Τριχοφυΐα κοντά στα μάτια..

Απάντηση
dikt
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Μαρ 2013, 17:27
11

Καλησπερούδια :cry

Τις τελευταίες μέρες άρχισαν να βγαίνουν τρίχες κοντά στα μάτια μου, αν και όχι σε σκληρότητα των γενιών, είναι αισθητές και υποψιάζομαι πως μεταμορφώνομαι σε λυκάνθρωπο! Το ξέρω πως αν τις ξυρίσω θα σκληραίνουν και θα γίνουν πιο έντονες, ωστόσο δεν ξέρω τι να κάνω. Προς το παρόν τις κόβω με το ψαλίδι, αλλά φοβάμαι ότι στη συνέχεια θα σκληραίνουν πάλι και τότε..Έχω ήδη πολύ σκληρά γένια -5 o'clock shadow!- και επειδή στο σχολείο μου απαγορεύονται αυστυρά, αναγκάζομαι να ξυρίζομαι ανά μέρα, αντίθετα με τους φίλους μου που ξυρίζονται ανά 3-4 μέρες. Έχει συμβεί το ίδιο και σε κάποιον άλλον; :dead
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Αν συνεχίσεις να τις παίρνεις με το ψαλίδι δεν θα σκληρύνουν ποτέ ιδιαίτερα και δεν θα μοιάζουν σε τίποτα σε αυτές που τις παίρνει το ξυράφι.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν είναι λίγες και μεμονωμένες, μπορείς να τις ξεριζώνεις με ένα τσιμπιδάκι. Έτσι θα αργούν ακόμα περισσότερο να ξαναβγούν.

Εκτός αν μάθεις το κόλπο με την κλωστή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Φίλε μου dikt,

δεν έχω αντιμετωπίσει το δικό σου πρόβλημα, αλλά έχω αντιμετωπίσει κάτι παραπλήσιο. Εμένα δεν εμφανιζόντουσαν τρίχες, αλλά εξαφανιζόντουσαν! Και πιο συγκεκριμένα, από την κορυφή του κεφαλιού μου. :bigsmilie Στην αρχή πανικοβλήθηκα. Άρχισα αγωγές, έβαζα στην κουρούπα μου, ο,τι μπορείς να φανταστείς. Αποτέλεσμα μηδέν. Τελικά και με τον καιρό, άρχισα να το παίρνω απόφαση, ότι δηλαδή την τριχόπτωση την σταματάει... το πάτωμα. :xp1

Πέρα από το αστείο του πράγματος τώρα, δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι. Έτσι είναι το σώμα σου, έτσι είναι ο οργανισμός σου και είτε μας αρέσει είτε όχι, καθένας μας είναι διαφορετικός από τον άλλο. Ξεκίνα λοιπόν να αποδέχεσαι τον εαυτό σου όπως έχει. Από κει και πέρα, χωρίς άγχος και στενοχώριες, μπορείς είτε να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που κάνεις, είτε αυτό που είπε ο Φώτης με το τσιμπιδάκι.

Α! Τώρα που το καλοσκέφτομαι, ναι, έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο με σένα θέμα, αλλά με τα ρουθούνια μου. Κοίτα ρε παιδί μου, αλλού να τις θες να βγούνε, κι αλλού να βγαίνουνε οι άτιμες! Τρίχες παιδί μου!
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η πιο άμεση λύση είναι το τσιμπιδάκι. Για όσους είναι απελευθερωμένοι από ταμπού υπάρχει και επίσκεψη σε αισθητικό η οποία κάνει αποτρίχωση με κερί. Διαρκεί 10 λεπτά με τον κερί η τρίχα αδυνατίζει πολύ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”