Πως φτιάχνετε συνήθως το set-up ;

NavalArchitect

boltsis έγραψε: Slur δοκίμασε με ένα καλής ποιότητας δέρμα που σκουπίζουμε το αμάξι και θα με θυμηθείς.Κόψτο κομμάτια για να έχεις μπόλικα.Σκουπίζει ακόμη καλύτερα και σε δυσκολότερα σημεία ανάμεσα στις κλειδώσεις του ξυραφιού!Και δε θα έχεις τον hero να στη λέει.
Καλό ακούγεται αυτό - θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Καθημερινά πριν από το απαραίτητο ντους, βάζω το πινέλο που θα επιλέξω να μουλιάζει σε ζεστό νερό στο ανάλογο μπολάκι: μικρό αν είναι να χρησιμοποιήσω σαπούνι-οπότε κάνω face lathering, μεγάλο αν είναι να χρησιμοποιήσω κρέμα-οπότε κάνω κρέμα στο μπολ.
Μετά το ντους, κάνω αφρό είτε κατ’ευθείαν στο πρόσωπο είτε στο μπολ, όπως αναφέρω στην προηγούμενη παράγραφο, επιλέγω μηχανή και λεπίδα και βουρ…
Μετά το ξύρισμα, βάζω μια ταιριαστή με το άρωμα του σαπουνιού ή της κρέμας ASL και μετά ένα επίσης ταιριαστό ή ουδέτερο ASB. Παλιότερα χρησιμοποιούσα αντίστροφη σειρά στα AS, αλλά παρατήρησα ότι η σειρά ASL-ASB τελικά λειτουργεί καλύτερα.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε: Slur δοκίμασε με ένα καλής ποιότητας δέρμα που σκουπίζουμε το αμάξι και θα με θυμηθείς.
Πριν το πρωτοχρησιμοποιησεις ομως αστο ενα βραδυ μεσα σε μπολ με νερο και ξυδι
Δεν θελει στριψιμο στο στεγνωμα απλα πιεση σαν μπαλακι καουτσουκ.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Γιατί αυτό Δορυφέρων?Μετά απο βρέξιμο δε σκληραίνει το δέρμα?

Πάντως το χρησιμοποιώ και στα DE!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το καλης ποιοτητος δερμα για στεγνωμα αυτοκινητων δεν ξεραινεται ευκολα ουτε σπαει
Αυτο με το ξυδι ειναι για καθαρισμο και για να σφιξει-δεσει πριν την 1η χρηση
Επιμενουν πως ετσι αυξανεται η διαρκεια ζωης του γιατι ειναι "στρωμενο" πριν αρχισει να δουλευεται στα πλυσιματα.

Το κακης ποιοτητος με τον καιρο χανει το χρωμα του και μαδαει
Αρχιζει να αφηνει ρανιδες-γραμμες κατα το στεγνωμα συν οτι μυριζει πιο ασχημα
Εχει μικροτερη διαρκεια ζωης.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Συνήθως όταν τελειώσω ένα ξύρισμα ετοιμάζω (στο μυαλό μου) το set up του επόμενου ανάλογα με το τι θέλω να αλλάξω σε σχέση με το ξύρισμα που μόλις έκανα. Λίαν συντόμως όμως αλλάζω τακτική και πάω σε εβδομαδιαίο rotation.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ξυπνήσαν τα ζόμπι μέσα μου μου φαίνεται, είναι το δεύτερο "πεθαμένο" θέμα που ξεσηκώνω, αλλά εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Συνήθως έχω μια σειρά που δουλεύω το κάθε setup, έχω καταφέρει (και πολύ χαίρομαι γιαυτό :thumbsup ) να περιορίσω το rotation σε διαφορετικά προϊόντα για διάστημα 2 εβδομάδων, με 3 ξυρίσματα ανά εβδομάδα. Έτσι όλα δουλεύονται και ακολουθούν τη σειρά τους. Σπάνια θα κάνω αλλαγές σε αυτό.

Τις καλές ημέρες, κάθε Τρίτη δηλαδή που έχω γένια 3 ημερών (ξυρίζομαι Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο) χρησιμοποιώ τα αγαπημένα μου προϊόντα, στάνταρ το Tabac την μια και κάποιο από Kent ή Dr Harris την επόμενη. Εγγυημένη απόλαυση δηλαδή. Τις υπόλοιπες μέρες, όλα ακολουθούν καρτερικά την σειρά τους. Φυσικά υπάρχουν φορές που αλλάζει αυτό, μπορεί να ξυπνήσω μια μέρα και να μην έχω όρεξη να δουλέψω αυτό που είχε σειρά, κανένα πρόβλημα. Αλλά λέω τι ισχύει συνήθως.

Ως επί το πλείστον λοιπόν, γνωρίζω από πολύ νωρίς τι θα παίξει στο επόμενο ξύρισμα. Επειδή ξυπνάω πολύ πρωί, ετοιμάζω το setup από το προηγούμενο βράδυ. Όση ώρα κάνω μπάνιο, μουλιάζει το σαπούνι και το πινέλο (στο μπολ) σε ζεστό νερό και ακολουθεί η απόλαυση! :megagrin
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Να κάτι που δεν το είχα σκεφθεί έως τώρα.
Πινέλα δεν έχω πολλά και όσα έχω είναι χοίρου, κυρίως της Ωμέγα. Συνήθως κάνω σαπουνάδα κατ' ευθείαν στο πρόσωπο, οπότε όλα μου τα πινέλα έχουν περίπου το ίδιο θύσανο. Έτσι γιά να μην μένει κανένα παραπονεμένο δουλεύω κάθε φορά με άλλο, χωρίς να κάνω επιλογή.
Μηχανές όμως έχω πολλές. Από αυτές έχω διαλέξει τις είκοσι που μου αρέσουν περισσότερο, τις έχω στην σειρά και τις αλλάζω κάθε τρία ξυρίσματα, τιρώντας απολύτως την σειρά που έχουν ταχθή.
Στό ξυραφάκι δεν πονοκεφαλιάζω εδώ κι ένα περίπου χρόνο έχω καταλήξει ότι το rapira μου πάει. Έτσι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ αυτό.
Σαπούνια, κάθε μήνα βγάζω τρία γιά χρήση. Αυτά τα εναλλάσω σε κάθε ξύρισμα.
After shave, εδώ έχω κόλλημα. Δεν το αλλάζω, άν δεν τελειώσει.
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Καλησπέρα σας !!

Έχουμε και λέμε ;)

Βρέξιμο το πρόσωπο με ζεστό νεράκι. Ταυτόχρονα αφήνω το Simpsons στο μπωλάκι με το ζεστό νερό που έχω ήδη επάνω στον νιπτήρα για να τραβήξει νεράκι. Επιλογή DE και σαπουνιού. Aπλώνω στο ήδη βρεγμένο με ζεστό νερό πρόσωπο, το Proraso White pre-shave και κάνω απαλό μασάζ για περίπου 3 λεπτά. Κατόπιν τίναγμα το πινέλο και φόρτωμα σαπουνιού. Μετά face lathering για περίπου 4 λεπτά και ξύρισμααααααα.

Τελειώνω με παγωμένο νερό, ASL & ASB.

Καλά ξυρίσματα :dance :dance :dance
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Παλιό μεν ενδιαφέρον δε το θέμα αυτό.

Η προετοιμασία του setup μου ξεκινάει όταν τελείωσει το ξύρισμα και αφού εχω καθαρίσει και στεγνώσει τον εξοπλισμό μου. Ότι δεν χρειάζεται θα φυλαχθεί και ο εξοπλισμός για το επόμενο ξύρισμα θα παρει την θέση του στο μπάνιο. Και έτσι έχω το σετακι μου έτοιμο για το επόμενο ξύρισμα. Στο μπάνιο παραμένει μόνιμα το στυπτικο και το μπολάκι.

Rotation δεν κάνω και ούτε ακολουθώ κάποιους κανόνες στην επιλογή του εξοπλισμού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”