Η γραφειοκρατία του ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Δεν πίστευα ποτέ ότι κανείς θα κρατάει σημειώσεις και βλέπω ότι πολλοί έχουν προχωρήσει ακόμη περισσότερο σε οργανωμένα αρχεία κ.λπ. Το θεωρώ θετικό γιατί όταν κάτι το αγαπάς και το κάνεις με πάθος θα σε "γεμίζει". Το τι είναι αυτό έχει δευτερεύουσα σημασία. Προσωπικά δεν κρατάω σημειώσεις ή κάτι σχετικό γιατί αυτό εμένα θα μου έκοβε από την απόλαυση, λειτουργώ λίγο πιο χύμα σε ότι αφορά το ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έτσι και γώ, όπως ο Ιάσονας.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με αφορμή τα προηγούμενα σχόλια και κυρίως του Δημήτρη, σκέφτομαι μήπως όταν βρω χρόνο φτιάξω μια βάση δεδομένων "παραδοσιακού ξυρίσματος", με ξεχωριστούς πίνακες για πινέλα, κρέμες, λεπίδες κλπ.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μετά την ανταλλαγή απόψεων που είχαμε, εκσυγχρόνισα τον τρόπο που κρατάω τις σημειώσεις μου.

Πλέον το "Ξύρισμα της ημέρας" καταχωρείται σε βάση δεδομένων. Η βάση αποτελείται από ξεχωριστούς πίνακες για ξυράφια, λεπίδες, πινέλα, σαπούνια/κρέμες κλπ. ώστε η καταχώρηση να γίνεται από λίστες και κυρίως ώστε να μπορώ στο μέλλον να εξάγω συμπεράσματα και στατιστικά. Πλέον το set up που ανεβάζω στο ξύρισμα της ημέρας είναι αντιγραφή/επικόλληση από την εγγραφή στη βάση.

Επίσης οι χειρόγραφες σημειώσεις για "τις εργασίες στα ξυράφια μου" έγιναν ηλεκτρονικές στο evernote. Το έντυπο είχε πολλά πρακτικά προβλήματα και συνεχείς παραπομπές. Ειδικά για εμένα που είμαι αρχάριος στο ακόνισμα θεωρώ πολύ σημαντικό να θυμάμαι τι έχω κάνει σε κάθε ξυράφι και πιο ήταν το αποτέλεσμα ώστε να μπορώ να βελτιώνομαι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μετά από αρκετό μεγάλο διάστημα "ηλεκτρονικής" καταγραφής των ξυριστικών θεμάτων η τήρηση βάσεων δεδομένων με κούρασε.

Γύρισα στις προηγούμενες συνήθειες: σημειωματάριο όπου γράφω τις εργασίες που κάνω στα ξυράφια μου, τον αριθμό τον ξυρισμάτων ανά ξυράφι, καθώς και σχόλια σχετικά με την ποιότητα του ξυρίσματος.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη μου φαίνεται ψάχνεις λόγο για να γράφεις με τις πένες σου!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22430 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Και ειδικά με μια από αυτές! :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ναι, οι πένες είναι ένας επιπλέον λόγος! :megagrin
Αλλά το να ξυρίζομαι με straight και να κρατάω αρχείο σε βάση δεδομένων με πολλαπλούς διασυνδεδεμένους πίνακες είναι λίγο... :shocking
Εκτός αυτού ο ψυχαναγκασμός του καθημερινού ψηφιακού αρχείου αισθανόμουν ότι χάλαγε λίγο την αυθεντικότητα του παραδοσιακού ξυρίσματος.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εχεις δίκιο Χάρη. Στην απόλαυση του παραδοσιακού ξυρίσματος δεν χωρούν ψυχαναγκασμοί.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Ευτυχώς Θεέ μου.

Εγώ δεν έχω πολλά πράγματα αλλά επειδή τώρα μπήκα στο τρόπο ξυρίσματος, αυτό που γράφω είναι με τίτλο

Ξυραφάκια

Όπως καταλάβατε, εκεί μέσα γράφω τα ξυραφάκια που χρησιμοποιώ και την εντύπωση για το κάθε ξύρισμα με το κάθε ξυραφάκι....

Παράδειγμα:

Derby
1 Ξυραφάκι
1η Δοκιμή: μπλα μπλα μπλα.... Μην γίνω και τελείως ρεζίλι.

Έτσι όταν θα αποφασίσω πιο ξυραφάκι να διαλέξω, θα ανατρέξω στις πληροφορίες μου για την σωστότερη επιλογή.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”