Κατακρεουργήθηκα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα σας
Οι εντυπώσεις μου απο το τέταρτό μου ξύρισμα.(Περίμενα να δω πως θα πάει)
Τα εργαλέια :

Muhle R106 Double edge Closed Comb (derby)
MERKUR 42C (astor)
Pure Badger hjm 81P3S
OMEGA 10048
Derby blade διάβασα τα σχόλια αλλά σαν πρώτη φορά για να δω τις διαφορές με τα άλλα μετά
Astor κόκκινο ( η επιλογή του πατέρα μου )
Kappus Aloe Vera
Nivea sensitive για δοκιμή
Omega shaving cream (proraso)
Brut afs
Aqua velva afs

Την πρώτη φορά μάλλον απο φόβο όλα καλά,σχεδόν χωρίς απώλειες !!(Γένια δύο ημερών)
Την δεύτερη το ίδιο,αναίμακτα.
Την τρίτη φορά συνδιασμός των δύο μηχανών Muhle (derby) κανονικά κ MERKUR 42C (astor) κόντρα,αποτέλεσμα λίγες μικρές κοψιές .Proraso gel κ όλα εντάξει.
Σήμερα με γένεια μιας ημέρας και πολύ καλό μασάζ με το πινέλο το 48 που σκίζει, κρέμα Nivea κ αφρό στο πρόσωπο η Muhle (derby) με κατακρεούργησε .Το έκανα τρείς φορές με την τελαυταία κόντρα.Η Proraso βαράει υπερωρίες κ δεν μπορώ να φορέσω κ γραβάτα για τη δουλειά.Το ένιωσα απ τη πρώτη στιγμή ότι το δέρμα ήταν ευαίσθητο από το πολύ ζέσταμα (καυτό νερό) κ το σαπούνισμα.
Μάλλον το δέρμα μου είναι ευαίσθητο σε πολύ προετοιμασία κ παλιά όταν ξυριζόμουν μετά το ντούς πάντα σχεδόν κοβόμουν.Ισως επειδή ξεθάρεψα γρήγορα κ τα πήρα κόντρα.
Θα τα αφήσω δυό μέρες κ δεν θα τα πάρω κόντρα αν δεν είναι αρκετά μεγάλα,στην άδεια θα ξαναδοκιμάσω.
Περιμένω τώρα μια Gillette Superspeed Flair Tip Z3 ,να δούμε μ'αυτή πως θα πάει,θα παίξω κ με τα ξυραφάκια Astra κ Persona κ είδομεν.

:cry
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν είσαι ευαίσθητος στην πολύ προετοιμασία είσαι ευαίσθητος στην λάθος προετοιμασία. Το πολύ καυτό νερό για κάποιους ανθρώπους δημιουργεί προβλήματα. Εγώ για παράδειγμα ξυρίζομαι το χειμώνα με νερό που θα μπορούσα να το πιω ενώ όσο καλοκαιριάζει γυρνάω σε θερμοκρασία δωματίου. Το πολύ ζεστό η το καυτό νερό δημιουργεί ήδη τους δικούς του ερεθισμούς οι οποίοι απλά δεν φαίνονται και στην συνέχεια ένα κακό ξύρισμα σε αποτελειώνει. Άνοιξες ένα μεγάλο και σημαντικό θέμα, και εγώ για αυτό τον λόγο δεν ξυρίζομαι μετά το μπάνιο και έκοψα και την καυτή πετσέτα. Θα επανέλθω το βράδυ από το σπίτι αλλά ξανατονίζω για να μην γίνει παρεξήγηση ότι τα πολύ ευαίσθητα δέρματα όχι μόνο θέλουν προετοιμασία αλλά και περισσότερη από τους άλλους με την διαφορά ότι η ρουτίνα, η θερμοκρασία του νερού και τα προϊόντα ίσως θέλουν μια παραπάνω μέριμνα.

Οι προτάσεις μου για τα επόμενα 2-3 ξυρίσματα αφού επανέλθει το πρόσωπο σου είναι:
Ξύρισμα πριν το μπάνιο
Μια λεπίδα λίγο καλύτερη (pesonna, astra, κ.λπ.) καινούρια
Νερό σε θερμοκρασία δωματίου προς ζεστό
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί με το διπλό setup. Επίσης γιατί χρησιμοποιείς 2 μηχανές για το ξύρισμα;
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Αντώνη το έκανα για να δοκιμάσω πια ταιριάζει καλύτερα στο προσωπό μου,θα δοκιμάσω κ με τη Gillette Superspeed Flair Tip Z3 κ θα δω πια θα χρησιμοποιώ για καθημερινό ξύρισμα κ ποιά για την άδεια.(μια φορά την εβδομάδα).
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”