Εναλλαγή ξυρίσματος με disposables και ηλεκτρικής ξυριστικής

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Παιδιά έχω μια απορία..Περνώντας τα τελευταία 6 χρόνια σε σχεδόν καθημερινό ξύρισμα με εξαίρεση ίσως κάποιες λίγες φορές,δοκίμασα και το ξύρισμα με ηλεκτρική ξυριστική μηχανή..Στην αρχή με ξένισε μετά όμως έβλεπα ότι με καθημερινό ξύρισμα με καταβόλεψε καθώς και καλό ξύρισμα είχα (αν τα έπαιρνα πολλές φορές τα έκοβε καλά) και καθόλου ερεθισμούς δεν είχα μετά από λίγο καιρό συνήθειας..
Στην πορεία ξαναγύρισα και στο ξυράφι αλλά τις τελευταίες μέρες έτυχε να χρησιμοποιήσω και πάλι με αρκετή επιτυχία την ηλεκτρική..
Η ερώτησή μου είναι η εξής:Η εναλλαγή μεταξύ των 2 (disposables και ηλεκτρικής σε φάσεις αν έχει καλό αποτέλεσμα όσον αφορά το ξύρισμα (καλό ξύρισμα χωρίς ερεθισμούς) έχει μήπως κάποιο μακροπρόθεσμο αποδεδειγμένο κακό αποτέλεσμα για το δέρμα μη ορατό αρχικά;( πρόωρες ρυτίδες ή ταλαιπωρία που οδηγεί σε γήρανση του);;
Ξέρω ακούγεται ίσως αστεία η απορία αλλά ως πιο έμπειροι θέλω να ακούσω τις γνώμες σας επ'αυτού..
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H εναλλαγή δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα εκτός από το ότι πιθανόν κάποια στιγμή να μην έχεις καλό αποτέλεσμα με την ηλεκτρική καθώς αυτή ‘εκπαιδεύεται’ και ‘εκπαιδεύει’ τα γένια σου οπότε τώρα της χαλάς την σειρά της.
Η ηλεκτρική κάποια πρόσωπα τα ξυρίζει καλά όταν αυτό γίνεται τακτικά μόλις αρχίσουν να βγαίνουν τα νέα γένια. Αν δεν σε ερεθίζει τώρα δεν σου δημιουργεί κάποιο μελλοντικό πρόβλημα όπως ρυτίδες κ.λπ. Πιθανόν όμως να σου δημιουργήσει ingrown (από το Lift & Cut) αλλά αυτο θα το καταλάβεις άμεσα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Mε ingrown hair απο ηλεκτρικη μηχανη, την πατησε προσφατα ενας φιλος μου. Το μαγουλο φουσκωσε απο την κατω γναθο μεχρι το αυτι. Το κακο βεβαθα ειναι οτι πηρε την αποφαση να κανει κατι, μετα απο σχεδον μια βδομαδα παρα κατι. Στο νοσοκομειο του ειπαν να παει αλλη μερα (αθανατο ελληνικο μπουρδελο!) και κατεληξε να παει σε γιατρο. Του εδωσε αντισηπτικες αλοιφες και μια ισχυρη αντιβιωση. Facts.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
megistanas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 28 Σεπ 2018, 07:55
5
Been thanked: 7 times

Αυτο δνε το ηξερα οτι μπορει να γινει.Και εγω κατα βαση εναλλαγη χρησιμοποιω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”