Το παραδοσιακό ξύρισμα ως επιχείρηση για βιοπορισμό.

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πλακα κανεις Μπαμπη ???????

Παιδια επισης Nautica, Timberland μας χαιρετανε ..... κ ποιος ξερει ποσοι αλλοι

Επιστρεφουμε στην δεκαετια του 80 τοτε που ουτε Macdonalds δεν ειχαμε :cry
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Aris έγραψε:... ουτε Macdonalds δεν ειχαμε :cry
Προσωπικά για τα McDonalds δε θα με χαλάει...
Αλλά τη δεκαετία του '80 έβρισκες και Timberland και Levi's. Απλά τα έβρισκες σε λιγότερα σημεία πώλησης (πχ είχε ένα μαγαζί Timberland στο Κολωνάκι).
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
GiorgosG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Ιαν 2012, 13:31
12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Aris έγραψε:Πλακα κανεις Μπαμπη ???????

Παιδια επισης Nautica, Timberland μας χαιρετανε ..... κ ποιος ξερει ποσοι αλλοι

Επιστρεφουμε στην δεκαετια του 80 τοτε που ουτε Macdonalds δεν ειχαμε :cry
Αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν εδω και πολύ καιρό...
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Το τελευταίο διάστημα που ασχολήθηκα πιο σοβαρά με το ΠΞ διαπίστωσα πολλά πράγματα για την Ελληνική αγορά σε αυτό τον τομέα, και τις ανάγκες που υπάρχουν, και τον τρόπο που λειτουργεί γενικότερα το όλο σύστημα και εκτός Ελλάδος.

Υπάρχει έλλειψη σε ποικιλία προϊόντων, γνώση σίγουρα δεν υπάρχει αρκετή. Επιθυμία για εμπλουτισμό της γκάμας δεν βλέπω να υπάρχει από τους υπάρχοντες παίκτες στην τοπική αγορά, και όλοι παραγγέλνουμε το 80%-90% από καταστήματα στο εξωτερικό.

Εγώ προσωπικά βλέπω μια ευκαιρία, και μην ξεχνάμε ότι μέσα σε περιόδους κρίσης υπάρχουν οι μεγαλύτερες ευκαιρίες. Θεωρώ ότι ένα σοβαρό eshop θα μπορούσε να σταθεί αρκετά καλά στην τοπική αγορά, πιθανότατα να μπορούσε να πάρει και ενα πολύ μικρό κομμάτι της αγοράς του εξωτερικού. Σημασία έχει τι συμφωνίες μπορεί κάποιος να πετύχει με τους μεγάλους vendors του εξωτερικού, καθώς και το περιθώριο κέρδους που θέλει να δουλέψει. Δυστυχώς πουλάμε μια σαλάτα χωριάτικη και περιμένουμε να βγάλουμε από αυτήν κότερο 12 μέτρα. Έτσι δεν γίνεται δουλειά...

Νομίζω ότι το περιθώριο κέρδους που έχουν οι παίκτες του εξωτερικού μπορεί και να ξεπερνά το 30%, αυτό σημαίνει ότι υπάρχει χώρος για κάποιον να παίξει έξυπνα και σιγά σιγά να γίνει leader.

Επίσης μια συνεργασία για restoration ξυραφιών, για custom made πινέλα, ακονίσματα και άλλα πολλά, να μπορεί δηλαδή να προσφέρει το eshop τέτοιες υπηρεσίες θα ήταν επίσης μια πολύ καλή περίπτωση. Όχι από άποψη τζίρου ή κέρδους αλλά από ποικιλία υπηρεσιών.

Αρκετό καιρό σκέφτομαι να κάνω κάτι δικό μου αλλά δεν μπορούσα να καταλήξω κάπου, όλες οι αγορές είναι κορεσμένες, Ίσως, λέω ίσως αυτή η αγορά να είναι κάτι καλό. Σκέφτομαι σοβαρά να επικοινωνήσω με τους vendors και να ζητήσω πληροφορίες για ποσότητες, τιμές, τρόπους πληρωμής και τα σχετικά.

Το άσχημο είναι ότι λόγω διάφορων ατυχιών την περασμένη χρονιά (ατυχήματα, νοσοκομεία κ.λ.π.) δεν υπάρχει το κεφάλαιο πλέον, αλλά πιστεύω αν υπάρξει πραγματική ευκαιρία θα βρεθεί και το χρήμα για το ξεκίνημα.

Φυσικά τα 5 Ρ που έχω στην υπογραφή μου είναι παράγοντας επιτυχίας ή αποτυχίας, χρειάζεται προετοιμασία σωστή πρίν το εγχείρημα για να παρθεί η σωστή απόφαση.

Θα περιμένω να ακούσω τα σχόλια τα δικά σας.

ΥΓ: Θα προτιμούσα ένα κατάστημα "κανονικό" που να μπορεί να μυρίζει ο καθένας όλα τα είδη και να διαλέγει αυτό που του γουστάρει πραγματικά, αλλά με τα νοίκια που παίζουν στην αγορά, ούτε ο Harry Potter δεν τα κάνει αυτά!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25939 times

Με αφορμή μια δημοσίευση του Απόστολου, που συμφωνώ μαζί του θυμήθηκα μια πρόσφατη εμπειρία μου. Την εβδομάδα που μας πέρασε, βρέθηκα στις Σέρρες για επαγγελματικούς λόγους και πέρασα από αυτό το μαγαζί. Δυστυχώς μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι η εμπορική πολιτική του ακολουθούσε τα γνωστά Ελληνικά μονοπάτια. Πχ, Merkur Progress στα 69€(!) και μετά από συζήτηση μου ανέφερε ότι αν με ενδιέφερε η συγκεκριμένη, μου την άφηνε στα 60€ αν δεν ήθελα απόδειξη και στα 65€ με απόδειξη. Δηλαδή ο Γιώργος πχ που την έχει στα 53,90€ με απόδειξη, βάζει από την τσέπη του;

Δεν κατηγορώ τον καταστηματάρχη σε καμία περίπτωση, πήρε κάποια πολύ λίγα κομμάτια (34C, 11C, 15C, 45C από 1 τεμάχιο) προφανώς πανάκριβα (είχαν την παλιά συσκευασία οι μηχανές, άρα πριν το 2011) και η ελληνική πραγματικότητα (βλέπε φορολογίες, μεταφορικά κλπ) δεν επιτρέπουν σε έναν ελεύθερο επαγγελματία ποσοστά κέρδους λιγότερο από 20-30%, γιατί πολύ απλά αλλιώς δεν βγαίνει το μαγαζί. Ένας φαύλος κύκλος δηλαδή.

Το αναφέρω απλά γιατί με μικρές εξαιρέσεις, δεν περιμένω στο άμεσο μέλλον να δω ανταγωνιστικότητα σε ίδια προϊόντα από Ελληνικές επιχειρήσεις. Και επειδή πολλές φορές και εγώ ο ίδιος μπορεί να γίνομαι άδικος ως καταναλλωτής και όντας στο κομμάτι των πωλήσεων, έχω συνειδητοποιήσει ότι για να δούμε βελτίωση και ανταγωνιστικότητα πρέπει να αλλάξουν πολλά και δεν είναι πάντα ο ¨κακός¨ μαγαζάτορας. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί σε καμία απολύτως περίπτωση την πεποίθησή μου, αν δεν μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός στις τιμές και στην εξυπηρέτηση, μην το κάνεις καθόλου. Όσο καλή διάθεση και να έχω για να σε στηρίξω, όταν απέχεις πολύ δεν θα το κάνω. :cry
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αντώνη παίζουν πάρα πολλά πράγματα όταν έχεις μαγαζί.

Τα σημαντικότερα είναι οι προμηθευτές που έχεις πόσο τζίρο τους κάνεις το μήνα,ανάλογα με τον τζίρο παίρνεις και άλλα ποσοστά,μετά το κεφάλαιο που πρέπει οπωσδήποτε να έχεις καβάτζα,αυτό είναι must,και ένα τελευταίο και καταλυτικής σημασίας είναι το από που κάνεις εισαγωγή τα προϊόντα σου,μπορεί η εισαγωγή σου να είναι ανεπίσημη και να μπορείς να βγάλεις τρελά λεφτά...

Τα είπα λίγο γενικός τα πράγματα,και ένα παράδειγμα για να δείτε ότι καμιά φορά δεν είναι έτσι όπως το βλέπουμε-κρίνουμε το πράγμα.
Ένα προϊόν panasonic (τυχαίο παράδειγμα) έχει τιμή αντιπροσωπείας international στο εξωτερικό 400€ πάω εγώ και κάνω μία εισαγωγή 2000 τεμαχίων από την Κίνα με τιμή 180€ το τεμάχιο,ανεπίσημα πάντα αλλά και με τον νόμο,δίνω και εγγύηση στο προϊόν μου, η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της panasonic αναγκαστικά θα το φέρει με 400€,και αν το φέρει,εγώ όμως που ψώνισα Κινέζο,κάνω και τον Κινέζο και βάζω μια τιμή στο προϊόν μου όσο θέλω πχ 240€...!!!

Όσο για τα προϊόντα που αναμένονται 80% είναι κολπάκι,βάζουν δηλαδή μικρότερη τιμή στο προϊόν που δεν υπάρχει αλλά το περιμένει,και ταυτόχρονα διαφημίζονται,και οι διάφορες μηχανές αναζήτησης τους βγάζουν πρώτους στην λίστα,και έχουν και μεγαλύτερη επισκεψιμότητα και όλοι λένε κοίτα τιμή χώμα,αυτά για την ώρα.

ΥΓ:1 Όλα αυτά που αναφέρω δεν έχουν σχέσει με κανένα συγκεκριμένο μαγαζί και το παράδειγμά μου είναι εικονικό για να μην παρεξηγηθώ κιόλας.
ΥΓ:2 Οι Σέρρες πόσο ΦΠΑ έχουν;
ΥΓ:3 Μπορώ να ανοίξω νέο θέμα με δημοψήφισμα; η δεν έχω αυτό το δικαίωμα;γιατί δεν έχω καταλάβει πως;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26453 times
Been thanked: 25939 times

Για δημοψήφισμα μπορούν μόνο οι συντονιστές και ο διαχειριστής μπορούν να βάλουν, οπότε αν θες πες μας (με ΠΜ) τι δημοψήφισμα θες και το κανονίζουμε.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Επειδη το θεμα σκουριασε λιγο, και επειδη σας αγαπαω, και επειδη ειμαστε μια διαφορετικη καστα ανθρωπων, σας αφιερωνω το βιντεο, με σκοπο να προκαλεσω στυση σε ολους σας... χαχαχαχαχα


[youtube][/youtube]

Μαντηλακια για σκουπισμα σπονσοραρονται απο το γραφειο του διευθυντη του ιδρυματος! :megagrin :hellas
Εικόνα
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Καλα θα ειναι να μην ανοιξει κανενα τετοιο μαγαζι στην γειτονια μου, γιατι στο τελος, θα μεινω τελειως απενταρος, φυλακη θα παμε!!! τουλαχιστον μεχρι να περασει η κριση!!! χαχα :drool
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

H μεγάλη κουβέντα του τύπου :

If you have a great shave you have a great day !!!!!!!!!!!!

Εκεί μέσα αναζητάς τρία πράγματα :

1. Ψυχραιμία
2. Βαλίτσα με ροδάκια
3. Τουλάχιστον 2.000$ - 3000$

ΥΓ. Εγώ θα πάω εκεί οταν ο υιός έχει εργαστεί τουλάχιστον κανένα εξάμηνο :D
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”