Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Απάντηση
sonic13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2016, 02:59
7
Been thanked: 6 times

Κομμωτήρια Λυμπερης V&M στο νησί της Ρόδου παραδοσιακό ξύρισμα κ φουλ περιποίηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 02 Δεκ 2017, 06:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Εγώ πάντως εδώ, δεν θα πήγαινα!Τα συμπεράσματα δικά σας ;)
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μου τι δίνει βασικά που το λένε wet shaving και όχι παραδοσιακό ξύρισμα. Στην Αμερική επειδή πολλοί ξυρίζονται με ηλεκτρική μηχανή, wet shaving λένε και με τον τενεκέ και τα πολυλέπιδα .
Μετά για να ξυριστείς εκεί , μαζί με τα γένια θα σου πάρουν και το ... σβέρκο από τιμή , και δεν έχουν ούτε έναν ασβό, ούτε ένα 48αρι , που έχει ένας παππούς μπαρμπέρης στη γειτονιά μου ... Α ξέχασα, να πάρουν και μια κανονική κρέμα για πινέλο ... όχι brushless... :D
Υ.Γ : Ουφ ... την έβγαλα τη κακία μου.. :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

...Η διαδικασία του κλασικού ξυρίσματος, με τις ζεστές πετσέτες, τα wet shave razors ...
:violin: :clap: :doh: Ζωγράφισε ο καλλιτέχνης...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ο αφρός του είναι πιο ανύπαρκτος, και από την ανάπτυξη στην Ελλάδα. Επικίνδυνος... Αφού θέλετε να είστε μέρος της χιπστερομοδας, μάθετε να το κάνετε σωστά. Δεν είναι πυρηνική φυσική.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτό στο βίντεο είναι αφρός? :omg

Ο άνθρωπος ΔΕΝ ξέρει που παν τα 4... :doh:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η κρεμα του ειναι brushless (οπως εγραψε και ο Ακης), οσο και να προσπαθησει δεν θα κανει αφρο - θα μπορουσε να την βαλει στο προσωπο του πελατη με τα χερια. Και το στυλ του με τη σαβετα - οσο τουλαχιστον δειχνει το βιντεο - ειναι πολυ ασχημο.

** να μεινουμε ομως ontopic. Ας πουμε για καποιο ξυρισμα που καναμε σε κουρειο ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Εγώ πάντως σε μπαρμπέρη που ξυρίστηκα [και μιλάω για μπαρμπέρη 70+ ετών που ξυρίζει από 15 ετών με μαχαίρι (και τώρα με σαβέτα)], ο αφρός ήταν πολύ νερουλός και μπορώ να πω ότι παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα όταν ξυρίζομαι μόνος μου. Απλά ο μπαρμπέρης έχει τέτοιο χέρι - τεχνική, που δεν καταλάβαινα ότι ξυριζόμουνα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Χαιρετώ
πέρναγα σχεδόν καθημερινά μπροστά από το μαγαζί του,χαιρετιόμασταν,με κλεφτές ματιές έβλεπα στον πάγκο του τα Arko,
είχα άλλον κουρέα και ήμουν μαζεμένος,σήμερα μπούκαρα απροειδοποίητα <ένα κουρεματάκι παρακαλώ;>περάστε μου λέει,αυτό ήταν,
ο παλιός μπαρμπέρης που δουλεύει το ψαλίδι,σοβαρός,ξυρισμένος,που σε περιτριγυρίζει γύρω γύρω και κόβει τον ψίλο στον αέρα.
Όταν τέλειωσε μου πέρασε από τα μαλιά την <Μπαρμπαρίτσι>έτσι μου την είπε,τούρκικο λεμόνι μα και σαν να είχε ροδόνερο,
πήγα χρόνια πίσω,αυτό που λέμε στην κυριολεξία <άρωμα μπαρμπέρικου. Έχοντας μπροστά μου και το Arko ice με την άδεια του
έριξα στο πρόσωπο μου,αυτά είναι κύριοι.
Μετά από καμιά ώρα δεν άντεξα, ξαναμπήκα και του λέω <λίγο Μπαρμαριτσι;>Βεβαίως βεβαίως όσο θες ο Κυρ Γιάννης εξ Ιμβρου.
Καλλιθέα,Δημοσθένους 144,τηλ 2121024188,κούρεμα 7 ευρώ.
και βέβαια θα σας ρίξει ξύρισμα με straight και Arko και πάρτε κανα μπουκαλάκι να σας δώσει λιγο απο Μπαρμπαριτσι!
Με τις υγείες μας!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Κύριοι καλημέρα σας,επισκέφθηκα τον μπαρμπέρη (τον κυρ Γιάννη που λέγαμε)και του λέω,θα μου πεις πια κολόνια είναι αυτή που μου'βαλες στο κούρεμα η θα περνάω από δω κάθε πρωί;έσπασε,
1)η Pereja Turistik Limon ειναι εξαιρετικη, την βγαζουν και σε Tabacco,και την πουλάει εδώ παραπάνω ο..........
2)παω στον ο....που τις εχει(τις ειδα)και μου λέει παρακάτω<και ότι Αρκο θέλεις πες μου και θα στο φέρω σε μια εβδομάδα)
το λοιπόν,περιμένετε λίγο,είμαι στην οργάνωση του κόλπου και θα σας ενημερώσω και όποιος θέλει δεν θα μείνει στην απ'οξω...
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”