Πως φτιάχνετε συνήθως το set-up ;

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Επειδή έχω ανοίξει αρκετά προιόντα ώστε να έχω πάντα διαφορετικές επιλογές και να μην βαριέμαι, πριν από κάθε ξύρισμα επιλέγω ένα συγκεκριμένο set-up όπου ώς επι το πλείστον έχω ταιριάξει pre-shave-κρέμα/σαπουνι-asb-asl (με βάση άρωμα,ποιότητα κλπ). Έχω φτιάξει με αυτό τον τρόπο 4-5 setup.
Aνάλογα με την διάθεσή μου, το άρωμα που θέλω ή τις καιρικές συνθήκες επιλέγω ένα από τα παραπάνω.
Με τις τρεις μηχανές που έχω κάνω πάντα 5 ξυρίσματα με την κάθε μία και μετά πάω κυκλικά στην επόμενη. Παράλληλα, με την αλλαγή μηχανής αλλάζει προφανώς και η λεπίδα.

Έχω βρει αυτό τον τρόπο ώστε να μην έχει παράπονο καμία κρέμα, σαπούνι, asb, asl, μηχανή, λεπίδα κλπ και παράλληλα εγώ να ξυρίζομαι πάντα και με κάτι διαφορετικό :)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Επειδή ξυρίζομαι τα βράδια, έχω όλη την άνεση χρόνου να επιλέξω με τι σαπούνι θα ξυριστώ. Αν ξυριζόμουν πρωί, θα είχα ετοιμάσει το set-up από το προηγούμενο βράδυ.
Συνήθως ξυρίζομαι κανα μισάωρο με μία ώρα μετά το φαγητό. Επιλέγω το σαπούνι ανάλογα με το κέφι που έχω εκείνη την ώρα, με άλλα λόγια δεν κάνω rotation στα σαπούνια.
Πλύσιμο προσώπου με κατάλληλο σαπούνι (τελευταία χρησιμοποιώ το Clarins Men Face Wash). Μια-δυο φορές την εβδομάδα χρησιμοποιώ το σαπούνι με σφουγγαράκι προσώπου. Αυτό το κάνω για ελαφρύ peeling.
Βάζω το πινέλο και το σαπούνι να μουλιάσουν και στο μεταξύ βάζω το preshave και πλένω δόντια.
Είχα διαβάσει το παρακάτω (στο blog του φίλτατου συνξυριστή και συγκαπνιστή), μου άρεσε σαν σκέψη, και το κάνω και εγώ:
Δορυφέρων έγραψε:
Πριν την πρωτη επαφη της λεπιδας κανω μια κινηησ "καλλιτεχνικη" ετσι για να "ελευθερωσω" το χερι μου να ειναι χαλαρο
Το εχω για γουρι,νομιζω ετσι θα παει καλα το ξυρισμα και δεν θα κοπω
Η επιλογή της μηχανής είναι απόφαση της στιγμής. Βλέπω σε τι κατάσταση είναι τα γένια μου και αποφασίζω αν θέλω βαθύ ξύρισμα με προσοχή ή πιο χαλαρό.
Για τη λεπίδα, ακολουθώ αυτό που κάνει ο Διονύσης (dpatiris): Αλλάζω λεπίδα κάθε Κυριακή, είτε την έχω χρησιμοποιήσει μία φορά, είτε επτά.
Ακολουθεί το ξύρισμα.
Στο πρωτόκολλό μου υπάρχει πάντα το Alum Block και το Witch Hazel. Το άρωμα του Witch Hazel (έχω 4 αυτή την περίοδο) το επιλέγω τελευταία στιγμή.
Τελευταία στιγμή επιλέγω και το aftershave lotion. Συνήθως παίζω με το αντίστοιχο του σαπουνιού ή της κρέμας (έχω φτιάξει 9 σετάκια) αλλά ανάλογα με το κέφι χρησιμοποιώ και τα άλλα που έχω.
Για την ιστορία, παίζει πάντα ραδιοφωνάκι όταν ξυρίζομαι.
Η τελετή τελειώνει τακτοποιώντας τα πράγματα που χρησιμοποίησα και με φιλάκι στο μάγουλο από τη σύζυγο :romance-kisscheek: . Τα σαπούνια μένουν ανοιχτά για να στεγνώσουν για τουλάχιστον 12 ώρες.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Αν εξαιρέσουμε την μηχανή και το ξυραφάκι που τα χρησιμοποιώ 3 φορές πριν τα αλλάξω (εξαίρεση η OC που την χρησιμοποιώ για ενα μόνο ξύρισμα) ανοίγω το ντουλαπάκι , κοιτάζω τον εξοπλισμό μου , το σκέφτομαι :think: , σταθμίζω καταστάσεις και επιλέγω οτι θα μου κάνει κλίκ εκείνη την στιγμή. :D
Οχι βέβαια οτι δεν γίνονται και κάποιες σκέψεις κατά την διάρκεια της ημέρας για το set up που θα χρησιμοποιήσω.... ;)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

εγω αποφασιζω, αναλογα με το την ωρα ξυρισματος και το τι θα κανω μετα.
ας πουμε, σαββατο πρωι σχεδον παντα ξυριζομαι αν βιαζομαι θα το κανω με open comp αλλιως με την σαβετα μου και καποιο σαπουνι και για as θα βαλω old spice η brut η 4711 as και κολονια η καποιο απο τα καινουρια μου της alpa.
τα απογευματα που παω γυμναστηριο μπορει να χρησιμοποιησω τα προιοντα της tabac η καποιο ουδετερου αρωματος σαπουνι και μετα το as harley davidson με την κολονια, η καποιο axe η την spicebomb.
για πιο βραδυ ξυριζομαι με τα προιοντα της Truefitt & Hill η καποιο σαπουνι και βαζω το speick με καποια αλλη κολονια πχ yatagan.
αλλαζω ξυραφακια καθε δυο ξυρισματα η και καθε ενα. ξυριζομαι καθε μερα σχεδον, εκτος κυριακης.
ξυριζομαι οταν εχω να κανω κατι ενδιαφερον μετα πχ μια βολτα η γυμναστικη η καποια συνατηση με ενα φιλο κτλ ετσι δεν εχω καθορισμενες ωρες για αυτο.εδω και αρκετο καιρο εχω στα σταματησει την κοντρα, απολαμβανω το ξυρισμα και χωρις αυτην. τωρα το καλοκαιρι οταν ξυριζομαι βαζω το κλιματιστικο στο μεγιστο δεν θελω να ειμαι ιδρωμενος μετα.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Υπάρχει κάποια φιλοσοφία;
Είναι απλά κάποια πράγματα και random τσιμπάτε ένα σετάκι από αυτά;
Παίζει ρόλο αν είναι χειμώνας, τι μέρα είναι, τι καιρό κάνει κλπ;

Για πείτε ιδέες. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Λοιπόν, εγώ το διαλέγω ανάλογα την εποχή και το τι έχω να κάνω μετά.

Αν μετά το ξύρισμα θα είμαι μόνος στο σπίτι θα ξυριστώ με απλό σεταπ και κλείσιμο με asl Denim, Brut, Old spice κλπ.
Αν όμως επίκειται έξοδος ή επίσκεψη ενζενούς τότε επιστρατεύονται ευωδιαί και μάλιστα σε υπερθετικό βαθμό που συνήθως οδηγεί στο αντίθετο αποτέλεσμα :doh:
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άρα... εξωτερικοί οι παράγοντες που ορίζουν το δικό σου setup. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ολα ειναι θεμα διαθεσης, ΙΜΗΟ. Εγω για παραδειγμα, εως και 5 λεπτα πριν ξεκινησω το ξυρισμα μπορει να αλλαξω κατι στο software. Το τραγικοτερο ηταν μια φορα που ειχα αλλαξει 3 σαπουνια, εχοντας τα μουλιασει πρωτα.. Για να ξυριστω με κρεμα στο τελος! :hb

Κατι σαν αυτο που παθαινουν οι γυναικες οταν κοιτανε τα 2334556 ζευγαρια παπουτσια τους και λενε οτι δεν εχουν τι να φορεσουν, ενα πραγμα... Το μονο σιγουρο ειναι οτι ακομα και αν με πιασει τετοια ανωμαλια δεν θα παρω να βαλω κατι το οποιο δεν ταιριαζει εποχιακα. Οπως Tabac το καλοκαιρι. Πρωτα θα ψοφησω εγω και μετα οι γυρω μου.. χαχα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όντως το tabac είναι... κάπως για το καλοκαίρι :D

Ήδη τώρα που γλύκανε ο καιρός και είναι βαρύ.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ελα απο δω μια βολτα να σε πω τι "γλυκαμα" εχει κανει με -2..
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”