Ο καλυτερος αρωματικος συνδυασμος

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Ποιος ειναι ο καλυτερος αρωματικος συνδυασμος που εχετε κανει μεχρι στιγμης με σαπουνι ή/και κρεμα και after shave?

To after shave μπορει να περιλαμβανει κ συνδυασμο lotion+balm
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Öhm.. Δεν ειναι λιγο υποκειμενικο αυτο? Ο καθενας ερμηνευει ενα αρωμα διαφορετικα. Δλδ, ενας συνδυασμος για τον οποιο σκιζω φλεβα, μπορει εσενα να σε αναγουλιαζει..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

και λοιπον; τι πειραζει να το βαλεις; το ιδιο μπορεις να πεις για μηχανες, πινελα, κλπ κλπ
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
NavalArchitect

Tabac shaving soap & D.R. Harris Marlborough after shave lotion.

Sir Irisch Moos shave stick & (U.S.) Brut after shave.

Penhaligons English Fern shave soap & D.R. Harris Arlington after shave.

The Art of Shaving Sandalwood shave soap ή shave cream & Floid Suave ή Vigorosso.

Santa Maria Novella crema da barba (ή Proraso αν προτιμάτε) & Mennen Skin Bracer.

Θα ήταν ενδιαφέρον να δω από άλλα μέλη με τι after shave συνδυάζουν το Speick stick αλλά και οτιδήποτε είναι κρέμα ή σαπούνι σε λεβάντα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το speick stick το συνδυάζω με το ASL της Speick.
Όταν είχα την λεβάντα της AOS έβαζα κάποιο άοσμο balm.

Γενικά μου αρέσει να χρησιμοποιώ το ίδιο AS με την κρέμα-σαπούνι, αν και δεν έχω πολλά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κωνσταντινε το σαπουνι λεβαντας του D.R. Harris ειναι τοσο απαλο, που 10 λεπτα μετα το ξυρισμα μπορεις να βαλεις ΟΤΙ ASL ή ASB θελεις εκεινη την στιγμη. Αλλα νομιζω οτι το ξερεις..
Το σαπουνι λεβαντας-σανδαλοξυλου αντιθετως του Cyril R. Salter ειναι αρκετα πιο εντονο, οποτε εκει το συνδυαζω με Lohse Uralt Lavendel EdC, ενα κλασσικο αρωμα/κολωνια που υπαρχει απο τη δεκαετια του '50, αποτι με εχουν πει τα παιδια του αδερφου φορουμ, και που θεωρω οτι ειναι πολυ yummie. Ασε που το καλοκαιρι με ειχε βοηθησει εναντιων των.. κουνουπιων στη Ροδο!! :megagrin

Για την ωρα αυτες ειναι οι 2 λεβαντες που εχω, θα ηθελα ομως να βρω τη λεβαντα της ToOBS, αν και το πραγμα δυσκολευει, γιατι η παραγωγη εχει σταματησει. Καποια στιγμη εχω στο νου να παρω καποια κλασικα ASL-EdC λεβαντα, για συμπληρωμα.

Το Arlington μερικες φορες το συνδυαζω με το Ιnstinct του David Beckham. Εννοειται τα σαπουνια/κρεμες Tabac Original, C&E Sienna, Speick, SIR Irisch Moos, I Coloniali κλπ, τα συνδυαζω με τα αντιστοιχα ASL-ASB τους. Μερικα απο τα αρωματικα εντονα σαπουνια, ειδικα οταν ο καιρος ειναι μουντος, με αρεσει να τα συνδυαζω με το Knize Ten και το Μarbert Man. Οπως εχω πει, μεχρι στιγμης η αποκαλυψη στην κρεμα για το 2012 για μενα ειναι η Beau Mec. Κολλαει πολυ καλα το Knize Ten, αλλα και το Lalique.
Σε λεμονοαρωματα, οπως το Arko, Droyt's κλπ με αρεσει να χρησιμοποιω καποια εντονη τουρκικη κολωνια λεμονι.
Στο Dubai αλλα και το BayRum σαπουνι της Calani, οπως και αναλογα με τη διαθεση, ασχετως σαπουνιου με αρεσει να χρησιμοποιω δυο bay rum ASL που εχω απο ενα φιλο, που τα ειχε κανει ο ιδιος.. :megagrin
Κρεμες δεν πολυχρησιμοποιω. Οταν χρησιμοποιω καποια απο την οποια δεν εχω το αντιστοιχο ASL, τοτε θα ειναι μαλλον η Palmolive ή Ωmega, ή Wars. Και ακομη πιο σπανια καμμια αλλη. Στη Wars με αρεσει και παλι το Ιnstinct.

Γενικα ομως χρησιμοποιω το ASL αναλογα με τη διαθεση. Μπορει να ετοιμασω ενα setup και στο τελος να χρησιμοποιησω ενα αλλο ASL...

Eιπαμε..

Ψυχανωμαλο... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως γενικά, μια μεγάλη μερίδα κρεμών - σαπουνιών δεν έχουν ισχυρή δύναμη και μόλις πλυθείς μετά το ξύρισμα δεν μένει τίποτα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σήμερα χρησιμοποιήσηα πρώτη φορά τον συνδυασμό κρέμας Gillette με after shave Brut. Μου φάνηκε πολύ ταιριαστός. Έδινε την εντύπωση οτι τα δυο υλικά περιέχουν τα ίδια αρώματα σαν βάση, και το ένα αποτελεί την "εξέλιξη" του άλλου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ως νέος και άπειρος στο ΠΞ κάνω αρκετές δοκιμές για να βρω τους αρωματικούς συνδιασμούς που θα μου αρέσουν.

Από τους συνδυασμούς που δοκιμάσα ξεχώρισαν

Palmolive Classic - Brut
Tα προϊόντα αυτά στην Κύπρο υπάρχουν παντού και μ' αυτα μεγάλωσα και μ'αυτά ξεκίνησα τα παραδοσιακά μου ξυρίσματα.
Θυμάμαι τις μυρωδιές από τα άρωματα αυτά στο μπάνιο τα πρωινά που εμπενα μετά που είχε ξυριστεί ο πατέρας μου για να ετοιμαστώ για το σχολείο.
Αυτός είναι για μένα ο απόλυτος old time classic συνδιασμός.

D.R. Harris Windsor - Attica EDC
Και τα δύο δίνουν τόνους από εσπεριδοειδή και ταίριαξαν πολύ καλά μαζί. Ένας καθαρά καλοκαιρινός συνδιασμός και το χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.

TOBS Sandalwood - Old Spice
Ωραίος ξυλώδης θα έλεγα συνδιασμός που προορίζεται για τα χειμερινά ξυρίσματα.

MWF - Floid Vigoroso
Αυτο το συνδιασμο μονο μια φορά τον έχω δοκιμάσει και το μονο που θυμάμαι ειναι ότι μου άρεσε. Πιστεύω ότι το σαπούνι αυτό μπορεί να συνδυαστεί με οποιονδήποτε άφτερ σέιβ λόγω του αδύνατου αρώματος που έχει.

Προσπαθώ όσο μπορω (δεν είμαι και κανενας professional perfumer) να ομαδοποίησω τα προϊόντα μου αλλά στο ξύρισμα δεν πιστεύω οτι υπάρχουν κανόνες. Το λέω αυτό γιατί δεν εχω βρει ακόμη σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος που το άρωμα του να ειναι τόσο σε ένταση και διάρκεια που να σκεπάζει το άρωμα από το αφτερ σέιβ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Μaggards london barbershop-fine american blend
Kappus nautik-aqua velva
Palmolive classic-proraso green asl
3 που εχω δουλέψει πολλάκις...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”