίζεσαι καθημερινά εδώ θα μάθεις να το απολαμβάνεις.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ο Ηλίας με κάλυψε. Αν αναφέρεσαι στην "σκια" που έχουν οι μελαχρινοί άντρες, αυτή όχι μόνο δεν φεύγει, αλλά με ένα σωστό ξύρισμα που είναι μεν βαθύ αλλά δεν ανασηκώνει (lift & cut) τις τρίχες ,όπως οι μηχανή που ανάφερες (mach) ίσως να γίνει και πιο έντονη.Άρα με την σκιά συμφιλιώνεσαι γιατί είναι μέρος σου,είσαι εσύ. Τώρα ένα πιο σωστό ξύρισμα θα σε απάλλασσε άπο όλα τα υπόλοιπα, το δέρμα σου δεν θα είναι ερεθισμένο,δεν θα έχεις κοκκινίλες (που σίγουρα΄έχεις με 2-3 κόντρες), δεν θα σε τραβάει, θα είναι μαλακό και θα δείχνει ο πιο υγιές. Στην αρχή θα χρειαστείς ένα τέταρτο με είκοσι λεπτά, και στην πορεία όταν αποκτήσεις εμπειρία, θα μπορείς να πέσεις στα 12-13 λεπτά. Αν δεν να μείνει στα πέντε λεπτά δεν γίνεται κάτι.

Laser στα αντρικά πρόσωπα δεν γίνεται.

Υ.Γ. Δουλειές που να απαγορεύεται να είσαι αξύριστος ξέρω πολλές και εγώ μία από αυτές κάνω, αλλά δουλειά που να απαγορεύεται το μούσι δεν είχα ξανακούσει.

edit: Είναι οι στρατιωτικοί,δεν το είχα σκεφτεί.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”