Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Και γω το ίδιο.αν έχει και τρίχες δε ...
Μάγειρας με μούσια και γένια είναι το λιγότερο απαράδεκτος.
Σοβαρό chef δεν έχω δει ακόμα με τρίχες.

Added in 25 minutes 48 seconds:


Added in 2 minutes 45 seconds:
Μου φαίνεται πως οι γυναίκες μας πήραν το κάστρο... :text-bravo:
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 495 times

Δυστυχώς, οι περισσότεροι μάγειρες, κουρείς κλπ. είναι γεμάτοι τατουάζ και μπιχλιμπίδια. Να σας πω κι ένα ωραίο που μου είπε ο κουρέας μου: πρόσφατα πέρασε από το μαγαζί του ένας τύπος που κάνει promotion κομμωτηρίων, barber shops κλπ. Μόλις είδε τον κουρέα μου σουλουπωμένο, χωρίς τατουάζ, σκουλαρίκια κλπ. του λέει: «Καλά, τι κουρέας είσαι εσύ χωρίς τατουάζ και μούσια;» Φυσικά, ο κουρέας μου τον “στόλισε” κανονικά και μόνο που δεν τον πέταξε έξω με τις κλωτσιές. Ήταν ένας τύπος με κάτι γαλότσες έξω από το παντελόνι, τίγκα στα τατουάζ, σκουλαρίκια κλπ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυριοι, να επιστρεψουμε στο θεμα μας ομως που ειναι η εμπειρια των ξυρισματων μας σε παραδοσιακα κουρεια ;)
Εικόνα
Cocobaios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2018, 09:54
5
Been thanked: 14 times

Καλησπέρα!

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα στην Αθήνα για παραδοσιακό ξύρισμα; Θα βρεθώ για ένα τριήμερο εκεί τον Φεβρουάριο και θα ήθελα να βιώσω μία καλή εμπειρία και όχι προχειροδουλειές.
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

"The George barber shop" Δημάρχου Μεταξά Άγγελου 46β Γλυφάδα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 562
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3628 times
Been thanked: 3341 times

Γείτονας, Ιταλός μπαρμπέρης, ξυρίζει συμπατριώτη του σε κέντρο προσφυγών στη Νάπολη το 1944. Η πρακτική του και η χρήση του ξυραφιού δεν διαφέρει από των τότε δικών μας (τρία δάχτυλα στην πλάτη του ξυραφιού κτλ).



Για τους παρατηρητικούς, κρίνοντας από το ένθετο της λαβής, το ξυράφι του πιθανότατα είναι ένα Focus. Αυτά ήταν πολύ διαδεδομένα στους Ιταλούς κουρείς (όπως τα Bambola, KAMA, Sistrum, Puma κα.) και κατασκευάζονταν από τον Friedrich Schlemper στο προάστιο - συνοικία Merscheid του Solingen.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”