Χασάπικο - NO cuts, NO glory! / BEST of cuts!

Απάντηση
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω την γνώμη μου είχα παλιά μια σαββετα στα 3 με 5 ευρώ στα 10 ξυρίσματα θα κοβόμουν στα 6 αλλά πολύ λίγο αμελητέο ,μετά πήρα μια στα 15 με 20 ευρώ δεν μπορούσα να ξυριστώ με τίποτα στα δέκα ξυρίσματα κοβόμουν και στα δέκα, όχι όπως ο Βασίλης, δηλαδή αν με έβλεπες μετά το ξύρισμα δεν έβλεπες κόψιμο η ερεθισμούς,το σημαντικό ήταν ότι δεν της είχα εμπιστοσύνη το καταλάβαινα ,και παίρνω την απόφαση και παίρνω την Feather τέλος τελείωσαν όλα δεν σκέφτομαι ποτέ ότι θα κοπώ και δεν κόβομαι πολύ σπάνια και αυτό κάτω από την μύτη και λόγω βιασύνης ,τον χρόνο δυο φορές και μπορεί και πιο λίγο. λέω μήπως δεν του ταιριάζει το εργαλείο και να βρει άλλη ,εγώ την σαββετα των 20 ευρώ την έδωσα στον γιο μου και τον βολεύει.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4014 times
Ηλικία: 47

Περαστικά Βασίλη. Άποψή μου είναι να μάθεις πρώτα να τη χειρίζεσαι μονο προς τα κάτω που είναι ευκολότερο και όχι προς τα πλάγια ή λοξά. Όταν κάνεις το "απλό" πολλές φορές, μετά προχώρα σε πλάγια ή κόντρα ξυρίσματα. Keep going!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Μιχάλη η σαββέτα αυτή μου χαρίστηκε και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης της αυτό έλεγε, ότι δεν του γεμίζει το μάτι. Το ορθό κράτημα δεν κατάφερα να το κάνω λόγω βάρους. Έπρεπε να κάνω περίεργα κρατήματα για να μπορέσω να ξυριστώ (ο Θεός να το κάνει ξύρισμα). Αλλά δεν νομίζω να συνεχίσω το hobby του σαββετίστα, με την Rockwell που έχω δεν έχω κοπεί ποτέ τόσο άσχημα ούτε όταν ξεκίνησα το ΠΞ. Αλλά εντάξει έκανα και εγώ πατάτα έβαλα μέσα Bic.... A bad workman blames his tools :whistle:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

κοιτά βασιλη το ξυράφι που βάζεις μέσα είναι προσωπικό δηλαδή ότι και να σου πω εγώ η άλλος θα είναι λάθος, παίζει ρόλο το δέρμα η τρίχα η ευαισθησία που έχει ο καθένας κλπ,εγώ όμως σου προτείνω το εξής, ξυριζόμαστε όλοι με παραδοσιακό τρόπο ο καθένας έχει το λόγο του βεβαία αλλά ένας βασικός λόγος είναι ότι το απολαμβάνουμε και για να έχουμε λιγότερους ερεθισμούς θεωρώ λοιπόν ότι όταν κόπηκες δυο τρεις φορές έπρεπε να σταματήσεις και να πάρεις όποια ξυριστική μηχανή έχεις να τελειώσεις το ξύρισμα,και αν έχεις κοντά κανέναν φίλο που έχει σαββετα να στην δανείσει να δεις τι γίνεται ,πάντως άσε λίγο το δέρμα να ηρεμήσει και μετά βλέπεις.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@Βασίλης Τ μην τα παρατάς αν σου αρέσει.
Το να κοπείς με σαβέττα είναι το πιο αναμενόμενο, ιδικά στις αρχές ή αν δεν ξέρεις την μηχανή.
Η σαβέττα πρέπει να χαϊδεύει το πρόσωπο, αργά και σταθερά. Η κόντρα εκεί που σε παίρνει, Στα δύσκολα να έχεις μια DE. Δεν είναι ντροπή!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Πρώτη προσπάθεια ever με σαβετα ,σε γένια 24 ωρών ,με μισό "φτερό " κάτω από το καπο .
Ειδυλλιακό το σκηνικό ,καθιστός στο τραπεζάκι της βεράντας ,κήπος ,πουλάκια και τα συναφή .
Και εκεί που βρίσκεται κάποιος στο απόγειο της αυτοσυγκέντρωσης ,έχοντας αγγίξει σχεδόν την ξυριστική νιρβανα...
Φτάνει ένας ατίθασος και παιχνιδιάρης γάτος να νιώσει παραμελημένος ,εκείνη την αποφράδα στιγμή !
:teasing-poke: :teasing-poke:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κλασσικό σημείο, αυτό και κάτω από τη μύτη :)
Περαστικά!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ Μιχάλη !
Ούτε κάτω από τη μύτη δυσκολεύτηκα ,ούτε και δίπλα στα χείλη .
Τα σημεία που με δυσκόλεψαν ( αρκετά όμως ) ήταν στο αριστερό ζυγωματικό ,κάτω από τη φαβορίτα διότι δεν είχα καθόλου ορατότητα
και πάλι στην αριστερή πλευρά στο λαιμό αυτή τη φορά ,κάτω από τη γραμμή του σαγονιού ακριβώς ,διότι δεν είχα καλή λαβή .
Δεν μου "έβγαινε" κάποιο καλό κράτημα της σαβετας .
Παρόλα αυτά δεν κόπηκα σε κανένα από τα δύο αυτά "δύσκολα" -για μένα-σημεία .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Επειδή κάτω από τη μύτη μπαίνεις σχεδόν κάθετα, κάποιες φορές μέχρι να το συνηθίσεις, κόβεσαι λίγο.
Η φαβορίτες είναι λίγο δύσκολες ως προς την ορατότητα αλλά και εκεί το βρίσκεις κάποια στιγμή.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χρησιμοποιεις και τα 2 σου χερια Στεφανε ? Εννοω ξυριζεσαι και με το αριστερο και με το δεξι ?
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”