Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τα γένια σου πρέπει να μαλακώσουν αν ψάχνεσαι για bbs και smooth ξύρισμα.
Αυτό σημαίνει να μείνουν βρεγμένα για 3 4 λεπτά τουλάχιστον.
Το ζεστό νερό βοηθάει πολύ.
Αν έχεις δημιουργήσει τον αφρό σου σε μπολ δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερο μασάζ.
Αν πας να τον δημιουργήσεις στο πρόσωπο θέλεις πολύ μασάζ, αλλιώς δεν θα βγει σωστός ο αφρός.
Δοκίμασε να τον φτιάξεις σε ένα πλατύ ποτήρι, σε κεσεδάκι γιαουρτιού ή κάτι άλλο ανάλογο.
Για να συνηθίσεις τη γωνία, βγάλε τη λεπίδα από το ξυράφι σου και δοκίμασε έτσι.
Εκεί που ακούς ήχο σαν να ξυρίζει έχεις πιάσει τη γωνία.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Καλημέρα!

Για πρώτη εμπειρία περίμενα το λουτρό αίματος! Είχα το ξυραφάκι με τη λεπίδα της συσκευασίας και τίποτε άλλο. Ούτε κρέμα ούτε πινέλο.
Έριξα καυτό νερό στο πρόσωπο (όσο άντεχα) και έβαλα αφρό νιβέα που είχα ήδη... Έβαλα και το ξυράφι σε καυτό νερό πριν και ξεκίνησα.
Απαλές κινήσεις, τσούκου-τσούκου με προσοχή. Γενικά ήμουν υπερβολικά προσεκτικός (και φοβισμένος :)). Στις "ευθείες" (μάγουλα, λαιμός) τα πήγα καλά. Στις "στροφές" (σαγόνι) δυσκολεύτηκα να απομακρύνω τις τρίχες. Έκανα πολλά περάσματα, προσεκτικά, βάζοντας αφρό ξανά στα σημεία που πέρναγα. Γενικά έκανα δουλειά. Μάτωσα σε 1-2 σημεία που είχα κάποια σπυράκια, αλλά τίποτα το τρομερό, αυτό θα το πάθαινα και με τη Mach3.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως είχα αρκετά μακριά γένια, αλλά το ξυράφι δεν κατάλαβε τίποτα. Με τη Mach3 θα έτρωγα την ίδια ώρα προσπαθώντας να την καθαρίσω.
Το 2ο ξύρισμα ήταν με κρέμα και πινέλο. Βιαζόμουνα, νόμιζα πως το είχα "κατακτήσει" με αποτέλεσμα να γίνει τότε το λουτρό αίματος :)
Το 3ο ήταν οκ! 3 περάσματα, στη φορά της τρίχας, κάθετα και κόντρα. Με υπομονή και μεθοδικότητα. Λίγο αίμα στα σπυράκια και τίποτε άλλο! Κατάλαβα πως στα 2 προηγούμενα είχα πολύ ανοιχτή γωνία.

Τι έμαθα: Το ΠΞ θέλει όρεξη, χρόνο, μεθοδικότητα. Αν βιάζεσαι, βγάλε τη Mach3 καλύτερα :)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Με mach 3, 5 κλπ στις 2 ημέρες πιο πολύ καθαρίζω τη μηχανή παρά ξυρίζομαι.
Και δεύτερο πέρασμα ούτε που το σκέφτομαι.
Με επιθετική μηχανή παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα με ένα πέρασμα παρά από την mach με 2.
Και σε λιγότερο χρόνο, χωρίς ερεθισμούς, χωρίς να την κοπανάω στο νεροχύτη, χωρίς να με τραβάει σαν να θέλει να με ξεμαλιάσει.
Όταν το μάθεις δεν υπάρχει γυρισμός άπαξ και έχεις σκληρά γένια
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Tzimisce έγραψε: 14 Απρ 2019, 12:53 Με mach 3, 5 κλπ στις 2 ημέρες πιο πολύ καθαρίζω τη μηχανή παρά ξυρίζομαι.
Και σε λιγότερο χρόνο, χωρίς ερεθισμούς, χωρίς να την κοπανάω στο νεροχύτη, χωρίς να με τραβάει σαν να θέλει να με ξεμαλιάσει.
ΑΚΡΙΒΩΣ!!
Tzimisce έγραψε: 14 Απρ 2019, 12:53Με επιθετική μηχανή παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα με ένα πέρασμα παρά από την mach με 2.
Όταν το μάθεις δεν υπάρχει γυρισμός άπαξ και έχεις σκληρά γένια
Αυτο θελω! :D

θα το δω πως θα παει με την Merkur και ισως, μετα απο μια σχετικη τριβη, παω σε πιο επιθετικη γραμμη :auto-dirtbike:
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όταν θα πετυχαίνεις εύκολα bbs με την merkur μπορείς να δοκιμάσεις όποια θέλεις.
Είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για επιθετικές μηχανές.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28002 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Giwrgis έγραψε: 14 Απρ 2019, 12:15 Αναδιοργανωση και ανασυνταξη λοιπον!

Προετοιμασια εννοεις σαπουνισμα, ζεστη πετσετα και τα συναφη Μιχάλη; Στο lathering δεν ξερω ποσο χρονος χρειαζεται, εκανα ενα στρωσιμο με ενα τυπικο μασαζ (το πινελο ειναι ακομα σκληρο) και το τελευταιο στρωσιμο με φορα ATG..


(θα σας πρηξω τωρα στην αρχη, ευχαριστω για την βοηθεια)

Στο lathering χρειάζεται χρόνος ανάλογα με την κρέμα ή σαπούνι που χρησιμοποιείς και το πινέλο.
Καλλίτερα να αρχίσεις με σφιχτό αφρό και να τον φέρεις στα "ίσια" προσθέτοντας σταγόνες νερού σιγά σιγά.
Απλά πρόσεχε να μην είναι ούτε πολύ υδαρής ούτε πολύ σφιχτός. Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση δεν έχεις γλίστρημα της λεπίδας, άρα ελάχιστη προστασία.
Γιάννης
daskalos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Δεκ 2019, 20:33
4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Καλησπέρα,
βρίσκοντας τυχαία το forum σας, ψάχνοντας για ηλεκτρική ξυριστική και έχοντας βαρεθεί τα mach 3 5 15 κλπ, είπα να δοκιμάσω και εγώ το ΠΞ. Πήρα λοιπόν μια feather popular, ξυραφάκια feather, ένα πινέλο omega από Σκλαβενίτη και ένα proraso και ξεκίνησα.
Τελικά ήταν πολύ εύκολο. Αποτελέσματα πολύ καλύτερα από τα πλαστικά και μάλιστα με μόνο 2 περάσματα. Ο χρόνος ξυρίσματος λίγο περισσότερος αλλά και η ευχαρίστηση μεγαλύτερη . Κοψίματα και ερεθισμοί ανύπαρκτοι.
Σκέφτομαι τώρα για την επόμενη μηχανή μάλλον την 34c.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά εδώ στο forum που με τις δημοσιεύσεις τους με βοήθησαν να ξεκινήσω.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες φιλε στο φορουμ μας και καλα ξυρισματα! (πολυ καλες επιλογες και η feather popular και η 34c)
Εικόνα
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας,εγω θα πώ δοκίμασε μερικές λεπίδες ακόμα και θα βρεις το ιδανικό !!!
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ως δάσκαλος θα ξέρεις ότι η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης οπότε ετοιμάσου να μείνεις ακόμη πιο ευχαριστημένος με τη βελτίωση της τεχνικής σου. Μετά από λίγο καιρό θα μειωθεί ο απαιτούμενος χρόνος αλλά δεν ξέρω αν θα το θέλεις αυτό τότε αφού η ευχαρίστηση είναι μεγάλη! Εγώ σου προτείνω καλή ψυχολογία, ηρεμία και αγαπημένη μουσική κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος και πάνω από όλα όχι βία και βιασύνη, χαλαρά και απαλά!
Χρόνου φείδου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”