Το ιδανικό set up προιόντων ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ελα ρε Γιωργο ειμαι σαφές οτι θα αλλαξεις το alum...
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Άτιμο, το πήρες χαμπάρι εσύ αμέσως τι θα αλλάξω :hystericalbs1
Τι μιλάς βρε; εσύ ξέρεις... :devil :ninja_hide
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
NavalArchitect

Ιδανικό setup...

Όσο κι αν ψάξει κανείς, πάντα έρχεται μιά μέρα που θα αλλάξει κάτι και θα πάρει ίσως ένα ακόμη καλύτερο ξύρισμα. Οπότε η ερώτηση είναι πολύ δύσκολο να απαντηθεί, οι παραλλαγές και συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν είναι αμέτρητοι.

Ιδανικό setup είναι αυτό στο οποίο γνωρίζεις το σαπούνι τόσο καλά, το ξυράφι και την τεχνική που θέλει πάνω σου, όπως και τα χούγια του ξυραφιού στο ακόνισμα. Ιδανικό setup επίσης είναι αυτό στο οποίο ξέρεις καλά τί γένια έχεις (δηλαδή τί φορά έχουν, πώς μεγαλώνουν, πόσο σκληρά είναι), τί νερό έχεις εκεί που είσαι, αλλά και τί συμπεριφορά έχει το πινέλο που χρησιμοποιείς λαμβάνοντας υπ'όψιν τις παραμέτρους νερού και σαπουνιού.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έγινε συγχώνευση με παλαιότερο θέμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25939 times

Ποια η γνώμη των υπολοίπων; Εγώ είμαι προβλέψιμος, δεν χρειάζεται καν να πω... :megagrin

Εικόνα

___Εικόνα

__Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Εντάξει, το after shave δεν είναι το κορυφαίο, είναι από τα πολύ καλά όμως. Επειδή ταιριάζει με το ομόσταυλο σαπούνι όμως και έχει ωραίο άρωμα, κερδίζει επάξια την θέση του.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25939 times

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

LaToja, Gillette slim, Omega 10018, Personna, after σηαωε δεν ξέρω σίγουρα, μάλλον το Tabac, ή το Aqua Velva
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αναφορικά μ'αυτό το θέμα θα ήθελα να σας αντιπαραβάλλω την αποψή μου, οχι σα νέο μέλος αλλά σα χρόνιως καπνιστής πίπας. Είναι μέρος αυτής της συνήθειας αναζήτηση καπνών και καπνοσυρρίγγων που θα ανανεώσουν τη συλλογή μας είτε γευστικά είτε απλά μόνο καπνοσυρριγγιστικά.
Απο τη στιγμή που ένας έχει έτοιμο το απαραίτητο rotation πιπών απο κει και πέρα παίζει με τις γεύσεις.
Κάποιοι παραμένουν πιστοί μόνο σε ένα είδος.Ας πούμε virginia.Άλλοι ακόμα πιό σκληροπυρηνικοί σε μία μάρκα.Το θέμα είναι με τόσους καπνούς στη διαθεσή μας ( παγκοσμίως ) δεν είναι κρίμα να εγκλωβιζόμαστε σε μία επιλογή?
Αυτή τη τακτική που εφαρμόζω στο κάπνισμα, να δοκιμάζω, να εγκρίνω, να βάζω ένα καπνό στο rotation ή να τον απορρίπτω ακολουθώ και τώρα που ήρθα εδώ.
Είναι τόσα πολλά αυτά που έχανα με τις πλαστικούρες.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Omega 48

MWF

Mercur 34c

Personna plat

After shave είναι περιττό μετά την χρήση του MWF. Βάζω τον αφρό που έχει μείνει και είμαι κομπλέ.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Όποιος παρακολουθεί το ΄Ξύρισμα της ημέρας',θα μπορούσε να απαντήσει στη θέση του Πέτρου αντί γι αυτόν 8)
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”