Επικινδυνες αποστολές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
crusader
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Αύγ 2013, 16:23
10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 49

Σήμερα έκανα ένα πείραμα που είχα στο μυαλό μου να δοκιμάσω κάποια στιγμή, καθ' ότι νέος στο χώρο του ΠΞ:
άφησα μούσι 2 εβδομάδων και επιχείρησα να ξυριστώ χωρίς ανάλογη προετοιμασία αλλά υποσχέθηκα στον εαυτό μου να κάνω όση ώρα χρειαστεί ώστε να μην κοπώ.
Η πρόγνωση ήταν ότι θα πήγαινα στο νοσοκομείο (τρόπος του λέγειν) από τα πολλά κοψίματα.

Διαδικασία:
-Χωρίς χρήση ζεστού νερού
-Χωρίς χρήση κουρευτικής για έλεγχο του μήκους
-Χρήση αμυγδαλέλαιου ως pre-shave oil
-απλό συνθετικό πινέλο
-κρέμα από σωληνάριο Nivea sensitive
-Bic metal παλιό
-πολλή υπομονή
-Πλύσιμο προσώπου με "μαύρο" σαπούνι (shea butter) πριν και μετά
-ASB aubrey organics city rythms
-Καταπραϋντικό aloe vera χυμός

Πρέπει να έκανα τουλάχιστον τρία τέταρτα χρησιμοποιώντας πολύ μικρές και απαλές κινήσεις (σε τρίχες 2 εκατοστών) και ξεπλένοντας συχνά το ξυραφάκι. Στο τέλος η έκπληξη ήταν ότι τα κοψίματα ήταν πολύ λιγότερα από ότι περίμενα (γύρω στα 4-5) δεδομένου ότι σχεδόν αγνόησα κάθε κανόνα.
Αυτό που πιστεύω έκανε την διαφορά ήταν το ότι δεν βιαζόμουν καθόλου, το ότι βελτίωσα την τεχνική μου και το pre-shave oil (που από τότε που το πρωτοέβαλα ήταν αποκάλυψη).
Το παράξενο είναι ότι ακόμα και έτσι σχεδόν το απόλαυσα (όχι δεν είμαι μαζοχιστής).
zakman35
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Σεπ 2013, 22:03
10
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Ωραίος,

Για πες όμως και το κόλπο με το αμυγδαλέλαιο, από που το παίρνουμε, σε τί συσκευασία είναι, πόσο κοστίζει και το κυριότερο τα αποτελέσματα που έχει?
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Το αμυγδαλέλαιο μπορείς να το βρεις σε όλα τα φαρμακεία σε ποσότητες συνήθως των 50-100ml (αλλά και αρκετά μεγαλύτερες έως 1lt).
Το χρησιμοποιώ και εγώ περιστασιακά ως pre-shave και μπορώ να πω πως κάνει αρκετά καλή δουλειά. Δεν έχω καταφέρει να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα βέβαια διότι βρίσκομαι σε παρατεταμένη περίοδο δοκιμών, αλλά τα πρώτα σημάδια είναι ενθαρρυντικά.
Αγόρασα του Κορρέ στα ~9€/100ml (ενδεικτικά της apivita κόστιζαν ~14€/50ml) και απ'ότι μου εξήγησε ο φαρμακοποιός, η διαφορά στην τιμή των λαδιών οφείλεται κυρίως στο ότι της Αpivita είναι ψυχρής έκθλιψης ενώ του Κορρέ (μάλλον) θερμής καθώς και στη γενικότερη ποιότητα του προϊόντος (αν είναι οργανικό προϊόν) και την τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας.
Φυσικά μπορεί να βρεις δεκάδες άλλα προϊόντα, απλά εγώ έψαξα γι'αυτά που ήταν άμεσα διαθέσιμα στο φαρμακείο της γειτονιάς μου.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
crusader
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 07 Αύγ 2013, 16:23
10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 49

zakman35 έγραψε:Ωραίος,

Για πες όμως και το κόλπο με το αμυγδαλέλαιο, από που το παίρνουμε, σε τί συσκευασία είναι, πόσο κοστίζει και το κυριότερο τα αποτελέσματα που έχει?
Μπορείς να το βρεις σχετικά εύκολα αμυδαλέλαιο.
Χρησιμοποιείται σε πολλές χρήσεις, ως ενυδατικό προσώπου και σώματος, ως έλαιο βάσης για κρέμες και σαπούνια, ως shaving oil, ως τονωτικό στα μαλλιά, σαν λάδι μασσάζ, σαν αντιφλεγμονώδες δέρματος, κ.α.
zakman35
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Σεπ 2013, 22:03
10
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”