Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites/ fora/ blogs?

Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites / fora / blogs?

Sites
20
34%
Fora
28
47%
Blogs
11
19%
 
Σύνολο ψήφων: 59
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Άρη βαδίζουμε σε κοινά μονοπάτια.
Παρακολουθώ το B&B(είμαι εγγεγραμμένος αλλά δεν γράφω), το Shaving 101 και πολύ φανατικα το Art of Manliness (αν και δεν είναι αμιγώς ξυριστικό). Πιο σπάνια ρίχνω καμιά ματια στο thesaveden dot com, χωρίς να είμαι μέλος.
Τώρα τελευταία μπαίνω αρκετά συχνά στο handlebar.co.uk αλλά και στο handlebarstache.wordpress.com, για ευνόητους λόγους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotakas την 09 Ιαν 2012, 20:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

SRP και Theshaving room είμαι γραμμένος αλλά τα παρακολουθώ λίγο!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

The Shaving Room (το 'σπίτι' μου μέχρι και πρότινος)
mens-only.gr (ανερχόμενο αστέρι φυσικά, πάει να φάει το TSR στην προτίμησή μου)
SRP (ξυράφια και ακονίσματα, ναι, το πρώτο, αδύναμο όμως στα υπόλοιπα)
B&B (banned 2 φορές ως τώρα, αυτή τη στιγμή με το τρίτο username μου)
AfeitadoClasico.com (Ισπανικό)
rasage-traditionel.com (Γαλλικό, εκεί συνήθως ποστάρω φωτό ξυρίσματος πού και πού)
BarbearClasico.com (Πορτογαλικό, πολύ φιλική ατμόσφαιρα, αρκετοί εκεί και από Βραζιλία)
foroafeitado.com (δεν ξέρω γιατί αλλά έχω πολλή περισσότερη αδυναμία στο AC.com, το άλλο Ισπανικό...)

Από blogs όχι, σχεδόν τίποτα, ό,τι βγει στην αγορά θα αρχίσει άμεσα να συζητείται στα fora, οπότε θα το πιάσω άμεσα. Από sites εντάξει, κυρίως vendors.
NavalArchitect

Να αναφέρω επίσης πως από το τέλος του 2009 που άρχισα να μπάινω στα ξυριστικά fora έφτασα πολύ γρήγορα να περνώ πάνω από 6-8 ώρες καθημερινά σε αυτά. Αυτό συνεχίστηκε σταθερά μέχρι και τώρα, που ίσως -πολύ λίγο- να έχω ελαττώσει τις ώρες αυτές.

Παλαιότερα ήμουν σε άλλα fora, από το 2004 συγκεκριμένα (φωτογραφία) μέχρι το 2006-2009 (frequent flying). Όταν το καλοκαίρι του 2009 όμως επέστρεψα στην Ευρώπη και σταμάτησαν τα long haul ταξίδια με το αεροπλάνο και εντελώς ξαφνικά έπιασα το wet shaving, εκεί άρχισε η ξαφνική και πολύ δυνατή εξάρτηση. Παραμέλησα προσωπική ζωή, δουλειά και πραγματικά περνούσα υπερβολικά πολλές ώρες στο ίντερνετ διαβάζοντας για αυτό το χόμπυ.

Πιστεύω αυτή η υπερβολή θα σταματήσει σύντομα, δεν νομίζω πως θα συνεχιστεί (τουλάχιστον σίγουρα όχι στον ίδιο έντονο και εξαρτημένο βαθμό) πολύ. Έμαθα πράγματα, κι ίσως είναι κι ένας λόγος που έχω μπει εδώ τώρα σε αυτό το φόρουμ και γράφω συχνά. Κάποια στιγμή σύντομα, τώρα που οι απαιτήσεις της δουλειάς θα μ'έχουν επί ποδός σχεδόν όλη την ημέρα, οι ώρες στα fora θα μειωθούν στο κανονικό που είθισται κάποιος να ασχολείται με αυτά.

Sorry για το off-topic...
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Κων/νε γιατι εφαγες ποδι απο Β-Β;
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

Απο το 2008 και δωθε εχω τσεκαρει τον Mantic59 και ολα τα σχετικα b&b straightrazor.... κτλ.Ως καλυτερα θεωρω τα προαναφερθεντα γερμανικα τα οποια επισκεπτομαι που και που.Τελευταια κ λογω σαβετας βλεπω στο Ytube ολα τα barbershop,hot towel shave , και τα τοιαυτα ...
NavalArchitect

Aris έγραψε:Κων/νε γιατι εφαγες ποδι απο Β-Β;
Την πρώτη φορά είμασταν στο TSR και σχολιάζαμε το Β&Β σε 1-2 ατελείωτα νήματα, έπεφτε το γέλιο της αρκούδας. Τότε (μιλάμε για μέσα 2010) οι συντονιστές στη άλλη μεριά του Ατλαντικού είχαν εκτραχυνθεί εντελώς, δεν τολμούσες να κάνεις 'κιχ' εκεί μέσα. Επικρατούσε και επιβάλλετο στην κυριολεξία στρατιωτική πειθαρχία.

Μέχρι και τον Greg της iKon έκαναν ban, μπήκε μετά ο Gary Young (ο παππούς του κι ο πατέρας του ήταν οι ιδρυτές και ιδιοκτήτες της Simpsons) ο οποίος έλεγε του κόσμου τις κουφές ιστορίες. Ε, λίγο από 'δω, λίγο από 'κει, αρχίσανε και του τη βγαίνανε μερικά Αμερικανάκια, για ανούσιους λόγους πάντα, ζεστάθηκε το πράγμα, είδε ο άνθρωπος τον κανιβαλισμό και σηκώθηκε κι έφυγε.

Μετά είχαμε άλλη εμφάνιση, αυτή του Μαρκ Γουάτερσον, του τωρινού γενικού διευθυντή της ίδιας εταρείας. Ξεκίνησε σιγά-σιγά, ως vendor βέβαια, και μετά από λίγο άρχισε το νταβατζιλίκι. Αυτός ήταν ξεκάθαρος από την αρχή, τους είπε 'όχι', του τη βγήκανε, ε, και δεν άντεξε φυσικά πάνω από ένα μήνα ο άνθρωπος εκεί. Εκεί πέρα δε σηκώνει, ή θα κάνει κάποιος αυτό που θέλουν ο Jim και η παρέα του, ή θα πάρουν τα μπογαλάκια τους και θα φύγουν.

Κι άνθρωποι που μπαίνουν και λένε και δύο πράγματα πουλάνε, δεν είναι άγιοι, παρ'ό,τι είναι vendors. Αλλά εκεί τα πράγματα, στο συγκεκριμένο χώρο εννοώ, είναι ζόρικα. Όπως έλεγα και την άλλη φορά βέβαια, κάποιοι έχουν κρατήσει σχετικά ήσυχη στάση και δεν πολυακούγονται ή πολυνταραβερίζονται με τους συντονιστές. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ο Shaving.ie. Γενικά όμως απ'ό,τι βλέπω, είναι πολύ, πάρα πολύ, Αμερικανοκρατές φόρουμ (λογικό). Ευρωπαίοι vendors δύσκολα παίρνουν τα ηνία εκεί, απλά δεν τους αφήνουν.

Αυτοί λοιπόν παρακολουθούν τα άλλα fora, ειδικά αυτά που είναι σε Αγγλική γλώσσα. Ε, έβλεπαν ποιός τους σχολιάζει. Άμα ποστάρεις κάθε μέρα και στα δύο fora με το ίδιο username, τι περιμένεις? Νάτο λοιπόν το πρώτο ban (το φόρουμ τους, και καλά, έχει κανονισμό που δεν πρέπει να τους σχολιάζεις εκτός φόρουμ - Νταχάου δηλαδή!).

Ξαναμπαίνω και ξαναγράφομαι μετά (μπήκα από άλλο IP address στο δεύτερο registration γιατί εγώ ταξιδεύω και μπορώ να αλλάζω log-in point) και σε κάποια φάση είχε μπλέξει ο Erwin. Αυτός είναι από την Ολλανδία, πάει σε αγορές και βρίσκει του κόσμου τα vintage ξυράφια (DE και Shick injector πάντα), και στο B&B είχε χαλάσει κόσμο. Τον είχανε κάνει ban δύο φορές μέχρι τότε αλλά εγώ που τον ήξερα από το TSR, όταν πήγα Αμερική το Νοέμβριο του '10 του'στησα ένα λογαριασμό από τη Βόρεια Καρολίνα που έμενα...

Μετά από μερικές μέρες κάνω log-in, πάω να στείλω ένα ΠΜ σ'έναν περίεργο τύπο στο LA που τα είχε παλιά με Ελληνίδα και είναι ο άνθρωπος κυριολεκτικά κινητή βιβλιοθήκη στα αρώματα, του γράφω "...γειά σου Μαρκ, είμαι ο Κ. που μιλάγαμε τότε, αλλά με έκαναν ban μετά και γι'αυτό χάθηκα..." Σε λιγότερο από 24 ώρες απ'τη στιγμή που έστειλα αυτό το ΠΜ είχαμε γίνει ban κι εγώ κι ο Erwin χαχαχαχαχα. Οι συντονιστές εκεί τσεκάρουν τα πάντα, και μάλιστα διαβάζουν και τα ΠΜ που στέλνουν αναμεταξύ τους τα μέλη (το'χω μάθει αυτό από έναν τύπο στην Καλιφόρνια.)

Ξέχασα να πω ότι ο Erwin, που ακόμη πουλάει vintage safety razors βέβαια, έχει ανά πάσα στιγμή στο σπίτι του περίπου 700-800 DE και injectors για πούλημα... (δεν είναι όλα βέβαια σε άριστη κατάσταση)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Κων/νε ησουν ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟΣ.

Τα ΠΜ διαβαζονται αυτο ισχυει οχι μονο στο Β-Β αλλα κ σε πολλα φορα.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Προσπαθεις να πεις κατι? :!@#!









:beah2







:megagrin






Εδω δεν τα διαβαζουμε (παρα το οτι ειναι τεχνικα εφικτο) γιατι θεωρουμε οτι το ΠΜ ειναι ακριβως αυτο που λεει στο ονομα Προσωπικο. Στο gut-rasiert.de ναι, εαν μπεις με τη συμπεριφορα σου στο ματι της συντονιστικης ομαδας γινεται ελεγχος. Για να βλεπουν μερικοι που μας βριζουν και μας καταριουνται και προσβαλουν οπου και οποτε μπορουνε...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Δεν υποννοω κατι προς θεου

Εδω εχω ακουσει οτι μπορουν οι συντονιστες να μπουν μεσα στο pc σου και να το κανουν λαμπογυαλο....

Αλλωστε οποιον εχω να βρισω του τα χωνω εδω :xp1 :xp1 :xp1
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”