Πρωτο ξυρισμα με Single Edge

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Σημερα εκανα το πρωτο ξυρισμα με τις εν λογω μηχανες.Η μηχανη που χρησιμοποιηθηκε ειναι μια Gem micromatic Single Edge με λεπιδα gem και γενια 5 ημερων. Βαζοντας την λεπιδα στην μηχανη προσπαθουσα να βρω ενα σημειο το οποιο να σκαλωνη αλλα μπα, τελικα το βρηκα εχει μπροστα δυο μικρες εξοχες, βαζεις την λεπιδα μεσα την σπρωχνεις λιγο μπροστα να κατση στην θεση της κλεινεις το καπακι και τελος. Στο χερι την αισθανθηκα ελαφρια σε σχεση με την 34.
Βαρος κεφαλης 22 gr
Βαρος χεριου 35 gr
Βαρος λεπιδς 2 gr
Βαρος ολικο 57 gr με την λεπιδα
Πολυ καλο ξυρισμα και αρκετα βαθυ, με τρια περασματα, χωρις ερεθισμους, κοψιματα, μονο ενα μικρο σπυρακι το οποιο και θερισε :megagrin Σιγουρα πιο επιθετικη απο την 34 θα ελεγα οτι μοιαζει με την slim στο 9 ισως και λιγο πιο πολυ, Σε αισθηση καμμια σχεση με της Double edge μεχρι και ηχος που κανει κατα τον θερισμο ειναι αλλος. Την γωνια της την βρηκα σχετικα ευκολα. Σαν χειρισμο δεν μπορω να πω οτι με δυσκολεψε καπου ιδιαιτερα, ισως λιγο στο μουστακι κατω απο την μυτη. Η λεπιδα εκοβε καλα και σχετικα γλυκα για την ωρα δεν εχω αλλη μαρκα λεπιδα για να συγκριθη. Σιγουρα δεν μετανοιωνω που αγοραστικε, ειναι εμπειρια να ξυριζεσαι με ενα εργαλειο 100 χρονων
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο φίλε μου , έχω και εγω μια single και είμαι περίεργος να δω τι κάνει!Απο που πήρες τις λεπίδες?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ηλια ειχε μεσα τρεις το κουτι οταν την πηρα αλλα ειχα παρει και ενα πακετο με αλλες 5 απο λιμανι απο κεκτημενη ταχυτητα πριν πάρω την μηχανη, αλλα καποιο μελος εγραψε οτι υπαρχουν και καινουργιες. Θα κοιτάξω να το βρω και θα σου πω.

Το βρηκα δες εδω
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”