Πως φτιάχνετε συνήθως το set-up ;

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ την στιγμή που έχει ζεσταθεί το νερό πηγαίνω στο ντουλάπι που έχω τα ξυράφια και διαλέγω ξυράφι. Μετά πάω και το στροπάρω.
Στην συνέχεια, αφού έχω αποφασίσει με τι ξυράφι θα ξυριστώ πηγαίνω στο μπάνιο πού έχω όλα τα υπόλοιπα σύνεργα.
Βγάζω έξω τα δύο μπολ τα οποία θα χρησιμοποιήσω που είναι στάνταρ συνήθως.
Μετά πρέπει να αποφασίσω με τι σαπούνι/κρέμα θα κάνω προετοιμασία και με τι ετοιμασία.
Αφού διαλέξω τα δύο σαπούνια/κρέμες διαλέγω πινέλα με τα οποία θα τα δουλέψω.
Στο τέλος διαλέγω aftershave και έτσι το set-up ολοκληρώνεται.

Γεμίζω τα μπολ με καυτό νερό, βυθίζω τα πινέλα μέσα και τα αφήνω να μουλιάσουν. Αν χρειάζεται ρίχνω και στο σαπούνι ζεστό νερό για να ετοιμαστεί.

Μετά από 3-5 λεπτά ξεκινάω :smilie_bad_87
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κλεισιμο την πορτα,οχι ραδιο μεσα ουτε συζητηση-θελω ησυχια
Ειναι ωρα για ξυρισμα,προσωπικη στιγμη και περαν του κινητου για καμια φωτο με δοκιμες δεν ασχολουμαι με τιποτα.

Αυτη τη στιγμη τα 2 "μπολ" ειναι στανταρ δηλαδη ενα για μουλιασμα των πινελων-τσιμπημα νερου του Ασβου εν ωρα περασματων και ενα για ξεπλυμα μηχανης εν ωρα ξυρισματος
Αποφασιζω ποιο σαπουνι και πινελο θα χρησιμοποιησω για προπλυση,αριστερα μου
Διαλεγω κρεμα-σαπουνι και πινελο που θα χρησιμοποιησω για το ξυρισμα,μπροστα ελαφρως αριστερα
Ομοιως ποια ξυριστικη και λεπιδα αναλογα την διαθεση και αν ειναι καθημερινη ή σαββατο,μπροστα και επανω στο ραφι.

Πετσετα διπλωμενη στα 2 παντα στον αριστερο ωμο
Αν χρειαστει φελλωμα στην λεπιδα
Μονταρισμα στην ξυριστικη και εμβαπτιση στο γυαλινο μπολακι με οινοπνευμα.

Ανοιγμα λιγο το νερο και βρεξιμο το προσωπο
Πριν την πρωτη επαφη της λεπιδας κανω μια κινηησ "καλλιτεχνικη" ετσι για να "ελευθερωσω" το χερι μου να ειναι χαλαρο
Το εχω για γουρι,νομιζω ετσι θα παει καλα το ξυρισμα και δεν θα κοπω
Τα υπολοιπα τα εχω πει εδω http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?p=25298#p25298" onclick="window.open(this.href);return false;

Στο τελος αναλογα το πως αισθανομαι την επιδερμιδα διαλεγω ASL-ASB.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ωραίος :thumbsup
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ελέγχω κατα πόσο μακριά είναι τα γένια μου, επι της ευκαιρίας κοιτάζομαι γενικά στο καθρέπτη , ψωνίζομαι λίγο και λέω τι γαμώ τα παιδιά που είμαι.Επιλέγω αν θα χρησιμοποιήσω DE η straight.Aν χρησιμοποιήσω DΕ επιλέγω ποια και τη βάζω δίπλα στο νιπτήρα βάζοντας καινούργια λεπίδα αν χρειαστεί.Αν επιλέξω straight το καθαρίζω με μαλακή μαλακή βρεγμένη χαρτοπετσέτα απο τα λάδια.Μετά πριν το στροπάρω το καθαρίζω με κομμάτια καλού δέρματος που χρησιμοποιούμε για σκούπισμα αυτοκινήτου.Τα συγκεκριμένα δε τα βρέχω ποτέ, απλά καθαρίζω το ξυράφι με αυτά διότι διώχνει τυχόν υπολείματα λαδιού ώστε να μη λερώνει το δέρμα.
Στροπάρω , κάνω το τεστ της τρίχας τυπικά και για γούρι :megagrin και το αράζω στο νιπτήρα.Βάζω καυτό νερό στο scutle mug του Robert , αδειάζω και ξαναβάζω εκ νέου για να ζεσταθεί καλά.Μετά επιλέγω πινέλο και το αφήνω να μουλιάσει μέσα στο μπωλ.Ετοιμάζομαι για μπάνιο, κοιτάζομαι γι άλλη μια φορά στο καθρέπτη :bigsmilie λέγοντας τι παιδι είμαι εγώ!
Μετά το μπάνιο σκουπίζομαι αλλά όχι στο πρόσωπο, αδειάζω το νερό απο το scuttle , βάζω καινούργιο πολύ ζεστό νερό και ετοιμάζω σαπουνάδα επιλέγοντας κάποιο σαπούνι η κρέμα.Κάνω το ξύρισμα τουλάχιστον με 4 περάσματα και μετά περνάω στο προσωπό μου πάλι αφρό αφηνοντάς το μέχρι να τελειώσω τις υπόλοιπες δουλείες μου.Ξεπλένω το πινέλο καλά, βουτώντας το μέσα στο μπωλ με καθαρό νερό, αδειάζω το μπωλ με το νερό, ξεπλένω καλά το ξυράφι και το σκουπίζω με πετσέτα μαλακιά, το περνάω με χαρτί ανάμεσα στη λαβίδα και τέλος το στεγνώνω με πιστολάκι.Μετά ξεβγάζω τη σαπουνάδα απο τα μούτρα μου (θεωρώ ότι είναι το καλύτερο καταπραυντικό και αιμοστατικό το να έχεις τόση ώρα τη σαπουνάδα στα μούτρα σου) και περνάω ASL η ASB.Μετά πάω μέσα και το σκουπίζω με άλλο κομμάτι δέρματος αυτοκινήτου ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει μείνει ίχνος υγρασίας, περνάω ειδικό λάδι μηχανής και το αλείφω καλά με ειδικό στυλό-πινελάκι βάζοντάς το μέσα στη θήκη του χωρίς να το πιάσω απο μέταλλο!
Μετά καθαρίζω μπάνιο απο τυχόν νερά και άλατα στο νιπτήρα και μετά πάω στο κεντρικό καθρέπτη για τεστ ξυρίσματος.Κυρίως τεστάρω κάτω απο το πηγούνι και γενικά τα μάγουλα να δω το βάθος του ξυρίσματος.Κοιτάζομαι καλά πάλι και λέω τι τρομερό παιδί που είμαι.. :dance5

Μη με παρεξηγήσετε αλλά δεν είμαι ψώνιο :ninja_hide .Επίσης ένα καλό δέρμα αυτοκινήτου για σκούπισμα των ξυραφιών σας είναι ότι πρέπει για ένα στέγνωμα και καθάρισμα, δοκιμάστε το.

Θέλω να ρωτήσω σε κάτι ταινίες βλέπεις κάτι σαμουράι που βάζουνε στο σπαθί τους μια σκόνη που το χτυπάνε ελαφρώς με ενα ειδικό ξυλάκι που στο τέλος του έχει μια μαλακιά μπίλια.Ξέρω είναι ξεκάρφωτο αλλά μου ρχεται πολλές φορές στο μυαλό και ήθελα να το ρωτήσω.Μήπω είναι κάτι που πρέπει να είναι μέρος της ιεροτελεστίας μας :bigsmilie ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ωραίος φίλε Ηλία, το ξύρισμά σου πρέπει να κρατάει κανένα 2ωρο :megagrin
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
NavalArchitect

Επιλογή ξυραφιού, κρέμας ή σαπουνιού ξυρίσματος, και πινέλου πριν μπω στο μπάνιο.
Αφού μπω στο μπάνιο, βάζω ζεστό νερό (όχι καυτό φυσικά) στο scuttle ή σε ένα κοντό γυάλινο ποτήρι και βουτάω μέσα το πινέλο.

Ακολουθεί μπάνιο. Αμέσως μετά, κατευθείαν βγάζω το πινέλο από το ποτήρι ή απ'το scuttle, παίρνω το στικ και το περνάω στο πρόσωπο (ή φτιάχνω σαπουνάδα στο μπωλ), και μετά κάνω (ή περνάω την) σαπουνάδα στο πρόσωπο.

Ακολουθεί στροπάρισμα, και μετά ξύρισμα, συνήθως 2 περάσματα. Στροπάρω ξανά (15-25 φορές), σε δέρμα μόνο, όταν το ξύρισμα τελειώσει εντελώς.

Ακολουθεί balm και μετά after shave (συνήθιζα πάντα να τα κάνω με ανάποδη σειρά αλλά τώρα άλλαξα). Συνήθιζα να χρησιμοποιώ alum block αλλά τώρα που σπάνια κόβομαι το'χω σταματήσει.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

NavalArchitect έγραψε:Ακολουθεί στροπάρισμα, και μετά ξύρισμα, συνήθως 2 περάσματα. Στροπάρω ξανά (15-25 φορές), σε δέρμα μόνο, όταν το ξύρισμα τελειώσει εντελώς.
Και εγώ αυτό κάνω γιατί φεύγουν υπολοίματα υγρασίας από την κόψη που δεν έφυγαν με το σκούπισμα.
Αλλά μην το δει ο hero γιατί θα μας την πει. :ninja_hide
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Πηγαινω στο ντουλαπι και στοχαζομαι συνηθως! Μεχρι προτινος δεν ειχα να διαλεξω αναμεσα σε μηχανες, αλλα σε λεπιδες, αν και τις Personna δυσκολα τις αλλαζα!Μετα παιρνω τη γουρουνα, διαλεγω και ενα σαπουνι ή κρεμα, αυτο είναι που σκέφτομαι πιο πολύ. Μουλιασμα το πινελο σε ζεστο νερό και λίγο στο σαπουνι να μαλακωσει, μπανιο αν ειναι στο προγραμμα, και μετα βρεξιμο το προσωπο, 20-30 στροφες στο σαπουνι και face lathering! Ξυρισμα με τη φορα, ξεπλυμα με ζεστο, παλι face lathering, ξυρισμα κοντρα, ξεπλυμα, και να εχει μεινει τιποτα περασμα με σαπουναδα και τελειοποιηση. Ξεπλυμα αρχικα με ζεστο και μετα με κρυο, οσο πιο κρυο αντεχω! Σκουπισμα τα συνεργα και επιστροφη στο ντουλαπι για επιλογη after shave, η οποια αν εχω χρησιμοποιησει Tabac ή Bay rum σαπουνι ειναι ευκολη με το αντιστοιχο προιον. Αυτα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Slur έγραψε:Και εγώ αυτό κάνω γιατί φεύγουν υπολοίματα υγρασίας από την κόψη που δεν έφυγαν με το σκούπισμα. :ninja_hide
Slur δοκίμασε με ένα καλής ποιότητας δέρμα που σκουπίζουμε το αμάξι και θα με θυμηθείς.Κόψτο κομμάτια για να έχεις μπόλικα.Σκουπίζει ακόμη καλύτερα και σε δυσκολότερα σημεία ανάμεσα στις κλειδώσεις του ξυραφιού!Και δε θα έχεις τον hero να στη λέει.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Παίρνω το πινελάκι μου και το βάζω σε ζεστό νερό για 10 λεπτά.Στροπάρω το straight razor.Μόλις τελειώσω το στροπάρισμα,πάω στο δωμάτιο για να διαλέξω τα υπόλοιπα σύνεργα.Συνήθως δεν κάνω rotation γιατί βαρέθηκα μια κρέμα και λέω να την ξεφορτωθώ σε κάνα μήνα (TOBS Lavender), οπότε όλος ο πονοκέφαλος μου είναι η επιλογή ASL. Μετά την επιλογή, πηγαίνω για το ξυρισμα.Κάνω πάντα 2 περάσματα και μόνο face lathering.Μετα το τέλος βάζω ASL ή balm.Αυτά τα ολίγα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”