Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Καλωσήλθες Δάσκαλε !

Εξαιρετική η εισαγωγή σου στον κόσμο του π.ξ. !
daskalos έγραψε: 17 Δεκ 2019, 17:50 .... ψάχνοντας για ηλεκτρική ξυριστική ...
..έχοντας βαρεθεί τα mach 3 5 15 κλπ....
... μια feather popular, ξυραφάκια feather, ένα πινέλο omega από Σκλαβενίτη και ένα proraso ....
.... πολύ εύκολο. Αποτελέσματα πολύ καλύτερα από τα πλαστικά ....
...αλλά και η ευχαρίστηση μεγαλύτερη . Κοψίματα και ερεθισμοί ανύπαρκτοι.....
... επόμενη μηχανή .....
......Άραγε όμως , είσαι ενημερωμένος για την απύθμενη κουνελότρυπα που καραδοκεί στο διάβα σου ;
}:D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πρωτο ποστ του ανθρωπου στο φορουμ μας, θυμιζω.
Εικόνα
daskalos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2019, 20:33
4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

omegasnik έγραψε: 17 Δεκ 2019, 21:29 Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ως δάσκαλος θα ξέρεις ότι η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης οπότε ετοιμάσου να μείνεις ακόμη πιο ευχαριστημένος με τη βελτίωση της τεχνικής σου. Μετά από λίγο καιρό θα μειωθεί ο απαιτούμενος χρόνος αλλά δεν ξέρω αν θα το θέλεις αυτό τότε αφού η ευχαρίστηση είναι μεγάλη! Εγώ σου προτείνω καλή ψυχολογία, ηρεμία και αγαπημένη μουσική κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος και πάνω από όλα όχι βία και βιασύνη, χαλαρά και απαλά!
Φίλε μου δεν ξέρω γιατί αλλά πλέον ΘΕΛΩ να ξυριζομαι συχνά. Το ξύρισμα έγινε όντως ευχαρίστηση. Άργησα λίγο αλλά προλαβαίνω να μάθω τους γιους μου :)
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

daskalos έγραψε: 18 Δεκ 2019, 23:54
omegasnik έγραψε: 17 Δεκ 2019, 21:29 Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ως δάσκαλος θα ξέρεις ότι η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης οπότε ετοιμάσου να μείνεις ακόμη πιο ευχαριστημένος με τη βελτίωση της τεχνικής σου. Μετά από λίγο καιρό θα μειωθεί ο απαιτούμενος χρόνος αλλά δεν ξέρω αν θα το θέλεις αυτό τότε αφού η ευχαρίστηση είναι μεγάλη! Εγώ σου προτείνω καλή ψυχολογία, ηρεμία και αγαπημένη μουσική κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος και πάνω από όλα όχι βία και βιασύνη, χαλαρά και απαλά!
Φίλε μου δεν ξέρω γιατί αλλά πλέον ΘΕΛΩ να ξυριζομαι συχνά. Το ξύρισμα έγινε όντως ευχαρίστηση. Άργησα λίγο αλλά προλαβαίνω να μάθω τους γιους μου :)
Έχουμε πολλά κοινά τελικά! Δόξα το Θεό πρόλαβα το γιο μου στην αρχή του ξυρίσματός του και τον μύησα στο ΠΞ με ότι καλύτερο σε hardware και software (Feather AS-D2, Simpson κτλ). Χαίρομαι πολύ το 20λεπτο της καθημερινής απόλαυσης και μπορώ να κοιτάζομαι στον καθρέφτη για την καθημερινή ενδοσκόπηση ...
επίσης δεν ξέρω αν το nick σου είναι ενδεικτικό της ιδιότητάς σου αλλά κι εγώ "δάσκαλος" είμαι!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5154 times
Been thanked: 2489 times
Ηλικία: 52

Το ξύρισμα έγινε με όλη την ιεροτελεστία ευτυχώς με μικρά κοψίματα.Την επόμενη φορά ακόμη καλύτερα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Η πρωτη φορα πριν 6 μηνες,και με πρωτη μηχανη την Qsave πηγε πολυ καλα με 3 μικροκοψιματακια κατω απο την μυτη,πηγουνι,και μαγουλο. Μερα με την ημερα βελτιωνω την τεχνκη μου και πραγματικα χαιρομαι το ξυρισμα. Εκει που το βαριομουν και ξυριζομουν 1 φορα την εβδομαδα,τωρα θελω να απολαμβανω το ξυρισμα καθε μερα.Κριμα που δεν ειχα ανακαλυψει το Π.Ξ νωριτερα.Με την παρασκευη αφρου με την κρεμα δεν τα εχω καταφερει ακομα σωστα,αλλα το παλευω.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

@john1970
Κι εγώ είχα πρόβλημα με την κρέμα ώσπου ένας παλαιός μου είπε ότι είναι καλύτερα να κάνεις αφρό με face lather και όχι σε μπωλάκι.
Σε βρεγμένο πρόσωπο βάλε κρέμα (μέγεθος φουντούκι και όχι στραγαλάκι!) σε 5-6 σημεία (μάγουλα, πιγούνι, λαιμός) και ξεκίνα το άπλωμα με βρεγμένο, αλλά στραγγισμένο, πινέλο. Όσο προχωράς βρέχεις ανά διαστήματα λίγο το πινέλο και κάνεις σαπουνάδα ΑΑΑ για τουλάχιστον 4 περάσματα.
Let the music play
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Η πρώτη φορά ήταν εξαιρετική.
Μετά από 30+ χρόνια ξυρίσματος με μιας χρήσης δεν είχα ερεθισμούς και κοκκινίλες μετά το ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
BlackCat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 12:56
3
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 813 times
Ηλικία: 40

Μετά απο αρκετό διάβασμα και θέαση 10αδων βιντεο (όπως κάνω με όλα τα hobby..), το πρώτο ξύρισμα ήταν πολύ καλό,
2-3 αμυχές και "τσιγκουνεύτηκα" λίγο το φόρτωμα του πινέλου με σαπούνι.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”