Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αι τόταλι αγκρί γουίθ Ηλιας
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

:lachtot
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

:cry :bigsmilie

Ναι αλλα τοτε αναποφευκτα θα υπαρξει εξτρα νερο στον αφρο, εκτος και αν κανει λιγο πιο "στεγνο τον αφρο του απο την αρχη ωστε μαζι με το νερο στο προσωπο να γινεται κομπλε!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Γιαννής Κ.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 21 Ιουν 2014, 16:47
9
Has thanked: 12 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα δοκιμάζω κάθε μέρα να κάνω αφρό(να στρώσει και το πινέλο) και ξύρισμα μέρα παρα μέρα. Που θα μου πάει , θα το πετύχω.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Για το τελευταίο να είσαι σίγουρος..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Μου είναι αρκετά πρόσφατο για αυτό θα σας περιγράψω.
Ψήφισα καταρχήν "Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια" .

Λοιπόν πάμε να το κάνουμε ιστοριούλα.

Γυρνάω από το Γιώργο (Wellshaved) με το ξυραφάκι ενθουσιασμένος να δοκιμάσω. Μπαίνω για μπάνιο αλλά δεν θα σας πω περισσότερες λεπτομέρειες εδώ :P . Αφού βγαίνω λοιπόν παίρνω την Cella μου και αρχίζω να φτιάχνω αφρό. Δεν ήξερα τι έκανα αλλά προσπαθούσα να κάνω αυτό που είχα ακούσει και δει. Ούτε τώρα μπορώ να πω ότι είμαι καλός αλλά σίγουρα καλύτερος από τότε.
Αρχίζω λοιπόν, την φτιάχνω στο μπολάκι, ρίχνω λίγο ζεστό νερό στα μούτρα μου για να κρατήσω το δέρμα μου υγρό και ανοιχτούς τους πόρους (έτσι κάνω συνεχώς, δεν ξέρω αν είναι σωστό). Πιάνω το ξυραφάκι με το Derby Extra(τα πρώτα που δοκίμασα) και αρχίζω. Ακουμπαώ την λεπίδα, δίνει κλίση και μπαμ. Τι έγινε? Πλάκα κάνεις? Τώρα έκοψα τις τρίχες μου? Χμμμ... Ακουμπάω το χέρι πάνω στο σημείο που έκοψα και βλέπω ότι είναι κομμένες. Συνεχίζω με ενθουσιασμό και προσοχή γιατί φοβόμουνα μην σφαχτώ. Ξυρίζομαι κομπλέ και λέω, κάτσε να δοκιμάσω δεύτερο πέρασμα που κάνουνε πολύ (είχα διαβάσει και εδώ αλλά και στο Internet) εκεί υπήρχε θέμα. Δεν κόπηκα τρομερά απλά μερικές πληγούλες αλλά το δέρμα μου (επειδή μάλλον δεν είχα φτιάξει καλό αφρό) ήτανε λίγο αιρεθισμένο. Παρόλαυτά όμως εγώ ήμουνα χαρούμενος γιατί ξεκίνησα κάτι καινούργιο και μάλιστα πολύ ενδιαφέρον.
Αν λοιπόν δεν πέρναγα για δεύτερη φορά (που δεν χρειαζότανε τόσο....) θα ήτανε τέλειο. ^_^ Αυτά για εμένα. Σίγουρα κούρασα, αλλά δεν μπορούσα να μην σας πω :P
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Εγω ειχα ξεκινησει πριν πολλα χρονια το π.ξ.με μια gillette tech, καπου στην πορεια τα παρατησα χωρις καποιο λογο ισως γιατι τοτε αρχες 90 λιγοι ασχολιοτουσαν με το αντικειμενο.τυχαια πριν 4 χρονια επεσε το ματι μου σε ενα site που ελεγε για το π.ξ.και απο τοτε μπηκε το μικροβιο μεσα μου για τα καλα. :xp1 :megagrin
diamantis80
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2014, 12:47
9
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Όλα καλά! Δεν έκανα και το βαθύτερο ξύρισμα, αλλά για πρώτη φορά ήταν πολύ καλά και είμαι πολύ χαρούμενος!

Ξεκίνησα το παρθενικό ξύρισμα χθες με ένα ξυραφάκι personna, το σαπουνάκι εύκολο, τζάμπα το φοβόμουνα.. άκουγα σκρατσ και χαιρόμουνα, αλλά, αφού τελείωσα, διαπίστωσα ότι δεν έκοβα σχεδόν τίποτα!!! Ένιωθα μόνο ένα ελαφρύ τράβηγμα.. είναι δυνατόν; Οπότε, είπα να βάλω ένα astra.. ακούω το ίδιο σκρααατσ και...ξυρίζει!!! Με το πρώτο χέρι με astra έφυγαν οι περισσότερες τρίχες, εκτός από κάποιες χαμηλά στο λαιμό. Το δεύτερο πέρασμα ήταν μισό, δηλαδή πέρασα μόνο τα σημεία όπου υπήρχαν ατέλειες και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά ικανοποιητικό!
Δύο προβληματάκια αντιμετώπισα.. το ένα ήταν οι ελιές.. έχω δύο ελιές που προεξέχουν ελαφρώς από το δέρμα και όσο κι αν πρόσεξα στην πρώτη, την μάτωσα.. οπότε την δεύτερη την πέρασα με το mach 3. Ίσως να έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι λάμες του mach 3 έχουν μεγάλη ελαστικότητα, πάντως περνάει πάνω από τις ελιές χωρίς πρόβλημα.
Το δεύτερο πρόβλημα ήταν ένας ερεθισμός, αλλά με το speick και το τζελ 444 μέσα σε μισή ώρα εξαφανίστηκε! Δεν ξέρω πιο προϊόν από τα δύο έκανε το θαύμα, αλλά δεν έχει περάσει 24ωρο και αισθάνομαι το δέρμα μου μια χαρά!

Τελικός απολογισμός: αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα, ερεθισμός που μετά το μισάωρο ήταν σαν να μην υπήρξε, μικρό πρόβλημα με τις ελιές και ανυπομονησία μέχρι αύριο το βράδυ για το επόμενο ξύρισμα!!

Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα με τις ελιές;;

Νομίζω πως δεν έχει νόημα να συνεχίσω σε αυτό το νήμα, θα τα λέμε σε άλλα νήματα, αρχικά κυρίως με απορίες μου, καθότι νέος στο άθλημα.. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8674 times
Ηλικία: 44

δυο ελιτσες εχω και εγω .... τη μια μαλιστα μια φορα τη ματωσα ... το μονο που σου εχω να προτεινω ειναι οταν περνας τη μηχανη πανω απο τις ελιες να της δινει λιγοτερη επιθετικη κλιση ... να μην ειναι τελειως καθετα στο δερμα γιατι ετσι σιγουρα θα ματωσεις .... εξαρταται βεβαιως και απο τις ελιες του καθενος ... τουλαχιστον οι δικες μου δεν εξεχουν πολυ ... γιατι αν εξεχουν απο το δερμα εστω και λιγο παραπανω απο οσο πρεπει πολυ απλα δεν περνας απο πανω τους ....
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
sokinsilihok
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 07 Ιαν 2015, 10:31
9
Τοποθεσία: Καλλιθέα Αττική
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times
Ηλικία: 46
Επικοινωνία:

Λοιπόν , προχθές έκανα το πρώτο ξυρισμα με την merkur 23c, omega 10051, σαπουνι proraso ευκαλυπτο και το λεπιδακι απο το κουτι. Απόλαυσα την διαδικασία, περίμενα πολυ καλύτερο/βαθύτερο ξύρισμα αλλά δεν παραπονιέμαι γιατί α) ηταν η πρώτη φορά και β) μια ζωή ξυριζομαι με μία φορά και το ίδιο έκανα και τώρα. Δυο τρεις φορές που εχω ξυριστει κοντρα με ξυραφακια πλαστικά είχα γίνει κατακκοκινος με ερεθισμους, αναποδες τρίχες και δράκους.
Το ρεζουμε ειναι οτι περιμενω πως και πως να ερθει ξανα η ωρα του ξυρισματος.
Θα δοκιμασω νεο persona platinum
Επισης θελω να σας εκφρασω την ανησυχία μου οτι πρόκειται να καω πολύ ασχημα με το αθλημα. Ειδικα εφοσον ειμαι επιρρεπης με τα χειροποίητα. Ηδη σημερα διαβαζα για κατασκευη σαπουνιου...
Μπυρά, Μπάρμπεκιου, Μπάλα
Όλα τα καλά αρχίζουν απο Μπ....
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”