Προετοιμασία - pre shave

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Αδέρφια μου... αλήτες... πουλιά...

Το ζεστό/καυτό νεράκι δεν μου έκανε και πολλά πράγματα, οι (3) πετσέτες που έβαζα για 1 λεπτό μαλάκωναν τα γένια αλλά όχι σε μεγάλο βαθμό, έπρεπε να κάνω κάτι να μαλακώσουν περισσότερο οι τρίχες. Πρίν από αρκετούς μήνες είχα αγοράσει ένα pre-shave gel της Gillette γι' αυτό τον λόγο αλλά δεν του είχα δώσει και πολύ σημασία μέχρι τώρα.

Τι κάνω λοιπόν, ρίχνω καυτό νερό στο πρόσωπο (όχι για εγκαύματα καυτό) και απλώνω με το χέρι μια καλή ποσότητα gel. Κάνω μια μικρή επάλοιψη με το χέρι και μετά παίρνω το Omega (το Omega το έχω και μουλιάζει στο ζεστό νερό για κανένα 5λεπτο και μετά το τινάζω καλά) και αρχίζω να κάνω face lathering για περίπου 2 λεπτά. Ξεπλένω με καυτό νερό ξανά και φτιάχνω μετά την κανονική σαπουνάδα για το ξύρισμα.

Παιδιά έχω δει μεγάλη διαφορά, τα δικά μου γένια είναι πολύ σκληρά (για να πεθάνουν) και θέλουν extra περιποίηση. Με ότι ξυράφι μετά και να θες να ξυριστείς βλέπεις ότι έχουν μαλακώσει πάρα πολύ τα γένια και το βοηθάει αυτή η προετοιμασία το ξυράφι ακόμα περισσότερο.

Σίγουρα το gel της Gillette δεν είναι το μοναδικό που μπορεί να προσφέρει αυτό το αποτέλεσμα, πρίν από αυτό χρησιμοποίησα για μερικά ξυρίσματα μαλακτικό μαλλιών που άπλωνα με το χέρι και έκανα ένα μασάζ στο πρόσωπο (χωρίς πινέλο). Καλό κι αυτό αλλά τελικά σε μένα τουλάχιστον "έπιασε" το lathering με το πινέλο. Η τρίχα πρέπει να ταλαιπωρηθεί, να πάει αριστερά δεξιά, πάνω κάτω και πλαγίως, να ξυπνήσει για τα καλά.

Έχει πολλά προϊόντα που κάνουν ακόμα καλύτερη δουλειά, αρκεί να "βάλεις" στην διαδικασία κι ένα πινέλο για maximum results.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ έχω την Hydrating Pre-shave του Edwin Jagger που είχα κερδίσει αν θυμάστε σε ένα διαγωνισμό του.

Εικόνα

Αυτή δουλεύεται ως εξής :
Απλώνουμε την κρέμα στο πρόσωπο με τα δάκτυλα ,κάνοντας κυκλικές κινήσεις και στην ουσία ένα ελαφρύ μασάζ.
Μετά χωρίς να ξεπλύνουμε το πρόσωπο , κάνουμε από πάνω τον αφρό μας κανονικά.

Η λογική είναι , πέραν του να μαλακώσει τα γένια, να δημιουργήσει ένα ελαφρύ φιλμ στο πρόσωπο που θα λειτουργήσει ενισχυτικά με το φιλμ της κρέμας η του σαπουνιού μας.
Και πραγματικά , κάθε φορά που περνάω το επόμενο χέρι αφρού, το νοιώθω στο πρόσωπο σαν να το έβαλα εκείνη τη στιγμή.

Βρίσκω πως το προϊόν κάνει εξαιρετική δουλειά.

Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι έχει άρωμα ευκαλύπτου , ελαφρύ βέβαια, αλλά νοιώθω πως μπερδεύεται λίγο με το άρωμα της κρέμας η του σαπουνιού που χρησιμοποιώ.

Εν ολίγοις , αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα κάτι άοσμο.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Από ότι έχω διαβάσει και με ένα conditioner για τα μαλλιά κάνει δουλειά και είναι και φθηνό. Δεν το δοκιμάζετε ρε παληκάρια να μας πείτε;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για το φτηνό δεν είμαι σίγουρος (τουλάχιστον αυτά που αγοράζει η γυναίκα μου ...) αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το πόσο αγνά είναι τα υλικά που έχουν, ειδικά τα προϊόντα super market.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Για την σύνθεση δεν παίρνω όρκο, μιας και δεν χρησιμοποιώ. Κάποιοι όμως το παίρνουν ούτως ή άλλως για τα μαλλιά, γιατί να μην το δοκιμάσουν και για τα γένια;
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Αντώνη το αναφέρω πιο πάνω για το μαλακτικό μαλλιών (conditioner). Είναι καλό και κάνει καλή δουλίτσα.
Απλά εμένα δεν με πολυβόλεψε, τα μαλακώνει τα γένεια αλλά θέλεις και 3 λεπτά να κάνεις μασάζ στο πρόσωπο με τα δάχτυλα (Omega No 48 και τα μυαλά στο μπλέντερ!!! :disco )
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Γιώργο θα προσπαθήσω να δοκιμάσω αύριο ως pre shave με την τεχνική σου αυτό, που το έχω ήδη (και ελπίζω να συγκρατηθώ). :bigsmilie
Χάρης
kostasg17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 13 Ιουν 2012, 22:37
11
Been thanked: 6 times

Από παλιά χρησιμοποιούσα WAS & GO , εκανε δουλειά , απλά το άρωμα της σαμπουνίλας με χαλαγε λιγο,όπως φαινεται από τα προιντα που υπάρχουν στην αγορά όλα τους ειναι πολυ light σε σχέση με την δουλεία που κάνει το σαμπουαν μαλακτικο,ακ'μα και το proraso pre/post ειναι αέρας για γενια δυνατά σαν τα δικά μου, έχει ανακαλύψει κανεις κατι καλυτερο απο μαλακτικο σαμπουαν ?
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Επειδή διάβασα στο site μας ότι είναι θαυματουργό, το βρήκα στο amazon πολύ φθηνά.
Ελπίζω να βοήθησα όσους έχουν pre shave ανησυχίες. :dance
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Harry καλή επιτυχία, και το Proraso όμως είναι... :drool
Και να μην συγκρατηθείς εγώ θα σε καταλάβω :green
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”