πως ξυριζοταν οι αρχαιοι

Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Α ξέχασα να σας πω, ο δικός μου ο παππούς, που τώρα δε ζει, μου είχε πει πως έβαζαν πολλές φορές μετά το ξύρισμα μπλε οινόπνευμα, γιατί δεν έπαιζαν χρήματα για κάτι άλλο...
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όντως τελικά οι παλιοί έριχναν ξύρισμα με το πράσινο και γενικά ότι έβρισκαν πρόχειρο.

Οπότε φαντάζομαι όταν ήρθαν οι πρώτοι γκαζοντενεκέδες με τον έτοιμο αφρό και τις πλαστικές μηχανές μια-κι-έξω θα τους φάνηκαν διαστημόπλοια...
(πως να μείνει αγορά για να δημιουργηθεί καλό σαπούνι ξυρίσματος μετά από αυτό... )
Tzimisce έγραψε: 18 Ιαν 2019, 13:01 O μπάρμπας της γυναίκας μου στον Πύργο που του πηγαίνω δωράκια που και που, φτιάχνει δικά του σαπούνια.
Γλίτσα σε σημείο αηδίας φίλε!
Μόνο σε αλφαδιασμένο νεροχύτη το ακουμπάς, αλλιώς την κοπανάει
Αυτό το σαπούνι θα ήθελα να το δοκιμάσω...

Να και το πινέλο του πατέρα μου (το "ψύρισα" πριν λίγο καιρό και το αντικατέστησα στο ντουλάπι του με ένα πολύ ωραίο Ω και έγινε χαμός ... :lmao ), ούτε ξέρω από πότε το έχει , τι είναι (χοίρος , άλογο ,γάτα, άνθρωπος :lmao ) , απλά το έβαλα με άλλα για να δείτε τάξη μεγέθους ... με δαύτο κάνει ένα πρώτο πέρασμα και κάτι μερεμέτια , και σε σπάνιες περιπτώσεις θα κάνει και δεύτερο πέρασμα ,αφού περάσει ξανά μια γύρα στο σαπούνι...


Εικόνα :omg
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Τώρα καταλαβαίνω γιατί η cella εχει τόσο μικρό στόμιο. Βασικά δεν είναι μικρό το στόμιο, τα πινέλα άλλαξαν!!!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρέπει να έχω ακόμη.
Τα χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για τα ρούχα, αλλά δεν νομίζω να τα έχει χρησιμοποιήσει όλα.

Σε μηχανή έχει αυτή.

Εικόνα

Δεν ξέρω ποια είναι, αλλά είναι δύο τεμαχίων (πρώην τριών) που δεν θυμάται καν πότε της έβγαλε το κάτω plate.
Μιχάλης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Καλά,, μην ορκίζεσαι πως είχε κάτω plate... Υπήρξαν τέτοιες στο παρελθόν!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 18 Ιαν 2019, 13:49 Δεν ξέρω ποια είναι, αλλά είναι δύο τεμαχίων (πρώην τριών) που δεν θυμάται καν πότε της έβγαλε το κάτω plate.
Gillette Tech με αλουμινένιο handle εδώ είσαι Μιχάλη ,


Εικόνα

Added in 2 minutes 8 seconds:
Jimbo έγραψε: 18 Ιαν 2019, 13:51 Καλά,, μην ορκίζεσαι πως είχε κάτω plate... Υπήρξαν τέτοιες στο παρελθόν!
Χωρίς base plate δεν βγήκε Gillette , απλά το καταργούσαν για να είναι πιο επιθετική η μηχανή ... (μπρρρ)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Η εικόνα που δίνει ο Ηρακλής δηλ το μάζεμα στην αυλή το πρωί με κρύο- ζέστη,το ζητούμενο ζεστό νερό,οι πρωινές κοφτές κουβέντες
μαζί με τον πρωινό καφέ είναι μια ταινία μόνη της!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ θυμάμαι τον παππού μου να έχει ένα ξύλινο κασελακι όπου μέσα είχε τα σύνεργα για το ξύρισμα. Ένα πινέλο λιωμένο από τα χρόνια, πράσινο σαπούνι, καμία κολυνος και ξυραφάκια Bic μονολέπιδα. Είχε και ένα μπρίκι που ζεστενε νερό και βουτούσε αρχικά το πινέλο και στη συνέχεια καθάριζε το ξυραφάκι καθώς και ένα ορθογώνιο καθρεφτάκι. Για asl ούτε συζήτηση. Το ξύρισμα γινόταν πάντα στην αυλή. Μου άρεσε η όλη διαδικασία που έβλεπα. Τον παππού στην αυλή να κάθετε σε ένα παλιό ξύλινο σκαμπό και να βάζει απέναντί του ένα άλλο σκαμπό όπου έβαζε το καθρεφτάκι και από δίπλα τα σύνεργα. Όμορφες αναμνήσεις.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ο παππούς μου ξυριζοταν με φαλτσετα. Θυμαμαι στο μπάνιο του δεξια στο νιπτήρα κρεμόταν το λουρί. Δεν ξέρω ποιος του το ακονιζε, γιατί βλέπω όσοι ασχολούνται με μαχαίρια έχουν πέτρες. Ο παππούς είχε και σπλεντιτ στο μπάνιο του με ένα άγνωστο πινέλο (μέχρι κάποια στιγμή υπήρχε σπίτι μας, το είχε κρατήσει ο πατέρας μου, αλλά δεν ξέρω την κατάληξη του) . Φυσικά αυτά όλα τα θυμάμαι εγώ τη δεκαετία του 80. Πιο παλιά δεν ξέρω με τι ξυριζοταν αλλά ο πατέρας μου έλεγε ότι χρησιμοποιούσαν σαπούνια από ελαιόλαδο. Τέτοιο σαπούνι έφερα πέρσι από το θείο της γυναίκας μου στη Κρήτη που τα φτιάχνει μόνος του αλλά δεν ήταν πράσινο όπως του σούπερ μάρκετ. Η γλιστρά τους είναι απίστευτη! Είχα ρίξει μερικά ξυρίσματα και ομολογώ ότι ήταν μια χαρά.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Καμιά φορά σκέπτομαι πως γινόταν αυτή η περιβόητη λάτρα του σπιτιού αλλά και η προσωπική καθαριότητα,
τα μέσα,τα εργαλεία.Εγώ πρόλαβα την σκάφη,το Σάββατο παίρναμε σειρά,<το παιδί πρώτα>φώναζε η μάννα μου και έτρεχε να με μαζώξει
γιατί κρυβόμουνα και δεν άντεχα το βαρβάτο τρίψιμο στο κεφάλι και το κάψιμο των ματιών από την πλάκα του σαπουνιού,με το σώβρακο
μαζί και την μάννα μου να λέει <άσε τις ντροπές τώρα,το νερό κρυώνει,την βρώμα σου να βλέπεις>....ρε γμτ.
Μετά έβλεπα τον πατέρα μου που ξυριζότανε κανονικά με <σιδερένια> μηχανή και να βρίζει ταν έβρισκε <γυρισμένες>τρίχες,έκαιγε καρφίτσα
και τις γύριζε έξω.Πλάκες σαπούνι για ότι πετάει και ότι κολυμπάει,γκαζιέρες για μαγείρεμα , Κρέσκι με φουγάρο για ζέστα,σκάφη να πλέουν τ'απλυτα φουλ στο λουλάκι,και κάτι σίδερα για σιδέρωμα του Κουταλιανού.
Λίγα πράγματα λοιπόν,<φτωχικά>που λέμε,μέρα με την μέρα ,ο κόσμος όμως μιλούσε με τον διπλανό του,τραγουδούσε φωναχτά,τα πίνανε ρεφενέ στις αυλές τους, έδειχναν ευτυχισμένοι, ζούσαν
ήταν ένας νέος κόσμος που έβγαινε από δύσκολες στιγμές
αγάπη για ζωή και η γη γύριζε.
Ακη μπράβο,μου θύμησες έναν κόσμο .......άστο καλύτερα!!!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”