What if? ... THE EXPERIMENTAL ZONE!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Το ξύλο είναι όμορφο σαν υλικό, αλλά βαρύ. Σε μία ταξιδιωτική συσκευασία το βάρος είναι σημαντικός παράγοντας, οπότε ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς τη χρήση ενός πλαστικού δοχείου.

Η παραπάνω συσκευασία είναι όμορφη για αποθήκευση στο σπίτι και εξαιρετική για δώρο. Αλλά δε θα μπορούσα να με φανταστώ να κουβαλώ 1 κιλό επιπλέον σε ταξίδι, για να έχω τα ξυριστικά μου όμορφα τοποθετημένα.

Σε σύντομα επαγγελματικά ταξίδια δεν κουβαλώ καν αφρό ξυρίσματος. Ένα πλαστικό ξυραφάκι μίας χρήσης ή Mach 3 και ξύρισμα με το σαπούνι χεριών του ξενοδοχείου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 08 Μαρ 2011, 23:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ πάλι θα μπορούσα, διότι αν έβαζα σε υψηλότερη προτεραιότητα την άνεση, τότε δεν θα πήγαινα ταξίδι με straight, λουριά, σαπούνια και πινέλα. Θα έπαιρνα ένα πλαστικό ή μία ηλεκτρική και θα έκανα τη δουλειά μου.

Επειδή λοιπόν βρίσκομαι σε επαγγελματικά ταξίδια που οι 2-3ώρες που έχω για το δωμάτιο του ξενοδοχείου είναι οι μόνες ώρες χαλάρωσης μέσα στη μέρα σε έναν ξένο τόπο, θα ήθελα να κάνω την ιεροτελεστία μου χωρίς εκπτώσεις λόγω ταξιδίου, οπότε ένα κιλό παραπάνω στη βαλίτσα αξίζει το κόπο.

Αλλά ας μη το συνεχίσουμε γιατί είναι off topic. Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:Επειδή λοιπόν βρίσκομαι σε επαγγελματικά ταξίδια που οι 2-3ώρες που έχω για το δωμάτιο του ξενοδοχείου είναι οι μόνες ώρες χαλάρωσης μέσα στη μέρα σε έναν ξένο τόπο
Αν ήμουν ελεύθερος , χωρίς δεσμεύσεις και βρισκόμουν σε επαγγελματικά ταξίδια σε ξένους τόπους ,
θα προτιμούσα να κάνω ένα ξύρισμα σε 10' με μια DE και να κατέβω στο μπάρ του ξενοδοχείου.
Μπορεί να προέκυπταν απρόβλεπτες μορφές χαλάρωσης ...
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εντάξει. Επ αυτού τί λες ;
Slur έγραψε:Μπάμπη συγχώρεσε την ασχετοσύνη, αν πάρω ένα φτηνό ξύλο, πεύκο που λες εσύ, και το περάσει με σκουρόχρωμο λούστρο, δεν θα δείχνει σκούρο το αποτέλεσμα ;

Και ενδεικτικά πες κάποια τιμή έτσι για να προσανατολιστώ.

Επίσης, το κουτί είναι πολύ μικρό γιατί είναι ταξιδιωτικό, οπότε και ακριβό να είναι το ξύλο, πάλι λίγο θα χρειαστούμε οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι πολύ ακριβό.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur εγώ σου προτείνω να κάνεις αυτό που είχα κάνει εγώ κάποτε που ήθελα ένα μικροέπιπλο.
Φτιάχνεις το σχέδιο, κανονικό όμως σχέδιο με διαστάσεις κ.λπ. Το παίρνεις και γυρνάς σβάρνα του μαραγκούς και ρωτάς: Θέλω αυτό, πόσα θέλεις και πόσο χρόνο.

Αυτο είναι η καλύτερη λύση. Ούτε χρόνο θα χάνεις και θα είσαι και σαφής. Γιατί αλλιώς και ο μαραγκός δεν θα ξέρει αν θέλει να ασχοληθεί ή όχι. Και επειδή από ότι έχω καταλάβει ‘τριγυρνάς’ στην Αθήνα θα βρεις καλή τιμή. όπου βλέπεις μαραγκό σταμάτα. Εγώ έτσι πέτυχα 50% διαφορά από την ακριβότερη στην φτηνότερη τιμή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εικόνα

Spendid με Proraso cream.
Ολο το κουτι συν 10-12 ποντους κρεμα.
Εγινε μετα δοκιμη αλλα "δεν".
Ο αφρος βελτιωθηκε μα ελαχιστα,δεν μενει οπως πρεπει στο δερμα.
Ο "σαπων αυτος" τελικα μονο για προπλυση θα χρησιμοποιειται.
Αντε για να μην τον αποστρατευσω παραυτα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Δορυφέρων έγραψε:Αντε για να μην τον αποστρατευσω παραυτα.
:bigsmilie

Να κανονίσουμε να πετάξουμε μαζί τους σάπωνες ούτους. Για εμένα δεν κάνει ούτε για πρόπλυση. :beah2
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι ναι φυτιλιασε με κι εσυ απο πανω.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
tarandos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2013, 17:21
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 4 times

γεια σας,

σήμερα έκανα ένα πείραμα στην προετοιμασία: έβαλα καυτό νερό σε μια λεκάνη μαζί με λίγο δυόσμο, έβαλα το κεφάλι μου από πάνω σκεπασμένο με μια πετσέτα και έπαιρνα αναπνοές.
εκτὀς απ᾽ότι μαλάκωσε το πρόσωπό μου πριν απλώσω το σαπούνι, καθάρισε και το σύστημα (το αναπνευστικό).
έχω ακούσει και από άλλους να λένε ότι είναι οφέλιμο να κάνεις που και που τέτοιες αναπνοές και σήμερα το δοκίμασα ως προετοιμασία στο ξύρισμα. μου φάνηκε ότι άνοιξε και την αναπνοή μου.

το έχετε δοκιμάσει ξανά ή ακούσει;
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Ναι, και με ευκαλυπτο, μεντα, ειδικα ο ευκαλυπτος ειναι πολυ καλος για την αναπνοη αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομη
Ολα ειναι δρομος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”