Η γραφειοκρατία του ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μετά από ειρωνικό σχόλιο που έκανε η σύζυγός μου όταν ανακάλυψε ότι κρατάω σημειώσεις που σχετίζονται με το ξύρισμα, ανοίγω το αυτό το νέο θέμα για να συζητήσουμε για τις συνήθειες που έχετε όσον αφορά το «γραφειοκρατικό μέρος του ξυρίσματος».

Λοιπόν, εγώ τηρώ σε ένα σημειωματάριο για κάθε παραδοσιακό ξυράφι: την ημερομηνία αγοράς, τον αριθμό των ξυρισμάτων που έχω κάνει (τόσο μετά από ακόνισμα/φρεσκάρισμα όσο και συνολικά), ξυριστικές εντυπώσεις (αν είναι ιδιαίτερα ξεχωριστές θετικές ή αρνητικές) καθώς και την μεθοδολογία ακονίσματος που ακολούθησα.
Παρόλο που έχω μόλις 5 ξυράφια (κάτι που σύντομα θα φροντίσω να αλλάξει) και ασχολούμαι με το ακόνισμά μόλις 6 μήνες, συχνά ανατρέχω στις σημειώσεις μου προκειμένου να βελτιώσω την τεχνική μου.

Επίσης κρατάω σημειώσεις και λίστες με σχετικά προϊόντα που θέλω να αγοράσω (wish lists) καθώς και σχόλια από δοκιμές και παρουσιάσεις (π.χ. τα βίντεο του Κωνσταντίνου).


Κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο ή να ανησυχήσω με την περίπτωσή μου;


Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26480 times
Been thanked: 25944 times

Φίλε Χάρη, όπως θα έχεις ήδη διαπιστώσει, ζούμε σε έναν κόσμο που θεωρούμαστε ήδη "γραφικοί" όσοι ασχολούμαστε με το πξ, που θεωρείται "ξεπερασμένο" το να χρησιμοποιείς εν έτει 2013 τέτοια ξυράφια (είτε safety είτε staight/στα safety μάλιστα ο καγχασμός είναι μεγαλύτερος) και δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η αντίδραση της γυναίκας σου, ειλικρινά στο λέω. Έτσι βομβαρδίσανε τον κόσμο οι εταιρείες, έτσι αντιδρά. Και οι δικοί μου άνθρωποι συχνά αναρωτιούνται γιατί τρώω 45' στο μπάνιο για ένα ξύρισμα (με το πλύσιμο των συνέργων) ενώ πριν 2 χρόνια σε 5' ήμουν κομπλέ. Το έχω αποδεχτεί και δεν ασχολούμαι. Μάλλον για να είμαι ειλικρινής, χαίρομαι ιδιαίτερα με τις αντιδράσεις των υπολοίπων όταν τους μιλάω για την τρέλα μου και ομολογώ ότι οι περισσότεροι μετά τις αρχικές αντιδράσεις, ανταποκρίνονται θετικά. Κάνε την τρέλα σου και ας κάνεις "ακραία" πράγματα στα μάτια των υπολοίπων!

Για τις σημειώσεις ανησυχείς; Τι να πω και εγώ που κρατάω ένα αρχείο (ηλεκτρονικό) για το forum, από προτάσεις που έχω κάνει, φωτογραφίες, ξυρίσματα της ημέρας και οτιδήποτε νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει ως back up; Και εγώ "γραφικός" θα είμαι στα μάτια κάποιου άλλου. So what, who cares!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Harry έγραψε:...
Κάνει κανείς κάτι αντίστοιχο ή να ανησυχήσω με την περίπτωσή μου;
...
:oops

Εγώ κρατάω ηλεκτρονικό αρχείο με το "Ξύρισμα της Ημέρας", ταξινομημένο κατά μήνα και έτος.

Επίσης, όταν παρακολουθώ βίντεο ή άρθρα με παρουσιάσεις, εδώ ή στα άλλα fora, κρατάω πρόχειρες χειρόγραφες σημειώσεις, για να ψάξω αργότερα κάποια προϊόντα ή να προσθέσω κάποια στην wish list μου. Βέβαια η wish list είναι περασμένη στο κινητό, γιατί δεν ξέρω πότε θα με βγάλει ο δρόμος κατά Πειραιά μεριά (τυχαία η αναφορά της περιοχής... :megagrin ) αλλά και για να προσθέτω/ αφαιρώ προϊόντα ή να αλλάζω την σειρά.

Τέλος, έχω ένα σημειωματάριο στο οποίο γράφω σχόλια και εντυπώσεις κυρίως για προϊόντα που είναι καινούρια ή υπο δοκιμήν.

Οπότε... :dontpanik

Α! Νομίζω οτι τα "ειρωνικά" σχόλια μπορούν να προκαλέσουν τραύμα στον ψυχικό κόσμο του καθενός και χρειάζεται μια προσθήκη στο ξυριστικό "οπλοστάσιο" για να επουλωθούν οι πληγές... 8)
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Κι εγω, τους 2 μήνες με DE εχω ένα "εξελάκι" όπως τα λέω (Excel) στη μια σελίδα ημερολόγιο με το ¨ξύρισμα της ημέρας σε άλλη λινκς από λιμάνι/e-shops/reviews για προιόντα΄. Αυτά τα δυό προς το παρόν, αλλά θα ακολουθήσουν είμαι σίγουρος κι άλλα :bigsmilie

...Πόσες φορές προσπαθώ να θυμηθώ ονόματα φίλων από το πανεπιστημιο, την αεροπορία κλπ, με ποιούς είχα πάει τότε εκδρομή στο τάδε νησί, κλπ κλπ. Και μετανοιώνω που δεν κρατούσα ημερολόγια, έστω και συνοπτικά, δυο σειρουλες καθε μέρα με το τι κάναμε, πού και ποιοί :cry
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τελικά δεν είμαι μόνος! Πολύ ευχάριστο νέο.
Αν και γενικά είμαι της τεχνολογίας, μου αρέσει τις λίστες που αφορούν τα χόμπι μου να τις κρατάω με τον παραδοσιακό τρόπο.Φυσικα οι φωτογραφίες που ανεβάζω στο site ειναι ταξινομιμένες στον υπολογιστή, όπως πρέπει και σε υψηλή ανάλυση.

Ημερολόγιο του set up της ημέρας δεν κρατάω. Αν χρειαστώ κάτι, ανατρέχω στο "Ξύρισμα της ημέρας"!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη και εγώ ανά καιρούς αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι κρατάνε ημερολόγιο.
Εγώ... το έχω μπλέξει το θεμα.
Κρατάω excel με το ξύρισμα της ημέρας και με σχόλια μετά το ξύρισμα. Δηλαδή αν έχω ένα κακό ξύρισμα, μπορώ να φιλτράρω π.χ. το σαπούνι και να δω αν μου έχει κάνει στο παρελθόν κακά ξυρίσματα.
Επίσης μπορώ και μετράω πόσες φορές έχω χρησιμοποιήσει το κάθε σαπούνι, πινέλο κτλ και να δω ποια έχω "παραμελήσει". Επίσης έχω φτιάξει ένα αλγόριθμο βάσει αυτών των στοιχείων που μου βγάζει τι πρέπει να χρησιμοποιήσω στο επόμενο ξύρισμα για να είναι ισορροπημένες οι επιλογές μου.

Το οποίο και βέβαια δεν ακολουθώ! Παίρνω ότι μου έρθει εκείνη τη στιγμή ή αναλόγως τις ορέξεις μου.
Όσο για διάφορα άλλα, χρησιμοποιώ το Evernote, όπου και αποθηκεύω ότι είναι ενδιαφέρον για το ξύρισμα (και για τα σαπούνια που φτιάχνω).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ δεν προλαβαίνω αλλιώς θα το εκανα και εγώ. Κατα τα άλλα dont worry! Το θέμα ειναι να περνάς εσύ καλα!
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σίγουρα το excel ειναι σωστότερο και μου βάζετε ιδέες. Δεδομένου ότι τα στοιχεία του ξυρίσματος τα δάκτυλογραφω για να τα ανεβάσω στο Internet, γιάτι να μην τα κρατάω; Χμμ.

Δημήτρη είσαι πολυ προχωρημένος!! Ούτε το Genius του iTunes!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

dimitris έγραψε:Χάρη και εγώ ανά καιρούς αναρωτιέμαι αν οι υπόλοιποι κρατάνε ημερολόγιο.
Εγώ... το έχω μπλέξει το θεμα.
Κρατάω excel με το ξύρισμα της ημέρας και με σχόλια μετά το ξύρισμα....

...Όσο για διάφορα άλλα, χρησιμοποιώ το Evernote, όπου και αποθηκεύω ότι είναι ενδιαφέρον για το ξύρισμα (και για τα σαπούνια που φτιάχνω).
Πόσο το πουλάς;;;; <3
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω οτι ξυριστικο δω και μου αρεσει το βαζω στους σελιδοδεικτες
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”