Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Εγώ δεν είχα προβλήματα με την πρώτη φορά. Η αλήθεια είναι οτι ακολουθούσα όλη τη διαδικασία (pre - πινέλα - κρέμες - σαπούνια κλπ) αλλά χρησιμοποιούσα ένα πολύ καλό συστεμικό της wilkinson, οπότε δεν είχα σοβαρό θέμα ως προς τη διαδικασία. Με βοήθησε πολύ και το forum εδώ οπότε την πρώτη φορά με safety έκανα ένα πάρα πολύ καλό και σχετικά βαθύ (με κάποιες ατέλειες) ξύρισμα.
stefanos27
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2015, 12:24
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Ειμαι νεος στο forum.Αυριο θα κανω το πρωτο μου παραδοσιακο ξυρισμα με safety razor,εχω ενημερωθει για τα παντα απο το forum σας.
Αγορασα αυτα:
-Ξυριστική μηχανή - Edwin Jagger - Κυλινδρική λαβή - DE89BA11BL
-Κρέμα ξυρίσματος Taylor of Old Bond Street – Σανδαλόξυλο - 150gr
-Taylor of Old Bond Street - Sandalwood Aftershave Gel - 75ml
-Ξυραφάκια Astra Superior Platinum, Personna Platinum
-Πινέλο ασβού - Pure Badger - Muhle
-Αιμοστατικό μολύβι - Taylor of Old Bond Street
Η απορια!Στο λαιμο ξυριζομαι κοντρα απο το πρωτο χερι και οι τριχες πλεον εχουν φορα παντου,τι κανω?
Συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα συνονοματε και καλως ηρθες!

Στα γρηγορα προτεινω να μην ξυριστεις κοντρα απο το πρωτο χερι - οχι οσο δεν εχεις παρει τον "αερα" μιας safety razor. Αν κοψεις στην αναλογη κατηγορια μια βολτα, θα βρεις σχετικες πληροφοριες για ο,τι θες. Προσπαθησε ομως να μην πλατιαζεις σε ενα θεμα (ειναι προτιμοτερο να κανεις 3 αναρτησεις στις καταλληλες κατηγοριες, απο το να κανεις μια αναρτηση και να βαζεις τα παντα μεσα σε αυτη - υοαρχει ο κινδυνος να εισαι εκτος θεματος)

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
stefanos27
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2015, 12:24
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Ευχαριστω Στεφανε,θα το κοιτάξω.
Να εισαι καλα.
stefanos27
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Ιαν 2015, 12:24
9
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Εχθες εκανα το πρωτο μου ΠΞ,καθολου κοψιματα και ερεθισμους,απολαυση μονο.
Το μονο που με χαλασε η εντονη μυρωδια της κρεμας και του balm(TOBS σανδαλοξυλο).
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εκανα σημερα το πρωτο ξυρισμα με την Parker 96r.
Για την ακριβεια ηταν το δευτερο, αλλα το πρωτο με την NPV δεν μετραει για ευνοητους λογους.
Λοιπον, αν υπολογισουμε την μετρια προετοιμασια, το βιαστικο ξυρισμα,
τον ταχυστεγνωτο αφρο της προβληματικης ToOBS,
και την απειρια μου, η εμπειρια ηταν ετσι κι ετσι.
Η μηχανη οπου περνουσε θεριζε τα παντα, και στις κοντρες στο λαιμο μαζεψε και ολιγη στιβαδα
επιδερμιδας, με αποτελεσμα καποιες διασπαρτες ασημαντες μικροαιμμοραγιες,
και μετριο ερεθισμο.
Βεβαιως το ξυρισμα που παρεδωσε ηταν αρκετα βαθυ. (οπως θα καταλαβατε) :shock:
Επεται συνεχεια αλλα με το μαλακο. :D
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Συγχαρητηρια Θεοδωρε!καθε αρχη και δυσκολη.μην το βαλεις κατω.οσο περναει ο καιρος η τεχνικη σου θα βελιωνεται και το δερμα σου(οσο περιεργο κι αν ακουγεται)θα συνηθιζει την καινουργια μηχανη και ξυραφι.δοκιμασε ξυραφακια.ειναι σημαντικο να βρεις ποια λεπιδα σε ξυριζει καλα χωρις προβληματα.
σημ.μηδενικη πιεση στη μηχανη(πολυ βασικο).
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Υποχρεωτικα θα πω και δυο λογια για το δευτερο ξυρισμα
καθοτι με αλλαγη κρεμας απο ΤοΟΒS σε Τ&Η Grafton
το ξυρισμα με parker 96r και personna ηταν απροβληματιστο, απολαυστικο
βαθυ και χωρις κανενα ερεθισμο.
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

Καλησπέρα, την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα και εγώ με την merkur και έχω να πω τα παρακάτω:
όλα πήγαν καλά αν και δεν το περίμενα. Δεν είχα κανένα ατύχημα, αλλά είχα ένα θεματάκι με το σημείο που είναι οι φαβορίτες, δεν μπορούσα να ξυριστώ καλά εκεί (να έχω μια καλή ευθεία) λόγω του ότι φοβόμουν μήπως και κοπώ, ίσως να μην έβλεπα και καλά λόγω του μεγέθους της κεφαλής της μηχανής.
Ελπίζω κάποια στιγμή να το συνηθίσω....
Ένα τελευταίο που πρόσεξα είναι ότι αν και επανέλαβα αμέσως με δεύτερο χέρι το πρόσωπο μου φαινόταν αξύριστο σε πιο γρήγορο χρονικό διάστημα απ' ότι με τις προηγούμενες ξυριστικές μηχανές 3ων / 5 / 42 λεπίδων :)
Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον θα είναι θέμα πίεσης της merkur στο πρόσωπο.... ή κάνω κάτι άλλο λάθος;
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οντως στο σημειο που τελειωνουν οι φαβοριτες ειναι ενα δυσκολο σημειο.με τον καιρο και οσο πιο πολλα ξυρισματα κανεις θα ειναι πιο ευκολο.θα αποκτησεις αυτο που λεγεται μυικη μνημη(muscle memory)kαι το χερι θα πηγαινει μηχανικα.σιγουρα παντως στο συγκεκριμενο σημειο απαιτειται προσοχη για να μην κοβεις τις φαβοριτες ανομοια.παντως δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φαινεται.θα δεις οτι με τον καιρο θα βελτιωθει η τεχνικη σου και θα μπορεις να κανεις και δυσκολα σημεια που τωρα μπορει να δυσκολευεσαι.για αυτο να εισαι σιγουρος.
τωρα οσον αφορα το θεμα με το οτι φαινεσαι αξυριστος παιζουν αρκετα πραγματα ρολο.τεχνικη,ξυραφακι,περασματα,ποσο εντονη τριχοφυια εχεις.να θυμασαι ομως οτι στο παραδοσιακο ξυρισμα δεν πας να καθαρισεις με την μια τα γενια.κανεις σταδιακη μειωση με τουλαχιστον 2 περασματα(WTG- XTG- ATG/με τη φορα της τριχας / διαγωνια και κοντρα ).τα συστημικα ξυραφακια των 3-4-5-6 λεπιδων ξυριζουν πιο βαθια γιατι η μια λεπιδα γατζωνει την τριχα και η δευτερη την κοβει.οσο πιο πολλες λεπιδες τοσο πιο πολυ κοβει την τριχα(τις περισσοτερες φορες την πετσοκοβει).αυτο ομως εχει ως συνεπεια να κοβει τις τριχες κατω αποτην επιφανεια του δερματος με οτι αυτο εχει ως συνεπεια και για το δερμα και για την τριχα και για το προσωπο(ερεθισμοι,τριχες που γυρνανε μεσα στη ριζα τους,δερματικα προβληματα).η μονη συμβουλη που εγω μπορω να σου δωσω ειναι να μην βιαζεσαι και να μην πας να πετυχεις το απολυτο(προσωπο γυαλι/bbs).θα ερθει και αυτο αλλα σιγα σιγα καθως θα βελτιωνεις την τεχνικη σου και θα γινεσαι εμπειρος.αυτο στο υπογραφω ;) .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”