Ingrown hair??

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κι εγώ κοντρα τα παίρνω. Σπάνια να γυρίσει καμία προς τα μέσα, όπως τώρα που έχω μία στο λαιμό και με έχει εκνευρίσει!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το κάθε πρόσωπο μοναδικό. Εγώ αν τα πάρω κόντρα θέλω εισαγωγή σε νοσοκομείο...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Κι εγώ αν ΔΕΝ τα πάρω κόντρα σε ψυχιατρείο! Δεν μπορώ να τα νιώθω, τρελαίνομαι!
Εικόνα
justin19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2010, 23:54
13

Όταν κάνετε κόντρα ξύρισμα είναι πολύ απαλό το δέρμα σας,σαν μικρού παιδιού,δηλαδή τύπου babyface?Έχει τύχει να αφήσετε μούσια/σκληρά μαύρα γένια πολλών ημερών ίσως και 1 βδομάδας,και να τα πάρετε κόντρα για να βγείτε κάπου καλά πχ,και να είστε εντελώς αγνώριστοι?
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ακριβώς, τόσο απαλό! Ειδικά όσο πιο αξύριστος, τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Τελικά, με το κόντρα πέρασμα δημιουργήθηκαν και σε μένα ingrown. Και είχα πάρει μια χαρά ότι γλύτωσα! :cry Μου δημιουργούνται βέβαια μόνο στην περιοχή του λαιμού. Οπότε στη συγκεκριμένη περιοχή, θα προσπαθήσω για την ώρα να δοκιμάσω με περάσματα με πλάγια φορά και θα δω αναλόγως αν εξακολουθούν να δημιουργούνται.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Καλημέρα παίδες. Εδώ κ οχτω εβδομάδες που κάνω τα τεστ μου κ τα ροτεισον κλπ. έχω θέμα στο χαμηλότερο μέρος του λαιμού με κόκκινα σπυράκια τα οποία δεν φεύγουν, παρά ηρεμούν μεταξύ των ξυρισματων αλλά ειναι μόνιμα εκει. Τις πρώτες 2 από τις 8 εβδομάδες ξυριζομουν κάθε 2 ημέρες, ενώ τις άλλες 2, ξυριζομουν 1 φορά την εβδομάδα. Αισθάνομαι το δέρμα μου ξηρό εκει και τα σπυράκια ειναι σαν σε ήρεμη κατάσταση μεταξύ 1ης κ 3ης ημέρας, ενώ από την 4η έως την 6η, ειναι άλλου πιο φουσκωτά με μικρή μύτη από πύον και αλλου απλώς βουναλάκια από κοκκινίλες. Το θέμα ειναι ότι δεν φεύγουν. Αυτό ειναι ingrown hair ή κάτι άλλο; Παραθέτω κ μια φωτο.
Εικόνα
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάκη μπορεί να είναι και ingrown hair, η φωτογραφία είναι πολύ θολή και δεν φαίνεται, όπως και να έχει όμως, και εφόσον δεν σου φεύγουν και παραμένουν, το καλύτερο είναι μόνο ένα πράγμα, προσπάθησε να τριμάρεις πρώτα τα γένια σου, με προσοχή γύρο από τα σπυράκια, και μετά πήγαινε σε έναν δερματολόγο να το κοιτάξει.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”