[ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ] - Πως κάνετε τον αφρό σας?

Πως κάνετε τον αφρό σας? Διαφορετικά τις κρέμες από σαπούνια? (SC - SS)

Mug / Scuttle και τα 2
52
34%
Πρόσωπο και τα 2
68
45%
Χέρι
3
2%
SC σε mug/scuttle - SS στο πρόσωπο
16
11%
SC στο πρόσωπο - SS σε mug/scuttle
1
1%
Δεν έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις
10
7%
Δεν χρησιμοποιώ κρέμα - σαπούνι ξυρίσματος!
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 151
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Οταν έχω κρέμα, σε μπωλ.
Μετά αγόρασα το σαπούνι cella.Στην αρχή έκανα αφρό πάλι στο μπωλ.Μετά "ξεψάρωσα"κ κάνω face lathering..
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Τελευταία δοκίμασα μια "διπλή" τεχνική θα έλεγα. Χτυπάω πρώτα στο μπολ μέχρι να γίνει μια καλή μαρέγκα και μετά στο πρόσωπο για λίγα λεπτά με αντίστοιχη προσθήκη νερού (σταγόνες). Ο αφρός που πετυχαίνω είναι πολύς σε όγκο και καλύτερος σε ποιότητα!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μάλλον είναι η καλύτερη πρακτική Βασίλη, αν κι εγώ είμαι φαν από το πρώτο ξύρισμα (και αντιγράφοντας τον μακαρίτη τον πατέρα μου) του κατευθείαν στο πρόσωπο και σβούρισμα-ανακάτεμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν συνηθισεις το "χερι" δεν γυρνας πισω - και ο αφρος ειναι διπλασιος απο του Ιταλικου ή του μπωλ ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Αποκλειστικά σαπούνια για μένα. Αρχικά ελαφρύ φόρτωμα του πινέλου και βάζω μια λεπτή στρώση νερουλού αφρού στο πρόσωπο. Μένει εκεί για 1-2 λεπτά ως preshave μέχρι να χτυπήσω την μαρέγκα στο μπολ. Έπειτα καλό άπλωμα στο πρόσωπο με ευθείες κινήσεις ή και κυκλικές αν χρησιμοποιώ θύσανο με καλό splay.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Τις λιγες φορές μεχρι τωρα που εχω χρησιμοποιησει πινελο, σαπούνι ή κρεμα, εχω κανει αφρό σε μπωλ με τις κρεμες και στο προσωπο με το σαπουνι, κυριως γιατί αυτό ηταν ηδη σε μπωλ και το να το (ξανα)βάλω και σε δευτερο πριν το πρόσωπο, μου φαινόταν υπερβολή.
Παρά το οτι ο αφρός αρχικά δεν γινόταν σωστός, αλλά αδυνατος και είτε ξεραινόταν ευκολα, είτε αντίθετα γινόταν νερουλός, πάντως ξυριζόμουν αρκετά καλά, τώρα μαλλον εχω αρχισει να τον πετυχαίνω και σημερα εκανα στο μπωλ ικανοποιητικό αφρό με κρεμα που ηταν αρκετά πλούσιος και θυμιζε πολύ την υφή και τον όγκο έτοιμου αφρού.
Οντως παντως στο πρόσωπο ειναι πιο γρηγορο και πιο ευκολο, όπως το εκανα και πριν χρόνια όταν ειχα πρωτασχοληθεί με το ΠΞ, αλλά τωρα ως αρχαριος η όλη διαδικασία με το μπωλ, τα πινελα και τα σαπουνια φερνει νοσταλγια και εχει μεγαλη γοητεία...

Αργότερα όταν μου περάσει ο πρωτος ενθουσιασμός ίσως βρισκω πιο βολικό το face lathering και με τα δυο, ίσως παλι όχι... ;)
Άβαταρ μέλους
ntasaef4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: 19 Δεκ 2017, 15:08
6
Has thanked: 205 times
Been thanked: 418 times

Ενώ ξεκίνησα σε μπολάκι πλέον τα κάνω και τα δυο στο πρόσωπο και νομίζω με λιγότερο κόπο μαλακώνουν περισσότερο τα γένια μου
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η πρώτη φορά που προσπάθησα να κάνω face lathering κατέληξε κάπως έτσι...



Οπότε, μέχρι να μάθω να κοντρολάρω το πινέλο και να μη κάθομαι να πλένω όλο το μπάνιο μετά το ξύρισμα, μπολάκι!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Και κρέμα και σαπούνι κατευθείαν στο πρόσωπο.Πιο γρήγορο μιας και ξυρίζομαι καθημερινά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Face lathering αποκλειστικα.πιο γρηγορα κ μαλακωνουν πολύ πιο ευκολα τα γενια με το συνεχιζομενο μασαζ.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”