Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολλα Like - Παρα πολλα Like!!

O Αλεξανδρος και η Ξυριστομανα Καλλιθεα ξαναχτυπησαν! Χρονια το περιμεναμε αυτο ( Ιασονα ακους?) - Αναμενουμε θετικη εξελιξη!!
Εικόνα
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω την γνωμη μου για τους μπαρμπερηδες. Απο αυτα που εχω δοκιμασει εγω λοιπον την πρωτη προσπαθεια να ξυριστω με πινελο και τα ρεστα την αποφασισα 16 χροννων.
Προφανως δεν πηγε πολυ καλα, αλλα ουτε και πολυ χαλια. Οσους ρωταγα μου κανανε πλακα, παρε bick απανταγαν.
Τι να κανω; Ειχαμε 2 με τρεις μπαρμπερηδες στο περιστερι, παω θυμαμαι χαρακτηριστικα το ξυραφι στο οινοπνευμα και αν δεν ηθελες και κουρεμα στραβωνανε κιολας.
Οταν φτιαχναν την μαρεγκα την φτιαχναν σε μια μικρη τουαλετα που ειχαν, μετα σε πασαλειβαν πινελο χοιρου σιγουρα. Ηταν αρκετα αραιως ο αφρος στο πρωσοπο, μετα ειχαν μια σαν ζωνη σε μια ακρη στον τοιχο και περναγανε το ξυραφι και δωσε, ουτε πετσετες ζεστες ουτε τιποτα και κατι που μυριζε λεμονι στο τελος και στην μαπα και στο μαλι. Αλλα ερεθισμος κανενας, τωρα βεβαια ειναι οι δυο 85 και πανω με συνταξη, αλλα πριν τρια με τεσσερα χροννια πηγα για ξουρα και ειχαν σαβετα και οι δυο.
Μου φανηκε οτι ο ενας εβαλε σπλενιτ σαπουνι, παλι ερεθισμοι δεν υπηρχαν αλλα δεν ηταν το ιδιο ξυρισμα. Βεβαια το τρεμουλο υπηρχε, αλλα ξυριζαν τελεια.
Τους ειχα πει να αγορασω τα παλια ξυραφια και μου ειπαν οτι τα ειχαν χαρισει καπου και οτι στον στρατο μαθανε το επαγελμα. Πριν τα ζωα στο χωριο κουρευανε.
Παιζει ρολο βεβαια και το δερμα του καθε ανθρωπου, εγω δυσκολα εχω ερεθισμους. Μπορω να ξυριστω με παγωμενο νερο σαπουνι και την σαβετα και να μην εχω τιποτα. Βεβαια η σαβετα τραβαει καπως αν το κανω ετσι.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε Μιχάλη καλωσόρισες στην παρέα μας.
Θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να χρησιμοποιείς σημεία στίξης (,.) δεν θα μαλώσουμε για τους τόνους, αλλά ένα κόμμα μία τελεία κάνει μεγάλη διαφορά στο κείμενο και δεν κουράζει τον αναγνώστη. Αλλά όπως επίσης και τα τελικό σίγμα ς και όχι σ. Εκτός βέβαια αν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα οπότε αλλάζει το πράγμα.
Θα κάτσω και θα διορθώσω το κείμενό σου αυτή την φορά αλλά θα είναι πρώτη και τελευταία φορά. Την επόμενη θα σταλεί στον κάδο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καλό μήνα και καλή Πρωτομαγιά
το Μ .Σάββατο πήγα στον μπαρμπέρη μου για κούρεμα,κάτσε μου λέει ένα κούρεμα έχω και 2 ξυρισματάκια
παρακολούθησα για πρώτη φορά και εκ του συστάδην,
πινέλo χοιρινο μάλλον Ωμέγα,κρέμα Nivea,σαβέτα με κομμένη perma sharp,κολόνια Pereja Τουρκική,μπάλμ Νιβεα κουτάκι body face.
O πρώτος τυχερός ένας αρκετά ηλικιωμένος κύριος,η ξούρα ξεκίνησε και η σαβέτα έμοιαζε να είναι η συνέχεια του χεριού του, ένα μικρο κοψιμματάκι στο πηγούνι που ο κύριος το αντιλήφθηκε και ο μπαρμπέρης <δεν είναι τίποτα,έφυγε το κακό το αίμα>
δεύτερο χέρι με συνοπτικές διαδικασίες και αφού έβαλε τα χέρια στο μάγουλο αναφώνησε πάλι ο κύριος <Πω πω πω ωραίο πράγμα>
και ο μπαρμπέρης <μύγα να κάτσει επάνω θα γλιστρήσει,με τις υγείες σου>.
Ακολούθησε και ο δεύτερος νεότερος μόνο που αυτός έκανε εξήγηση από την αρχή,όχι κόντρα.
Αφού τελείωσα και το δικό μου κούρεμα με πολύ σχολαστικότητα του λέω για να τον <φτιάξω>,ωραίες ξούρες άλλα τις βρίσκω λίγο <στεγνές>
δηλαδή μου λέει; ε να, ούτε πετσέτες ούτε λαδάκι ούτε νεράκι του Θεού ρε παιδί μου δεν έβαλες,άσε που τους σιλικονάρισες κανονικά με την Νιβεάρα σου,...γέλασε, ναι μου λέει αλλά το αποτέλεσμα μετράει,ναι του λέω αλλά και του Χότζα στο τέλος ψόφησε ο γάιδαρος...
πάλι γέλασε και μου την ρίχνει...κοίτα εσύ να μάθεις να ξυρίζεσαι ανδρικά με την σαβέτα που σου έδωκα και άσε με έμενα.
Ίσως δυο κόσμοι διαφορετικοί, και το γουστάρω, κοιτάζοντας όμως το ξύρισμα του παρατήρησα κάτι που εγώ το έκανα χρόνια μάλλον λάθος,
το λαδεράρισμα του ξεκίναγε από το πηγούνι και κάτω ακριβώς,και το δοκίμασα,
μέρα με την νύχτα η έκρηξη του αφρού και η συμπεριφορά του πινέλου
σε σχέση όπως το έκανα εγώ δηλ η αρχή από τα μάγουλα
Γεια σου κυρ Γιάννη,έστω και έτσι έγραψες.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αλέξανδρε εμένα μπαρμπέρης μου είχε πει για αυτό ακριβώς. Δηλαδή ότι ξεκινάει το πινέλο του από το πηγούνι για να "ανοίξει όμορφα ο Θύσανος" όπως ακριβώς μου είπε.... Προφανώς εννοούσε ότι κάνει γρήγορο splay στο πηγούνι και ανεβαίνει προς τα πάνω ελέγχοντας καλυτερα το θυσανο για να μην βρεθεί ο πελάτης με σαπουναδες σε σημεία που δεν πρέπει...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Με αφορμή την επίσκεψή μου σε μεγάλη ακριτική πόλη, είπα να επισκεφθώ ένα τοπικό μπαρμπέρη και να απολαύσω ένα ξούρισμα πριν τον Σαββατιάτικο καφέ μου.

το μπαρμπέρικο ήταν κάτι μεταξύ παραδοσιακού και μοντέρνου - υπήρξε προφανώς παρελθόν στο χώρο, ο οποιος και είχε εκμοντερνιστεί για λόγους ανταγωνισμού... pas mall μεν, κάτι πήγαινε λάθος όμως με την όλη αισθητική...

ήρθε λοιπον η σειρά μου, άραξα στην καρέκλα, περιδέθηκα με την πετσέτα πέριξ του λαιμού και περίμενα μάταια τον φίλο μπαρμπέρη να προσαρμόσει στην καρέκλα το προσκεφάλι της... φάουλ πρώτο

μπήκε στη συνέχεια στο πρόσωπο ζεστή πετσέτα μοσχομυριστή (το πλέον πιθανό με Λεμόνι Μενούνος)... απόλαυση... η οποία διεκόπη από τον επαναλαμβανόμενο ήχο αναπτήρα... άνοιξα τα μάτια και είδα τον κουρέα να καίει επίμονα την λεπίδα (!!!) που μόλις είχε προσαρμόσει στη σαβέτα του... "μη φοβάσαι, δεν θα σε σφάξω!" μου είπε... και εγώ τον πίστεψα...

τόσο μου έκοβε...

ΑΥΤΟΣ να δείτε όμως πως έκοβε! παιδιά μιλάμε ότι δεν έχει ξαναπεράσει το πρόσωπό μου τέτοια ταλαιπωρία... ο τύπος χρησιμοποιούσε τη σαβέτα με μια ΤΕΛΕΙΩΣ λανθασμένη γωνία, καταλήγοντας να ξύνει και να γδέρνει... δε θα πω τίποτε αλλο πλέον του ότι όταν σηκώθηκα να φύγω έτρεχε αίμα από δυο διαφορετικά σημεία στο δεξί μάγουλο (το ενα εκ των οποίων είχε τελικά μια βαθιά χαρακιά)

για λόγους πληροτητας της περιγραφής, να πω ότι έγιναν δύο περάσματα σαπουνιού (το δευτερο σχετικά τοπικά για μερεμέτια). Το σαπούνι ήταν μια κρέμα άοσμη, η οποία και δεν απλώθηκε στο πρόσωπο επίμονα αλλά αραιά. Το ξύρισμα έκλεισε με ενα asb με άρωμα ευκάλυπτου, ευχάριστο σε οσμή μεν, ανυπόφορο όμως αναλογικά με τη ζέστη που ήδη έκανε (οπότε και παρακάλεσα τον κουρέα να περάσει μια πετσέτα από το πρόσωπό μου πριν φύγω για να πάρει τα πολλά...)

το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι το εξής:

είναι απλα θλιβερό να βλέπεις άσχετους (που ενδεχομένως και να ξέρουν να κουρεύουν) να ξυρίζουν και να δίνουν στον κόσμο την εντύπωση ότι το παραδοσιακό ξύρισμα είναι κάτι επίπονο και βασανιστικό. Ειλικρινά, αν δεν ασχολιόμουν και αν δεν ήξερα τη γλύκα του σπορ, θα άκουγα ξύρισμα από μπαρμπέρη και θα άναβα κεράκι στη μνήμη του Ζιλέτ και του Νιβέα.

αυτά...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Το να πηγαίνεις στον μπαρμπέρη Δευτεριάτικα, να σε φτιάχνει τσούκου τσούκου με το ψαλίδι από την αρχή μέχρι τέλους,
να τα ισιώνει όλα αυτιά μύτες κλπ, στο τέλος να σου βάζει κολωνίτσα Pereja (έχει και Arko mint) να μοσχοβολάει το σύμπαν
άλλα να φεύγεις και με Arko fresh για το σπίτι νομίζω παραπάει για 7 ευρώ.
στην Δημοσθένους 144 Καλλιθέα τηλ 2121024188 ο κυρ Γιάννης παρακαλώ!
Εικόνα
Με τις υγείες μας!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

]Στην Ελλαδα οι πρωην κομμωτες δηλωνουν μπαρμπερηδες και τα κανουν ολα. Κουρεμα, ξυρισμα. ΜΑΚΡΙΑ.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μα και οι μπαρμπερηδες δεν κουρευαν και ξυριζαν ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άλλο το δίπλωμα του κομμωτή, άλλο του μπαρμπέρη.
Και στα κομμωτήρια είναι υποχρεωμένοι να έχουν τα διπλώματά τους σε σημείο που να φαίνονται.

Η γυναίκα μου για παράδειγμα δεν μπορεί να ανοίξει μπαρμπέρικο αν δεν παρακολουθήσει κάποια μαθήματα.
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”