Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

ok, σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές. Λύσε μου μια απορία που μου δημιούργησες μόλις τώρα..... :)
τι είναι τα WTG- XTG- ATG ?

WTG = με τη φορά της τρίχας
XTG = διαγώνια
ATG = κόντρα

καλά το κατάλαβα;
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σωστά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

WTG = With the grain
ATG = Against the grain
XTG = Across the grain (το Χ για να διαφοροποιείται από το προηγούμενο)

δες εδώ για περισσότερες συντμήσεις
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

1ο ξυρισμα το απογευμα και δυστυχως καθολου ικανοποιητικα αποτελεσματα :(

ή εχω πολυ σκληροτερα γενια απο οσο νομιζα, πυκνά ειναι σιγουρα, ή η μηχανη και το Astra που χρησιμοποιησα δεν ειναι εμενα.
εκανα 4(!) περασματα και ακομα δεν τα πηρε ολα σε μερικα σημεια :p προφανως ερεθιστηκα αλλα αυτο δεν με πειραζει τοσο οσο το αποτελεσμα που δεν σας κρυβω ηταν απογοητευτικο για εμενα :( παραθετω τα μεσα:

Merkur 33c
Astra
Omega 49
TOBS κρεμα

γενια 3 ημερων, προετοιμασια με ζεστο νερο μονο(εχω λιπαρο δερμα), η κρεμα καλο χτυπημα μου φανηκε ικανοποιητικη αφρατη και χωρις κενα, προφανως ειχα μουλιασει το πινελο σε ζεστο νερο για 5 περιπου λεπτα. στο 1ο περασμα πολυ λιγα πραγματα, τα χοντρα που λεμε. 2ο περασμα πλαγιως, 3ο+4ο κοντρα.. :angry-banghead:

μου φανηκε οτι δεν κοβει το ξυραφι αυτη την αισθηση ειχα.. την γωνια κοπης την βρηκα ευκολα παντως
σαφως θα δοκιμασω και αλλα ξυραφια που εχω αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις σκεψεις σας. Γουσταρω τη διαδικασια, μαρεσει αλλα θελω και αποτελεσμα :think:

Υ.Γ αλλα ξυραφια που εχω: Derby, Personna, Gilette perma, Gilette 7 oclock, Voskhod, Titan
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλησπέρα Γιώργο.
Το ξύρισμα με de έχει ένα learning curve.
Η γωνία παίζει σημαντικό ρόλο και δύσκολα θα την βρεις στο πρώτο ξύρισμα.
Το χέρι έχει συνηθίσει να κινείται ελεύθερα και χάνεις συνέχεια τη γωνία.
Εκεί που βρίσκεις τη γωνία και παίρνεις feedback, εκεί την χάνεις πάλι.
Πόση ώρα σου πήρε από την αρχή ως το τέλος;

Οι λεπίδες όταν δεν κόβουν νιώθεις να τραβάνε.
Βέβαια οι astra οι πράσινες τραβάνε πάντα στο πρώτο ξύρισμα.
Χαλάρωσε, κάνε ένα ξύρισμα σε δύο μέρες να ηρεμήσει το δέρμα σου και θα δεις ότι θα πάει καλύτερα.
Και μην κυνηγάς το bbs από τώρα.
Θα έρθει κάποια στιγμή από μόνο του και θα σε χαλάει που δεν θα έχεις τι να ξυρίσεις την επόμενη μέρα.
Άλλο βασικό είναι ότι τα γενιά σου δεν έχουν παντού την ίδια φορά.
Οπότε η κόντρα σου δεν είναι παντού προς τα πάνω :)
Αυτή την φορά πρέπει να μάθεις και να κάνεις την κόντρα σου ανάλογα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28005 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Καλημέρα Γιώργο,
Giwrgis έγραψε: 13 Απρ 2019, 22:23 1ο ξυρισμα το απογευμα και δυστυχως καθολου ικανοποιητικα αποτελεσματα :(
Κανείς δεν είχε ικανοποιητικά αποτελέσματα στο 1ο ξύρισμα με DE. ;)
Το 1ο δικό μου πριν 4 χρόνια, ήταν παρόμοιο. Γένια 3 ημερών με Merkur 34c, personna platinum και κάποια κρέμα της proraso.
Εκανα 4 περάσματα, με μέτριο αποτέλεσμα, πολλές κοκκινίλες και ένα "παράσημο" (κόψιμο). 8)

ή εχω πολυ σκληροτερα γενια απο οσο νομιζα, πυκνά ειναι σιγουρα, ή η μηχανη και το Astra που χρησιμοποιησα δεν ειναι εμενα.
Από την στιγμή που έχεις πυκνά και σκληρά γένια, η Merkur 33 θα ζοριστεί πάρα πολύ γιά να σου δώσει καλό αποτέλεσμα με γένια 3 ημερών.
Δοκίμασε καθημερινό ξύρισμα ή έστω με γένια 36 ωρών, χωρίς βιασύνη, πίεση και φυσικά με καλή διάθεση.
Μούλιασε το πινέλο σου λίγο παραπάνω (10 λεπτά και γιατί όχι και 15).
Δοκίμασε και άλλες λεπίδες και θα βρεις με τον καιρό ποιά σου ταιριάζει καλλίτερα.
μου φανηκε οτι δεν κοβει το ξυραφι αυτη την αισθηση ειχα.. την γωνια κοπης την βρηκα ευκολα παντως
σαφως θα δοκιμασω και αλλα ξυραφια που εχω αλλα θα ηθελα να ακουσω και τις σκεψεις σας. Γουσταρω τη διαδικασια, μαρεσει αλλα θελω και αποτελεσμα :think:
Διάβασε προσεκτικά αυτά που σου γράφει και ο Μιχάλης @Tzimisce παραπάνω.
Ψάξε το πρόσωπό σου γιά να βρεις την φορά που φυτρώνουν τα γένια στα διάφορα σημεία.
Επιπλέον η γωνία κοπής δεν είναι παντού η ίδια, θέλει εξάσκηση υπομονή και επιμονή, η όλη διαδικασία γιά να σου δώσει αποτέλεσμα σωστό.

Το κυριότερο είναι να συνεχίσεις να προσπαθείς και να μην απογοητευτείς από το πρώτο σου ξύρισμα, που λίγο πολύ ήταν το ίδιο γιά τους περισσότερους από εμάς. Κανείς δε γεννήθηκε με το ξυράφι στο χέρι.
Κάποια εκατομμύρια ανθρώπων το κάνουν με επιτυχία κάθε μέρα, άρα μπορείς και εσύ. :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

:helt για τις απαντήσεις
Tzimisce έγραψε: 13 Απρ 2019, 23:13 Πόση ώρα σου πήρε από την αρχή ως το τέλος;
περιπου 10' για τα 4 περάσματα
Tzimisce έγραψε: 13 Απρ 2019, 23:13Οι λεπίδες όταν δεν κόβουν νιώθεις να τραβάνε.
Βέβαια οι astra οι πράσινες τραβάνε πάντα στο πρώτο ξύρισμα.
Δεν ενιωσα ιδιαιτερο τραβηγμα εαν εξαιρεσεις τα δυο πλαινα σημεια χαμηλα στον λαιμο που ηταν δικο μου λαθος γωνιας οπως καταλαβα. Αν τραβουσε θα αλλαζα ξυραφακι, απλα ειπα να τα κανω ολα τα περασματα με το Astra για να βγαλω συμπερασμα σε σχεση και με τις επομενες που θα χρησιμοποιησω.
Tzimisce έγραψε: 13 Απρ 2019, 23:13Άλλο βασικό είναι ότι τα γενιά σου δεν έχουν παντού την ίδια φορά.
Οπότε η κόντρα σου δεν είναι παντού προς τα πάνω :)
Αυτή την φορά πρέπει να μάθεις και να κάνεις την κόντρα σου ανάλογα
Εχεις απολυτο δικιο, δεν το παιζω εξυπνος αλλα τουλαχιστον για την φορα και τη κοντρα το ξερω καλα διοτι ουτε τα 5λεπιδα τα επαιρναν καλα οταν ηταν μερικων ημερων οποτε επαιρνα κοντρα. Το πιο πιθανο ειναι να εχω κανει λαθος στην γωνια

Απο τα ξυραφακια που ανεφερα στο αρχικο ποστ ποια θεωρουνται πιο κοφτερα/επιθετικα;
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

foxtrot έγραψε: 14 Απρ 2019, 07:54 Εκανα 4 περάσματα, με μέτριο αποτέλεσμα, πολλές κοκκινίλες και ένα "παράσημο" (κόψιμο). 8)
Παραδοξως(;) δεν ειχα κοψιματα, κοκκινιλες χαμηλα στον λαιμο μονο. Σιγουρα ομως δεν εκανα σωστο ξυρισμα γιατι οταν περασα την πετρα μετα το ξεπλυμμα με τσιμπησε αρκετα, ενιωσα 'βελονιασμα'..
foxtrot έγραψε: 14 Απρ 2019, 07:54Από την στιγμή που έχεις πυκνά και σκληρά γένια, η Merkur 33 θα ζοριστεί πάρα πολύ γιά να σου δώσει καλό αποτέλεσμα με γένια 3 ημερών.
Το φοβαμαι αυτο που λες, ισως χρειαστω πιο 'επιθετικη' μηχανη.
foxtrot έγραψε: 14 Απρ 2019, 07:54Το κυριότερο είναι να συνεχίσεις να προσπαθείς και να μην απογοητευτείς από το πρώτο σου ξύρισμα, που λίγο πολύ ήταν το ίδιο γιά τους περισσότερους από εμάς. Κανείς δε γεννήθηκε με το ξυράφι στο χέρι.
Σαφως δεν απογοητευτηκα και δεν περιμενα τελεια αποτελεσματα απο το πρωτο ξυρισμα, θα ηταν ομως ψεμα να πω οτι ενθουσιαστηκα με το πρωτο αποτελεσμα. Θα το βρω με υπομονη καθως οπως προανεφερα γουσταρω την διαδικασια. :D


Υ.Γ η TOBS μου φανηκε οτι στεγνωνει σχετικα γρηγορα, στο 3ο περασμα χρειαστηκε να προσθεσω ελαχιστο νερο, παιζει υποθετω και αυτο ρολο (στεγνος αφρος); :think:
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλημέρα Γιώργο.
Έχεις κάνει λάθος στη γωνία, δεν έκανες προετοιμασία, έκανες βιαστικά περάσματα.
Τουλάχιστον αυτά για αρχή. :)
Σε 10 λεπτά, 4 περάσματα δεν κάνουν μέλη που ασχολούνται με το π.ξ. χρόνια.
Σε αυτή την ταχύτητα έπιασες τη γωνία τυχαία σε κάποια σημεία.
Παίζει, μόνο σε αυτά που σε τραβούσε :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Αναδιοργανωση και ανασυνταξη λοιπον!

Προετοιμασια εννοεις σαπουνισμα, ζεστη πετσετα και τα συναφη Μιχάλη; Στο lathering δεν ξερω ποσο χρονος χρειαζεται, εκανα ενα στρωσιμο με ενα τυπικο μασαζ (το πινελο ειναι ακομα σκληρο) και το τελευταιο στρωσιμο με φορα ATG..


(θα σας πρηξω τωρα στην αρχη, ευχαριστω για την βοηθεια)
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”