What if? ... THE EXPERIMENTAL ZONE!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αλέξουρος έγραψε: Πρώτα όμως να τα περνάς ένα χέρι WTG.
Εικόνα

Για κατι τετοιο εννοεις;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Η εικόνα που δείχνεις απεικονίζει δύο γωνίες: Τη γωνία του ξυρίσματος ως προς τη φορά που φύονται οι τρίχες (0° = WTG, 90°= XTG, 180° = ATG) και τη γωνία που σχηματίζει η λεπίδα ως προς το επίπεδο του δέρματος.

Δεν έχω μελετήσει τόσο το ζήτημα με τις γωνίες της λεπίδας ως προς το επίπεδο του δέρματος, αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι καλύτερο για το δέρμα μου να κάνω πρώτο πέρασμα κατά τη φορά των τριχών (WTG), το επόμενο είτε πάλι είτε WTG είτε κάθετα στη φορά των τριχών και το τελευταίο πέρασμα πολύ αργά και προσεκτικά σε λίγα σημεία που θέλω να πάρω κόντρα, τεντώνοντας καλά το δέρμα.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχει διαφορα το κενο που θα αφησουμε μεταξυ του 1ου και του 2ου περασματος αν κανουμε 2;
Δηλαδη με το που τελειωσει το 1ο παμε καπακι αφρο για το 2ο;
Μηπως πρεπει να περιμενουμε λιγο να ηρεμησει το δερμα ή δεν παιζει ρολο;

:confused
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Το σημαντικό είναι να διατηρείς στο ενδιάμεσο το δέρμα σου βρεγμένο και ζεστό, ώστε να μαλακώνουν οι τρίχες και να μένουν ανοικτοί οι πόροι.

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να μη χάνεις χρόνο στο ενδιάμεσο, από τη στιγμή που θα περάσει ξυράφι στο δέρμα. Κι αυτό διότι έχουν ήδη δημιουργηθεί ανεπαίσθητες πληγές στο δέρμα και τα μικρόβια καραδοκούν. Βέβαια, δεν εννοώ να βιάζεσαι, αλλά πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να χασομερήσεις στο ενδιάμεσο. Ξέπλυμα με ζεστό νερό, επάλειψη με νέα στρώση κρέμας με το πινέλο και προσεκτικά και αργά πάλι ξύρισμα.

Αν θέλεις να καθυστερήσεις κάπου, αυτό είναι καλό να το κάνεις στην αρχή, έχοντας βρεγμένο το πρόσωπο (και κατόπιν με αφρό), ώστε να μαλακώσουν καλά οι τρίχες πριν πέσει πάνω τους η λεπίδα για πρώτη φορά.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

:danke

Επι τη ευκαιρια: Ας πουμε εχω μια Gillette GII και μια Shavette που θελω να δοκιμασω την χρηση της.
Ειναι σωστο το 1ο χερι με ξυριστικη μηχανη 2 λεπιδων και το 2ο με Σαβετ;
Μηπως πρεπει να γινει το αντιθετο;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Πρώτο με τη σαβέτα και τελειοποίηση του ξυρίσματος με το μέσο που ξέρεις καλύτερα και εμπιστεύεσαι. Είναι δύσκολο στην αρχή να τα πάρεις καλά με σαβέτα.

Θα έλεγα να ξεκινήσεις με τις φαβορίτες και το μάγουλο κάτω από αυτές για να εξοικειωθείς κάπως με τις γωνίες κοπής της σαβέτας. Μη βιάζεσαι και να κινείς τη σαβέτα πάντοτε κάθετα στη λεπίδα, ποτέ κατά μήκος αυτής. Κάνε αργές κινήσεις προσπαθώντας να νιώθεις τη λεπίδα καθώς ολισθαίνει στο δέρμα σου. Είναι ο καλύτερος τρόπος να καταλάβεις αν κινείσαι σωστά.

Χρειάζεται υπομονή, ηρεμία, συγκέντρωση. Αν προς στιγμήν χάσεις κάτι από αυτά, καλό είναι να πιάσεις τη GII και να συνεχίσεις άλλη μέρα με τη σαβέτα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά όταν θέλεις να αλλάξεις μηχανή απο περασμα σε πέρασμε πας απο το πιο επιθετικό στο λιγότερο επιθετικό..
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Αλέξουρος έγραψε:Το σημαντικό είναι να διατηρείς στο ενδιάμεσο το δέρμα σου βρεγμένο και ζεστό, ώστε να μαλακώνουν οι τρίχες και να μένουν ανοικτοί οι πόροι.
Άλεξ όπως έχω παλιότερα αναφέρει, δεν υπάρχουν πόροι στο δέρμα. Αυτό που εννοείς είναι να μένει ανοικτός ο θύλακας της τρίχας ώστε να κόβεται ευκολώτερα. Πιο πολύ δουλειά όμως γίνεται από το φούσκωμα της τρίχας με την καλή προετοιμασία.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Apostolos έγραψε:Γενικά όταν θέλεις να αλλάξεις μηχανή απο περασμα σε πέρασμε πας απο το πιο επιθετικό στο λιγότερο επιθετικό..
Μερικες φορες μου εχει τυχει σε μερικες περιοχες συνηθως κατω απο το σαγονι να μην μπορω να εχω τελειο
ξυρισμα οσες φορες κια να περασω την 34C , μολις βαλω το μαχαιρι η την futur στο 4-5 τοτε γινεται δουλεια. Αυτο γιατι συμβαινει δεν μπορω να το εξηγησω , καμια εξηγηση κανεις ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Κι εγώ το έχω παρατηρήσει. Είναι πολύ ήπια η Merkur 34c HD. Δεν παίρνει καλά τις ακμές του προσώπου. Σε κάποιες περιπτώσεις μου αφήνει γένια μίας ημέρας με κάθετο πέρασμα.

Πιστεύω ότι το τελευταίο πέρασμα πρέπει να γίνει με πιο επιθετική μηχανή, μόνο για τις περιοχές που έχουν ξεμείνει με τρίχες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”