Προετοιμασία - pre shave

ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Βέβαια τώρα που το ψάχνω περισσότερο, καλύτερα να το πάρει κάποιος από το webshop τους. Λέει για δωρεάν μεταφορικά στην Ε.Ε. και έχει και κάποιες προσφορές αν πάρεις μεγάλη συσκευασία ή τρεις μικρές κτλ. Ορμάτε!
Αν κάποιος ενδιαφέρεται συνδιαζόμαστε και ψωνίζουμε.
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Τι εννοεις γαι το προρασο ? εγω που το δοκιμασα αρκετα θα ελεγα εως δυο βαζακια , πιο πολυ θα ελεγα η ιδεα και καλα οτι θα μαλακωνει απο το οτι εχει εντονη μυρωδια , αυτο καπως με προδιεθετε αλλα μεχρι εκει , δεν δουλεψε σε εμενα καθολου , το πιο πανω λαδακι δουλευει ? το εχει δοκιμασει καποιος με δυνατα γενια ? δεν υπαρχει κατι σαν τα κοντισιονερ ?
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Έχω μια υποψία, οτι τα pre shave λειτουργούν καλύτερα σε συνδυασμό με κρέμες, παρά σε συνδυασμό με σαπούνια ή στίκ. Δεν το έχω επαληθεύσει ακόμα αλλά μόλις το κάνω θα το μοιραστώ με την κοινότητα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Φιλε μου εχω δοκιμασει ολλους τους συνδιασμους , αμα εχεις γουρονοτριχα δεν κανουν τιποτα , θελει δυο χερια was&go και μετα καπως μαλακωνουν λιγο , βασικα γλυστραει και καλυτερα το ξυραφι , εχει δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο ?
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Η καλύτερη προετοιμασία κατ΄εμέ είναι το ζεστό μπάνιο η ντους πριν το ξύρισμα.

Το ζεστό νερό μαλακώνει το πρόσωπο και τις τρίχες και έτσι έχουμε ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Σιγουρα αλλα ειναι φορες που δεν βγαινει να το συνδιασεις με μπανιο, οποτε για εκεινες τισ στιγμες μιλαμε
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Στέφανε, μιας και ανάφερες στον οδηγό ξυρίσματος για αρχάριους, το έχεις δοκιμάσει; Α ναι το άχεις δοκιμάσει και χωρίς αφρό, όπως αναφέρεις στο post σου;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Χωρις αφρο (γενικα).. Μαυροσκουφης στα συνορα με την Αλβανια ημουν, εσυ τι λες? :megagrin

Καποιια φορα ειχα κατασκευασει και ο ιδιος καποιο, το οποιο με βγηκε μεν καλο, αλλα οπως ειπα, για μενα μη χρησιμο μιας και δεν χρησιμοποιω. Ειχα χρησιμοποιησει το Somerset's καποιες φορες, οχι σε διαδοχικα ξυρισματα μαλιστα. Δεν μπορω να πω οτι μπορω να πω οτι αντεχει συγκρισης. Δοκιμασα και το Alt Innsbruck Pre- and after shave emulsion, το οποιο με ικανοποιησε πιο πολυ απο το προαναφερθεν. Απο τοτε που εγραψα (2+ χρονια) τον οδηγο, προσωπικα εχω προχωρησει πιο περα, καποια πραγματα τα κανω ακομη οπως τα περιγραφω (practice what you preach, για να κανουμε και λιγη διαφημιση στην Διαθηκη), καποια αλλα οχι. Τωρα χρησιμοποιω πιο συχνα π.χ. το Η5 σε συνδυασμο με πινελο και σαπουνι - κρεμα (που θεωρω οτι ειναι κορυφαια συστημικη μηχανη, με 2 κλικ γινεται ΠΟΛΥ καλυτερη απο την Fusion για πολλους και διαφορους λογους).

Ο οδηγος ειναι για καποιον που ειναι νεοφωτιστος στο παραδοσιακο ξυρισμα με κρεμα/σαπουνι και πινελο, ωστε να εχει καποιες βασικες οδηγιες - γραμμες για να ξερει να κινηθει και πως και τι πρεπει να κανει. Με το περασμα του χρονου καποια πραγματα ο καθενας τα αναπροσαρμοζει στις αναγκες - συνηθειες του. Tοτε εκανα την κρεμα μου μεσα σε scuttle και στο νιπτηρα που τον γεμιζα καυτο νερο. Καποια στιγμη γυρισα δοκιμαστικα στο face lathering. Ειδα οτι εμενα με βολευει πιο πολυ, και εμεινα. Ακομη και τοτε το θεωρουσα προαιρετικο και οχι απαραιτητο το pre shave.

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τελικά το gel του κορρέ, δεν κάνει πολλά πράγματα, όπως πολύ σωστά μάντεψε ο Γιώργος. Σαν διαδικασία όμως, το μασαζάκι του omega στο πρόσωπο με το gel και το ζεστό νερό ήταν ωραίο. Ίσως σε γένια 2+ ημερών να έχει περισσότερο νόημα. Ίσως είναι ώρα για μία κανονική pre shave cream.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Έχω γυρίσει τον τελευταίο καιρό αποκλειστικά στην χρήση σαπουνιού παπουτσάνης στο μπάνιο για προετοιμασία και πραγματικά βλέπω ότι αποδίδει καλύτερα από οτιδήποτε άλλο, Καθαρίζει όπως πρέπει, δεν αφήνει ίχνος λιπαρότητας και ρύπων και σε συνδυασμό με το ζεστό νερό κάνει τα γένια λιάρδα. Χώρια το ωραίο του άρωμα, είναι πιο λεμονάτο παρά μασσαλίας και φυσικά περιέχει tallow. <3

Μάλιστα το δοκίμασα και στα μαλλιά μετά από αρκετές δεκαετίες χρήσης σαμπουάν και είναι πάρα πολύ καλό!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”