Ξύρισμα πριν ή μετά το μπάνιο;

Ξύρισμα πριν ή μετά το μπάνιο;

Ξύρισμα πριν το μπάνιο.
6
10%
Ξύρισμα μετά το μπάνιο.
34
59%
Μπάνιο και ξύρισμα σε άσχετους μεταξύ τους χρόνους.
11
19%
Όπως τύχει, το ίδιο είναι.
7
12%
 
Σύνολο ψήφων: 58
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25943 times

Κοίτα κάτι ωραία θεματάκια που είναι θαμμένα. Άντε να το σηκώσουμε λίγο.

Έχω πει και αλλού την άποψή μου, την ξαναλέω και εδώ. Πλέον πρώτα κάνω ένα ζεστό μπάνιο και μετά ξυρίζομαι. Δεν ίσχυε πάντα αυτό, μέχρι πριν 6 μήνες έκανα το ακριβώς αντίθετο, πρώτα ξύρισμα και μετά μπάνιο. Χρειάστηκε να αλλάξω κάποια στιγμή την φορά αυτή και διαπίστωσα ότι όταν κάνω πρώτα μπάνιο, προετοιμάζονται καλύτερα τα γένια μου, μαλακώνουν περισσότερο και το πιο σημαντικό μαλακώνει και το δέρμα.

Δεν εννοώ βέβαια ότι αν κάποιος ξυριστεί πρώτα και μετά κάνει μπάνιο, θα έχει χειρότερο ξύρισμα. Τυχαίνει μία στο τόσο (πλέον) να το παίξω έτσι και κάνω πάλι καλά ξυρίσματα. Φυσικά δεν παραλείπω την προετοιμασία, πλύσιμο προσώπου με ζεστό νερό. Από άποψη ενυδάτωσης δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά, αλλά με το ζεστό νερό (μπάνιο πριν) πετυχαίνω κελύτερο μαλάκωμα στο δέρμα, τα γένια ενυδατώνονται και στις 2 περιπτώσεις.

Εσείς πως λειτουργείτε καλύτερα; Οι παλαιότεροι ισχύει η αρχική σας άποψη ή έχει αλλάξει;
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Συνήθως μπάνιο πριν το ξύρισμα με θετική επίδραση στην ποιότητα του, τώρα όταν δεν συμβαίνει αυτό όχι ότι θα κάνω κακό ξύρισμα αλλα νιώθω οτι είμαι πιο συγκρατημένος. Το σενάριο πρώτα ξύρισμα και μετά μπάνιο δεν έπαιξε ουτε στην προ ΠΞ εποχή.
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Εννέα στις δέκα φορές, ξύρισμα μετά το μπάνιο. Αφήνω το 10% στο πριν, γιατί ορισμένες φορές ξυρίζομαι στην δουλειά, όταν έχω κάποια έκτακτη συνάντηση. Σε γενικές γραμμές όμως ο κανόνας είναι ξύρισμα μετά το μπάνιο, που τα γένια έχουν μαλακώσει, έτσι χρειάζομαι λιγότερη προετοιμασία.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψε ο Χρήστος παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κατά κανόνα, σε άσχετους μεταξύ τους χρόνους. Ποτέ μετά το μπάνιο πάντως τώρα που το σκέφτομαι.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πάντα ξυρίζομαι μετά το μπάνιο. Αισθητή διάφορα στην ποιότητα του ξυρίσματος ειδικα αν οι απαιτήσεις ειναι μεγαλύτερες δηλ. παραδοσιακό ξυράφι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Και εγω μετα το μπανιο και πριν το ΠΞ το ιδιο . Αν και μερικες φορες μου με εκνευριζει το θωλομα του καθρεφτη
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Αποφεύγω να ξυρίζομαι μετά το μπάνιο γιατί όποτε το επιχείρησα δεν είχα τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όχι κάτι το τρομερό, απλά κάποιους μικροερεθισμούς και εκνευριζόμουν. Μετά από δοκιμές αρκετών μηνών(!!), ξυρίζομαι πλέον το πρωί, ακριβώς μόλις ξυπνήσω. Για κάποιο λόγο το δέρμα μου, εκείνη την ώρα, είναι στην καλύτερη φάση για ξύρισμα και δεν έχω σχεδόν ποτέ προβλήματα. Άσε που ξυπνάω τόσο καλά και ωραία με το ξύρισμα που, μετά, δεν χρειάζομαι ούτε καφέ...!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Μετά το μπάνιο και εγώ, κατά κανόνα. Αν και αυτό που λέει ο Tsu με προβλημάτισε.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εγώ ξυρίζομαι μετά το μπάνιο, όμως θα συμφωνήσω με αυτό που λέει ο Tsu ότι στα πρωινά ξυρίσματα με την ελάχιστη προετοιμασία (βρέξιμο το πρόσωπο με ζεστό νερό) δεν έχω τον παραμικρό ερεθισμό. Επίσης πάω στην περιοχή του λαιμού τελείως κόντρα στα γένια χωρίς ερεθισμούς επίσης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”