Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
23%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
72
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
38
24%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 158
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Επίσης, μέχρι να μεγαλώσουν τα γένια σου και να ξαναξυριστείς, κάνε μερικά test-lathers για να εξοικιωθείς και να μάθεις το σαπούνι.
Έτσι, στο επόμενο ξύρισμα, θα εξαλείψεις τον παράγοντα "ανεπαρκής αφρός".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αν και για πρώτη φορά υπήρξαν τα μικροπροβλήματα(ποιότητα αφρού, αγχωμένες κινήσεις με τη μηχανή κλπ) το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν τέλειο, για τα μέτρα της πρώτης φοράς πάντα ...
'Ενας νέος κόσμος μόλις είχε εμφανιστεί μπροστά μου ... Ο ξεχωριστός κόσμος του ΠΞ !!! :dance5
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Θα γράψω και εγώ με την σειρά μου την εμπερία που είχα στο πρώτο ξύρισμα με Safety Razor.
Μέσα στην βδομάδα παρέλαβα την EJ DE89 και περίμενα πως και πως το Σ/Κ για να κάνω το πρώτο μου ξύρισμα.
Αφού έκανα ένα καλό μπάνιο όπως πάντα άλλωστε ετοίμασα τον αφρό μου με Proraso Sandalwood και το πινέλο απο το BodyShop όπως κάνω το τελευταίο δίμηνο που έχω αρχίσει και χρησιμοποιώ πινέλο και κρέμα. Βάζω ένα Persona platinum στην EJ και είμαστε έτοιμοι για ξούρα !!!!
1) Τα 18 χρονάκια ξύρισμα με τις Gilette (mach, excel , prgolide etc) δυστυχώς δεν μπορούν να ακυρωθούν με την μια.
2) Ο Γίωργος (wellshaved.gr) όταν με ρώτησε αν έχω ιδεά για ξύρισμα με safety razor και του απάντησα ότι έχω διαβάσει και έχω δει βιντεάκια μου είπε ότι "τότε δεν ξέρεις τίποτα!!!" . Τελικά είχε δίκιο !!!
Λοιπόν αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ήμουν πολύ προσεκτικός έως πάρα πολύ. Είναι αυτό που λέμε την σεβάστηκα πολύ !!!
Έκανα τρία περάσματα , προσπάθησα να βρω την κατάλληλη γωνία για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα. Επίσης μπορώ να πω ότι δεν έβαλα ιδιαίτερη δύναμη στην DE89. Ευτυχώς δεν είχα κάποιο κόψιμο με εξαίρεση κάποια προβλήματάκια στο λαιμό με προβλήματα που προυπήρχαν (σπυράκια). Έκανε κάποιους ερεθισμούς στο σημείο που υπήρχαν τα προβληματάκια. Ακόμα μετά απο 2 ωρίτσες τους νοιώθω στο δέρμα. Ίσως να οφείλεται και σε λάθος τεχνική.
Συμπεράσματα: Χρειαζόμαστε δουλεία στην τεχνική για την γωνία και για το κράτημα και ίσως στην δύναμη. Το καλό είναι ότι δεν έγινε κάποιο κόψιμο !!!
Ελπίζω ότι μετά απο καμιά δεκαριά εικοσαριά ξυρίσματα να έχω βελτιώσει την τεχνική μου και να ευχαριστηθώ καλύτερα και την μηχανή και την διαδικασία. Anyway ήταν ένα καλό ξεκίνημα που όπως πάντα μπορώ να πω ότι θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο!!!!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Πριν 6-7 ξυρίσματα.
Κράτησα την EJ89, με κάποιο φόβο από αυτά που είχα διαβάσει, περιμένοντας κοψίματα, αίματα, ερεθισμούς, αστοχίες κλπ.
Μετά από μπάνιο, με προσοχή στην προετοιμασία και αρκετό χτύπημα τον αφρό, για να γίνει σούπερ!!!
Πρώτο λάθος: Πίεζα το ξυράφι. Το κατάλαβα σχεδόν γρήγορα και ευτυχώς χωρίς συνέπειες. Χωρίς πίεση η μηχανή έκοβε καλύτερα.
Τη σωστή γωνία την αντιλήφθηκα από τον ήχο!!! και από την αίσθηση ότι "εδώ κόβει". Φυσικά έμειναν και σημεία αξύριστα, αλλά...
3 χέρια + 1 κόντρα και <3 τι ξύρισμα έκανες παιδαρά μου ; :dance

Πρέπει να ομολογήσω ότι έμεινα κατάπληκτος με την πρώτη μου επαφή με το ΠΞ. Τα επόμενα ξυρίσματα πήγαν ακόμα βαθύτερα, πιο σωστά (κρίνοντας από το αποτέλεσμα) και τώρα είμαι ΟΚ με 3 χέρια. Βέβαια τηρώ ευλαβικά τους κανόνες της προετοιμασίας και έχω λιγότερους ερεθισμούς απ' ότι με τις πλαστικούρες.

Τελευταίο ξύρισμα χρησιμοποίησα ελαιόλαδο πριν και ένοιωσα πραγματική διαφορά στην επαφή της λεπίδας στο πρόσωπο.
Συνεχίζω ακάθεκτος. Τα λέμε. 8)
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
9
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Πρωτο ξύρισμα νέος και άσχετος δοκίμασα με μία Merkur 41c πιό επιθετική απ´ ότι θα ήθελα με λεπίδα Astra Splendit και arko κρέμα .
Φοβισμένα και αγχωμένα. Καλούτσικα πήγε αν εξαιρέσεις το λαιμό που θέλησα να κάνω και κόντρα τρομάρα μου.
Κατακόπηκα αλλά δεν το έβαλα κάτω διάβασα επέλεξα άλλη μηχανή μια EJ DE89BL ξυραφάκι Personna Platinum Proraso λευκό σαπούνι και Floid ASL και από εκει και πέρα βελτιώνομαι συνεχώς.
Ευτυχώς που δεν απογητεύτηκα και συνέχισα τώρα περιμένω να μεγαλώσουν τα γένεια να κάνω τη διαδικαςία αυτή και να την ευχαριστιέμαι κάθε φορά .
Άβαταρ μέλους
Γιαννής Κ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Ιουν 2014, 16:47
9
Has thanked: 12 times

Θα τα βάλω σε βήματα και αναλύω εκεί που νομίζω πρέπει:

Προηγούμενο ξύρισμα το Σάββατο Βράδυ.

Μηχανή: Edwin Jagger DE89LBL
Πινέλο : Semogue owners club boar
Κρέμα ξυρίσματος : Cella
Λεπίδα : Personna Platinum
After shave : Nivea sensitive balsam

1) Έβαλα το πινέλο σε νερό με πολύ λίγο ξύδι για ένα τρίλεπτο(ξέχασα να το πλύνω με fairy).Πέρασα την λεπίδα από φελλό 3φορές την κάθε μεριά.
2) Αφου ξέπλυνα το πινέλο καλά το έβαλα πάλι σε ζεστό νερό και έριξα και λίγο ζεστό νερό στην κρέμα(όσο χώρεσε -στο κουτί της).
3)Ντουζ και πλύσιμο καλό με ζεστό νερό και σαμπουάν τα γένια.
4)Άδειασα το νερό από το μπωλάκι του πινέλου και από την Cella.
5)Πίεσα το πινέλο για φύγει το πολύ νερό και άρχισα να φορτώνω κρέμα περιστρέφωντας το πινέλο χωρίς να το πιέζω πολύ.
6)Μετά από 30-40" φόρτωμα το γύρισα στο μπώλ και άρχισα να δουλέυω τον αφρό. Μου φάνηκε καλός και άρχισα(3-4 λεπτά δούλεμα).
7)Πρώτο πέρασμα προς την πορεία της τρίχας. Κοντά περάσματα, αφήνωντας το βάρος της μηχανής να πάρει ότι πάρει.

Εδώ αρχίσαν τα προβλήματα. Ξαναβάζω αφρό με το πινέλο αλλά είναι ψιλονερουλός.Από εκεί και πέρα πάλευα να πετύχω τον αφρό μετά από κάθε πέρασμα. Δοκίμασα στο μπώλ στο χέρι στό πρόσωπο...πανικός :b .

8 ) Έκανα αλλά 3 περάσματα. Ένα από τα αυτιά προς την μύτη και 2 κόντρα. Ξεπλενόμουν και έβρεχα το πρόσωπο μετά από κάθε πέρασμα. Ο αφρός δεν ήταν σαν το πρώτο χέρι. Ήταν πιο υγρός απ'οτι έπρεπε. Έβαλα έξτρα κρέμα αλλά δεν κατάφερα το πρώτο αποτέλεσμα.
9) Ξέπλυμα καλό με κρύο νερό το πρόσωπο και πέρασμα το after shave(αργότερα έβαλα και μια ενυδατική).

Ξέπλυνα καλά το πινέλο με άφθονο ζεστό νερό το πάτησα λίγο να φύγουν τα νερά και το τίναξα και λίγο το μαλί να στρώσει. Την μηχανή την ξελάσκαρα και την ξέπλυνα με καθαρό οινόπνευμα για να στεγνώσει πιο γρήγορα.

Αποτελέσμα: Η αίσθηση μετά το ξέπλυμα στο τέλος ήταν υπέροχη! Κοψίματα δεν είχα. Ερεθισμό σε ένα σημείο σε μέγεθος από μικρό σπυράκι. Τίποτα δηλαδή.Με το fusion πολύ πιθανό να είχα τα ίδια ή χειρότερα. Να γράψω εδώ πως το πινέλο δεν πολυτσιμπούσε. Σχεδόν καθόλου.

Το άσχημο ήταν πως δεν είχα τόσο βαθύ ξύρισμα σε κάποια σημεία. Στα σημεία αυτά είχα θέμα και με τα "ένα σωρό λεπίδες" ξυραφάκια. Για πρώτη φορά και χωρίς τεχνική νομίζω καλά πήγε. Τον θέλει τον καιρό του και την υπομονή του πάντως . Που θα μου πάει....στο fusion πάντως δεν ξαναγυρνάω .

Θα με συγχωρέσετε για το μεγάλο πόστ αλλά τα γράφω αναλυτικά όσο μπορώ για να μου επισημάνετε τυχόν λάθη.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το προβλημα που λες με τον νερουλο αφρο το παρατηρουσα και εγω στην αρχη οταν ξεπλενα το προσωπο μου μετα απο καθε περασμα, εμενε νερο στο προσωπο εβαζα απο πανω τον αφρο και κατεληγα με εναν νερουλο αφρο οπως εσυ. Στο επομενο ξυρισμα μην ξεπλυνεις το προσωπο σου αναμεσα στα περασματα!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Το Cella έχει υφή που κυμαίνεται απο υφή κρέμας εως μαλακού σαπουνιού (ανάλογα το πόσο φρέσκο είναι ). Δεν χρειάζεται να βάζεις ζεστό νερό και να το αφήνεις τόση ώρα για να μαλακώσει , δεν είναι σκληρό σαπούνι . Λίγες σταγόνες για κάνα λεπτό είναι υπέρ αρκετό . Επίσης τώρα που είσαι στην αρχή να ξεκινάς να κάνεις αφρό πάντα με λιγότερο νερό και να προσθέτεις λίγο λίγο κάθε φορά (όταν χρειάζεται) . Έτσι μπορείς να προλάβεις καταστάσεις χωρίς να έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις . Πιο εύκολα φέρνεις εκεί που πρέπει έναν αφρό ο οποίος ζητάει νερό παρά εκείνον που έχει παραπάνω νερό απο το κανονικό.Επίσης να ξέρεις οτι το πινέλο οσο θα στρώνει θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. Κατά τα άλλα υπομονή και θα φτάσεις εκεί που πρέπει. Κανείς μας δεν πέτυχε ιδανικό ξύρισμα σαν αρχάριος ούτε με την πρώτη ούτε με δεύτερη ούτε με την τρίτη φορά. Υπάρχει σταδιακή βελτίωση που έρχεται με τα επαναλαμβανόμενα ξυρίσματα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Θα συμφωνήσω με τον Άρη και τον Ιάσονα, κάνε μερικά test μέχρι να βρεις την ιδανική ποσότητα σαπουνιού / κρέμας και νερού, για αρχή είναι σημαντικό να προσθέτεις νερό άρα πάρε περισσότερο σαπούνι / κρέμα, είναι πιο εύκολο παρά να προσθέτεις σαπούνι / κρέμα όπως σου έγραψε ο Άρης. Μόλις το βρεις, θα φτιάχνεις αφρό για πλάκα ! Μην απογοητεύεσαι έτσι είναι στην αρχή, θα δεις κάθε ξύρισμα και θα βελτιώνεσαι. Και κάτι άλλο για τα σημεία μην αγχώνεσαι θα φύγουν και αυτά μόλις μάθεις την φορά των τριχών, κάτσε λίγο αξύριστος να βγουν οι τρίχες καλά και δες την φορά τους ώστε να ξέρεις. Στα σημεία κοίτα και την γωνία μήπως θέλει ρύθμιση και σου φεύγει κατά το ξύρισμα, όμως είναι αρχή, μην τρελαίνεσαι για αυτό, κοίτα σε πρώτη φάση να φτιάχνεις σωστή μαρέγκα και έρχονται και τα υπόλοιπα.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Iasonas έγραψε: Στο επομενο ξυρισμα μην ξεπλυνεις το προσωπο σου αναμεσα στα περασματα!
:boing

Aϊ τόταλι εντ αμπσολούτελι ντισαγκρί ! :winkcool

Προσωπικά, πάντα ξεπλένω το προσωπό μου, ανάμεσα στα περάσματα.

Πρώτον, το καθαρίζει απο τις κομμένες τριχούλες που έχουν μείνει και δεν τις μαζεύει το πινελό για να πασαλειφθούν με την σαπουναδόκρεμα.
Δεύτερον, ανανεώνει με ζεστό νερό την επιδερμίδα και την ετοιμάζει για το επόμενο πέρασμα.
Τρίτον, ζωντανεύει,ας πούμε, η σαπουνάδα. Νομίζω πως της δίνω ένα κλικ παραπάνω σε ενυδάτωση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”