Ingrown hair??

Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Τι μπορούμε να κάνουμε ωστε να αποφευχθεί το μεγάλωμα της τρίχας μέσα στο δέρμα μας?
Χτες έκανα μια κόντρα στο λαιμό και έχω μπορεί και 10 μικρά σπυράκια :dash
Τι να κάνω για να φύγουν??Βοήθεια κάποιος :eek
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ElNavajero την 22 Φεβ 2011, 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τέντωμα μεν αλλά όχι ΥΠΕΡτέντωμα.. Αυτό μπορεί να προκαλέσει το πρόβλημα, διότι η τρίχα θα κοπεί ΠΟΛΥ βαθειά.. Τώρα κάνε υπομονή..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

1. Πολύ καλή ενυδάτωση πριν , κατά την διάρκεια και μετά το ξύρισμα. Επίσης ανάμεσα στα ξυρίσματα θα πρέπει το δέρμα να είναι ενυδατωμένο, οπότε αν έχει κάποιος πρόβλημα μπορεί να χρησιμοποιεί μια αντρική ενυδατική ή κάποιο face protector. Ειδικά μετά από αποτυχημένο ξύρισμα η συνεχής ενυδάτωση είναι πολύ σημαντική.
2. Αν ξυρίσετε κανείς να ξυραφάκι με safety bar να μην τεντώνουμε υπερβολικά το δέρμα. Αν είναι δυνατόν απλά να το κρατάμε ή και καθόλου ακόμη καλύτερα.
3. Η αποφυγή της κόντρας (για κάποιους ανθρώπους) βοηθάει πάρα πολύ.
4. Απολέπιση μια φορά την εβδομάδα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να μην κόβεις πολύ κοντά τα γένια, δηλαδή να μην τα παίρνεις κόντρα και όταν τα παίρνεις κάθετα στη φορά της τρίχας να μην τραβάς πολύ το δέρμα.

Ευτυχώς σε εμένα αυτό το πρόβλημα είναι ανεπαίσθητο, αν και συνήθως αποφεύγω την κόντρα διότι μου προκαλεί ερεθισμούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 21 Φεβ 2011, 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Να ξυρίζεσαι μόνο με ανδρικά μέσα και όχι με μπλιμπλίκια ...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Συνηθως με ξυραφι ξυριζεται.. Πιο ανδρικο.. Κατσε.. Με Tanto και Σπλεντιτ.. :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

BABIS έγραψε:Να ξυρίζεσαι μόνο με ανδρικά μέσα και όχι με μπλιμπλίκια ...
:boeller
Stefanos έγραψε:Συνηθως με ξυραφι ξυριζεται.. Πιο ανδρικο.. Κατσε.. Με Tanto και Σπλεντιτ.. :dash
:megagrin

Λοιπόν μάλλον αυτό που μου την έκανε τη δουλειά είναι η κόντρα.Ίσως επειδή έχω ευαίσθητο δέρμα.
Τώρα όμως?περιμένω αξύριστος μέχρι να φύγουν?υπάρχει κάποιο προιόν σχετικά με αυτό?
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

ElNavajero έγραψε:Λοιπόν μάλλον αυτό που μου την έκανε τη δουλειά είναι η κόντρα.
Για τις κόντρες εγώ το έχω πει!
Προσωπικά δεν κάνω ποτέ κόντρες.
Ξυρίζομαι μόνο με de , κάθε μέρα, Σ/Κ μπορεί να κάνω και 2 (σπανιότερα και 3) ξυρίσματα τη μέρα
και δεν έχω καμία κοκινίλα , γυρισμένη τρίχα , ερεθισμό , μπιμπίκια κτλ κτλ κτλ.
Κόψε τις κόντρες. Ίσως θα ήταν καλό να αποφυγεις και τα asl λίγες μέρες.Μονο balm.
(imho θα έλεγα και όχι πάνω από 2 ξυρίσματα με καθε λεπίδα, αλλά οι άλλοι δεν συμφωνούν).
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Ευχαριστώ Μπάμπη. Είχα να κάνω κόντρα μπορεί και 3 μήνες,αλλά μου τη βάρεσε και λέω θα κάνω ΒΒF αλλά τελικά έγινα... :doener
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Κι εγώ μπαίνω σε αυτό τον πειρασμό μερικές φορές, αλλά συνήθως το μετανιώνω. Ακόμα και να πετύχει η κόντρα και το BBF, έτσι κι αλλιώς δε διαρκέσει παρά μερικές ώρες.

Αυτό που κάνω προς στιγμήν, είναι να εντοπίζω τα ευαίσθητα σημεία του δέρματός μου και να τα παίρνω το πολύ κάθετα στις τρίχες. Τα υπόλοιπα μπορεί να τα πάρω μία στο τόσο κόντρα ή στις 120°.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”