Προετοιμασία - pre shave

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Και εγω την εχω καταβρει με το Garbolic σαπουνι σαν pre shave.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Antonis έγραψε:Έχω γυρίσει τον τελευταίο καιρό αποκλειστικά στην χρήση σαπουνιού παπουτσάνης στο μπάνιο για προετοιμασία και πραγματικά βλέπω ότι αποδίδει καλύτερα από οτιδήποτε άλλο, Καθαρίζει όπως πρέπει, δεν αφήνει ίχνος λιπαρότητας και ρύπων και σε συνδυασμό με το ζεστό νερό κάνει τα γένια λιάρδα. Χώρια το ωραίο του άρωμα, είναι πιο λεμονάτο παρά μασσαλίας και φυσικά περιέχει tallow. <3

Μάλιστα το δοκίμασα και στα μαλλιά μετά από αρκετές δεκαετίες χρήσης σαμπουάν και είναι πάρα πολύ καλό!
+1 για preshave με τα σαπούνια παπουτσάνι (καραβάκι, tabac ή λεβάντα). Τα προτιμάω από τα proraso preshave γιατί είναι πολύ έντονα και χάνεται το άρωμα του σαπουνιού/κρέμας ξυρίσματος.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

+1 και απο μενα - φανατικος του Γλυκερινης Παπουτσανη (κοκκινο, κιτρινο και vintage καφε). Κανουν πολυ καλη δουλεια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Παπουτάνης Καραβάκι Λεβάντα και Tabac !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Κι εμένα μου αρέσουν αρκετά τα συγκεκριμένα σαπούνια του παπουτσάνη (ειδικά το καραβάκι και το ταμπακ) αλλά κάνουν για προετοιμασία; Δεν αισθάνομαι να ενυδατώνουν ιδιαίτερα...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Βασιλη το να εχεις πραγματικη ενυδατωση πριν το ξυρισμα (περαν του νερου δηλαδη) ειναι κατι το σχετικο. Αυτο που πραγματικα αποζητουμε σαπουνιζοντας το προσωπο μας ως preshave ρουτινα ειναι αφενος να μαλακωσουν οι τριχες και αφετερου να "σηκωθουν" - αυτο που λεμε να τις νιωθεις εντονα στην παλαμη - την πραγματικη ενυδατωση θα τη φερει το καλο σαπουνι ξυρισματος αμεσως μετα.

Τα σαπουνια χεριων/σωματος του Παπουτσανη - και για μενα ιδιως τα Γλυκερινης - τα καταφερνουν πολυ καλα. Τσαμπα το λαδι που εφτιαξα το Φθινοπωρο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ωστόσο, μετά το πλύσιμο στο πρόσωπο με τέτοιου είδους σαπούνια, αισθάνομαι το δέρμα μου κάπως στεγνό και ανελαστικό (η αίσθηση μου είναι ιδιαίτερα έντονη καθότι έχω λιπαρό δέρμα και η λιπαρότητα αυτή εξαλείφεται απολύτως!). Δεν είναι ένα εξτρά "εμπόδιο" αυτό που ορθώνουμε στο σαπούνι / κρέμα ξυρίσματος; Αν το σαπούνι ξυρίσματος βρίσκει ήδη ενυδατωμένη την επιδερμίδα, δεν θα κάνει καλύτερα τη δουλειά του;

Θα το δοκιμάσω πάντως κι εγώ (ήδη χρησιμοποιώ το ταμπακ για πλύσιμο χεριών) και θα αναφέρω σχετικά....
nikos.a

digibill έγραψε:Ωστόσο, μετά το πλύσιμο στο πρόσωπο με τέτοιου είδους σαπούνια, αισθάνομαι το δέρμα μου κάπως στεγνό και ανελαστικό (η αίσθηση μου είναι ιδιαίτερα έντονη καθότι έχω λιπαρό δέρμα και η λιπαρότητα αυτή εξαλείφεται απολύτως!).
Όχι απλά +1, +100!
Όποιος χρησιμοποιεί του Παπουτσάνη πέρα από το πλύσιμο χεριών ή σώματος, για προετοιμασία στο ξύρισμα, μαγκιά του. Έχω ακριβώς την ίδια εμπειρία με τον Bασίλη. Καλύτερο είναι το pre- shave της Proraso με διαφορά, αφήνει ένα προστατευτικό φιλμ, γλυστάει η λεπίδα καλύτερα, αφήνει μια... υγρασία, πως να το κάνουμε, δεν απορροφάει οποιαδήποτε υγρή επιφάνεια υπάρχει στο πρόσωπο, δεν "αφυδατώνει".
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωστόσο, μετά το πλύσιμο στο πρόσωπο με τέτοιου είδους σαπούνια, αισθάνομαι το δέρμα μου κάπως στεγνό και ανελαστικό (η αίσθηση μου είναι ιδιαίτερα έντονη καθότι έχω λιπαρό δέρμα και η λιπαρότητα αυτή εξαλείφεται απολύτως!)
Εχεις απολυτο δικιο - και εγω με δερμα μονιμα υγρο (...) νιωθω "ξερος" μετα απο ενα τετοιο πλυσιμο - αλλα να θυμασαι οτι η προετοιμασια δεν γινεται για το δερμα αλλα για τις τριχες. Αν εχουν ανασηκωθει και εχουν μαλακωσει, εισαι οκ. Αμεσως μετα ο αφρος που θα φτιαξεις για να ξυριστεις θα ενυδατωσει το δερμα και θα κανει το ξυραφι να γλυστραει.

** Επ! Νικο ! Διαφωνουμε επιτελους ! Διαλεγω κλασσικο πιστολι μονομαχιων ! Διαλεξε εσυ το μερος ! (κατι που να εχει και κανα φαγαδικο τριγυρω για μετα) :-)
Εικόνα
nikos.a

Ας πούμε ότι μετά από ζεστό μπάνιο, περνάς με λίγο ζεστό νερό τα γένια και βάζεις ποσότητα Proraso pre. Tην αφήνεις να στεγνώσει 2-3 λεπτά. Απλώνεις αφρό( ζεστό). Kυριολεκτικά δεν υπάρχει σύγκριση με της Γλυκερίνης, ειδικά. Το τελευταίο αφυδατώνει τις τρίχες, τις πλένει, τις καθαρίζει. Αυτός είναι και ο σκοπός ενός τέτοιου σαπουνιού. Το αν τις σηκώνει η συγκεκριμένη διαδικασία, μου φαίνεται αμφίβολο. Πόσο μάλλον, αν έχεις κάνει το μπάνιο προηγουμένως. Κάνεις το ίδιο ακριβώς 2 φορές. Γιατί λοιπόν, τη δεύτερη φορά να μην βάλεις ένα καλό pre, ένα λάδι( π.χ. Floid, ToOBS);!


:hystericalbs1 To επιτέλους μου άρεσε! :hystericalbs1
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos.a την 11 Απρ 2014, 21:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”