Πώς να τεστάρετε τα προϊόντα (rotation)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Υπάρχουν δύο ειδών λάτρεις του παραδοσιακού ξυρίσματος. Αυτοί οι οποίοι βρήκαν τα κατάλληλα προϊόντα για αυτούς και παραμένουν σε αυτά (συγκεκριμένο εξοπλισμός και τεχνική) και αυτοί οι οποίοι αρέσκονται στο να δοκιμάζουν συνεχώς νέα προϊόντα. Είτε ανήκετε στην δεύτερη κατηγορία είτε ψάχνεται το κατάλληλο πακέτο προϊόντων για εσάς ώστε να το χρησιμοποιείτε μόνιμα θα πρέπει να κάνετε χρήση της διαδικασίας εναλλαγής προϊόντων (Rotation). Αν χρησιμοποιείτε στην τύχη τα προϊόντα αυτό δεν θα σας βοηθήσει ούτε να καταλάβετε αν δουλεύουν σε εσάς ούτε να απολαύετε τις ιδιότητες τους. Χωρίστε τα προϊόντα σας σε σετ (πινέλο, ξυριστική μηχανή, λεπίδα, κρέμα ή σαπούνι, after shave) και χρησιμοποιήστε το κάθε σετ για τουλάχιστον μία εβδομάδα. (το ιδανικό είναι 15 ημέρες). Κάντε διάφορους συνδυασμούς και λάβετε υπόψιν σας και την εποχή. Π.χ. τα Proraso σε εμένα δουλεύουν καλύτερα τους καλοκαιρινούς μήνες. Με αυτό τον τρόπο θα μπορείτε να θέσετε και καλύτερα τους στόχους σας για νέες αγορές. Π.χ. μου λείπε ένα πινέλο αγριόχοιρου αφού διαπιστώνω ότι με το τάδε σαπούνι δεν λειτουργεί καλά το πινέλο super badger που έχω. Με τον ίδιο τρόπο εναλλάσσετε και τις τεχνικές σας. Πρέπει να ξυριστείτε αρκετές φορές με έναν τρόπο για να διαπιστώσετε αν σε αυτόν οφείλετε ένα αποτυχημένο ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πιστευω οτι ο συνδυασμος των δυο θα μπορουσε να ειναι η καλυτερη λυση.

Το rotation πρεπει να εφαρμοζεται συνεχως λογω της μεγαλης ποικιλιας ξυριστικων προιοντων, ΑΛΛΑ στην πορεια του ψαξιματος, προιοντα τα οποια πιστευουμε οτι ειναι τα ΑΠΟΛΥΤΑ θα πρεπει να "κλειδωνουν" στο ξυριστικο μας ραφι.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Απο την αλλη λεω οτι ειναι αναλογα με τη διαθεση, ειδικα το θεμα της επιλογης του software, Αρη. Σημερα δεν ειμαι οπως ημουν εχθες, οπως θα ειμαι αυριο. Σημερα πχ με τραβαει να κανω με Old Spice, ενω εχθες ειχα διαλεξει το "καλοκαιρινο" αρωμα της Wars. Σε γενικες γραμμες το software εχει σε μενα καθημερινο rotation, το hardware αυτη την περιοδο πιο αραιο, γιατι βρισκομαι στο σταδιο δοκιμων..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Στεφο αναφερομαι στο rotation αγορων και οχι καθημερινης χρησης
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Είναι τόσο πολλοί οι πιθανοί συνδυασμοί ξυριστικής μηχανής, σαπουνιού/κρέμας, λεπίδας που παίζουν ρόλο για ένα καλό ξύρισμα, που προσωπικά θεωρώ αρκετά τυχαίο και μη απόλυτο το να εντοπίσουμε τον κατάλληλο συνδυασμό. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι παίζουν ρόλο επιπλέον παράγοντες όπως:

- Η διάθεσή μας
- Το αν θα κάνουμε πάντοτε το ίδιο καλή προετοιμασία (ή αν θα είμαστε μετά από μπάνιο)
- Πόσες μέρες είμαστε αξύριστοι
- Αν δώσαμε χρόνο στο δέρμα μας να συνηθίσει το προϊόν (λεπίδα, σαπούνι, γωνία ξυραφιού-τεχνική)
- Τι προϊόν χρησιμοποιήσαμε την προηγούμενη φορά, διότι η αίσθηση είναι συγκριτική

Βεβαίως μπορούμε να εντοπίσουμε τρανταχτές διαφορές σε κακής ποιότητας προϊόντα ή σε πολύ καλής ποιότητας, αλλά πρέπει να δώσουμε στα πάντα αρκετό χρόνο για να έχουμε σωστά συμπεράσματα. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται στην πράξη. Μπορούμε να εκφράζουμε χονδρικά τις εντυπώσεις μας, αλλά για ασφαλή συμπεράσματα πιστεύω ότι χρειάζονται πολλοί μήνες, για να μην πω χρόνια, ώστε να καλύψουμε τους δυνατούς συνδυασμούς με αρκετές επαναλήψεις στον καθένα.

Σκεφτείτε ότι για να δοκιμάσουμε 3 ξυριστικές μηχανές, 5 σαπούνια, 7 λεπίδες (αφήνω στην άκρη το after shave) χρειαζόμαστε 105 ξυρίσματα συνολικά, χωρίς να κάνουμε επαναλήψεις με κάθε συνδυασμό και φροντίζοντας να διατηρούμε σταθερές τις άλλες συνθήκες (προετοιμασία, διάθεση, μήκος τριχών). Αν θέλουμε και μερικές επαναλήψεις με κάθε συνδυασμό, χρειαζόμαστε πάνω από ένα χρόνο ξυρίσματος.

Επίσης μετράει και η εποχή. Π.χ. το καλοκαίρι το δέρμα μας ίσως καεί λίγο από τον ήλιο, το χειμώνα μπορεί να ταλαιπωρηθεί το από κρύο.

Με απλά λόγια, πιστεύω ότι το κυνήγι του ιδανικού είναι δύσκολο, αβέβαιο και τελικά δεν ξέρω αν έχει νόημα να κοιτάμε ανυπόμονα στο στόχο. Το καλύτερο είναι να απολαμβάνουμε τη διαδρομή, δοκιμάζοντας προϊόντα. :)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8675 times
Ηλικία: 44

εγω φιλοι μου κανω roatation οχι για να βρω το τελειο αλλα επειδη βαριεμαι να χρησιμοποιω τα ιδια και τα ιδια ..... συμφωνω απολυτα με το συναδελφο Αλέξουρος που εγραψε το εξης : Το καλύτερο είναι να απολαμβάνουμε τη διαδρομή, δοκιμάζοντας προϊόντα. :) .... ειναι αυτο που εγραψε ο ποιητης Καβαφης στην Ιθακη του :
Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.

.... ξεφυγα λιγακι βεβαιως .... αλλα για μενα rotation στο ξυρισμα αυτο σημαινει ..... απολαυση,εμπειρια,μυρουδιες,χρωματα ... και πιο αδειο πορτοφολι βεβαιως .....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Συμφωνω με οτι ειπε ο Αλέξουρος.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
NavalArchitect

Κι εγώ δοκιμάζω συνεχώς, αλλάζοντας σχεδόν σε κάθε νέο ξύρισμα τις περισσοτερες μεταβλητές.

Έχω δει όμως πως αυτό δεν είναι καλό, για τους λόγους που προανέφερε ο Απόστολος, αλλά και για το ότι κυρίως δεν βοηθά στη βελτίωση της τεχνικής ικανότητας στο ξύρισμα (και πάντα σε σχέση με το τι ξυράφι χρησιμοποιεί κάποιος).

Όσο περισσότερο και συχνότερα αλλάζει κάποιος, ειδικά αν είναι νέος είτε στο DE είτε στο straight shaving, ούτε τα σαπούνια ούτε τα πινέλα θα μάθει γρήγορα, αλλά και η τεχνική του θα βελτιωθεί πιό αργά.

Επίσης αν χρησιμοποιεί υδατική ή after shave balm μετά το ξύρισμα, το δέρμα πιό πολύ θα ταλαιπωρείται και θα προσπαθεί να προσαρμοστεί (τρόπος του λέγειν βέβαια η λέξη ταλαιπωρία) παρά να βοηθείται από την υποτιθέμενη ενυδάτωση.

Αυτή είναι η αλήθεια, και αυτό σας το λέει κάποιος που συνεχίζει να κάνει rotation με καμμιά 25-αριά balms, και που έχουν περάσει απ'τα χέρια του και άλλες 10-15 ενυδατικές κρέμας/νύχτας (μερικές από τις οποίες κόστιζαν πανάκριβα - $238 τα 100ml duty free...)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δε θα μπω στη διαδικασία του να " τεστάρω " αλλά νομίζω πως έχοντας ξεπεράσει τα πρώτα στάδια ενθουσιασμού και συνεχόμενων εναλλαγών, τα οποία θεωρώ φυσιολογικά γιατί ως νέος στο χώρο είσαι σε φάση αναγνώρισης και αναζήτησης, προσπαθώ τώρα πιά, να βρώ το κατάλληλο τύπο για να ευχαριστιέμαι αυτά που έχω και αυτά που θ'αποκτήσω.

Μέχρι πρότινος, λοιπόν, άλλαζα καθημερινά τα σαπούνια ή τις κρέμες. Νομίζω πως έκανα λάθος. Εδώ και λίγες μέρες εφαρμόζω τη μέθοδο 15. 15 μέρες, καθημερινό ξύρισμα, με το ίδιο σαπούνι ή κρέμα και εναλλαγή μόνο στα asl.

Δε ξέρω αν δύο βδομάδες είναι λίγες ή αν είναι υπεραρκετές και με κουράσουν. Δε ξέρω αν στο μέλλον το 15 το κάνω 7 . Το σίγουρο είναι οτι μία ίσον καμμία και αν πραγματικά σου αρέσει κάτι πώς να το χορτάσεις με μία μπουκιά τη φορά ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”