Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites/ fora/ blogs?

Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites / fora / blogs?

Sites
20
34%
Fora
28
47%
Blogs
11
19%
 
Σύνολο ψήφων: 59
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο πληθυντικος του forum. Βεβαια χωραει και καποιο νερο το πως θα επρεπε να κλινεται η λεξη ως ξενικη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Badger & Blade κυρίως αλλά και shaveden αμα λάχει..
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ όταν πρωτοξεκίνησα διάβαζα Badger and Blade, το οποίο μετά ξεκοκάλλισα μέσω google για οτιδήποτε σκεφτόμουν να αγοράσω. Τώρα περνάω 1-2 φορές τη βδομάδα και ρίχνω μια ματά κάνα 10λεπτο. Το ίδιο ισχύει για 2 ιταλικά φόρουμ. Στο ένα έχω κάνει και εγγραφή, γιατί δε σε αφήνει να μπεις αλλιώς, αλλά δεν ποστάρω. Στο άλλο, όπως και το Badger and Blade, δε γράφτηκα, γιατί έχω παρατηρήσει μια απίστευτη τρέλα με τους moderators στα ξυριστικά φόρουμ, που δεν έχω ξαναδεί.

Δηλαδή, έχω δει περισσότερα ban και υστερική μανία με τους κανόνες σε ξυριστικά φόρουμ από ό,τι σε οποιοδήποτε άλλου είδους. Είναι πραγματικά τραγέλαφος. Το "ανοιχτό" ιταλικό φόρουμ προσελκύει πολλούς καινούριους επειδή δίνει εκπτωτικά κουπόνια για μαγαζιά, όμως μετά εξαφανίζονται οι περισσότεροι, ακριβώς λόγω "γκεσταπικών" moderators. Πχ, πάει ένας αρχάριος να ρωτήσει κάτι και βγαίνει σούμπιτος ο moderator και του κάνει μια ειρωνική παρατήρηση ότι "ας ψάχνουμε και λίγο, το έχουν ρωτήσει άλλοι 20 πριν". Μετά ο άλλος εξαφανίζεται... Λες και έχουν ξέρω γω 500 ενεργά μέλη κι αν ρωτήσει και ο πρωτάρης κάτι, θα τους χαλάσει τη ροή του φόρουμ και δε θα βρίσκουν τη "ζωτική" συζήτηση που είχαν οι παλιοί και τώρα έπεσε στη 2η σελίδα επειδή πρόσθεσε ο πρωτάρης καινούριο τόπικ. Μάλιστα σε αυτό το φόρουμ έχουν μπανάρει και τον ιδιοκτήτη των σαπουνιών TFS, ο οποίος μάλιστα έδινε και εκπτωτικό κουπόνι στα μέλη του φόρουμ, γιατί τον έπιασαν να έχει 2ο λογαριασμό, που χρησιμοποιούσε για να προμοτάρει τα σαπούνια του. Οι ίδιοι οι moderators, είναι φανερό μερικές φορές πως "σπρώχνουν" συγκεριμένες μάρκες...

Οπότε, επειδή δε μπορώ τις σαπουνόπερες και τα σαπουνοδράματα, προτιμώ την ανάγνωση, παρά να πρέπει να μπλέξω με τα βίτσια του καθενός.

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 9 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Διόρθωση, δεν ήταν ο ιδιοκτήτης TFS, αλλά ο υπεύθυνος πωλήσεων της TFS, Κορράντο Παστόρε. Για την ακρίβεια του πράγματος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηταν καλο παιδι ο Κορραντο, λιγο ατσαλος στο τοτε αντικειμενο του - ηταν αυτος που προωθησε το θεμα του σαπουνιου Hercules :D Τωρα εχει αποσυρθει και συνεχιζει τις σπουδες του μακρια απο σαπουνια και κουπονια ;)
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]herco[/mention]

Μπα, ξέρεις τον Κορράντο;! Δεν το ξέρω το σαπούνι Hercules, μια που αν δεν είσαι Τορινέζος ή δεν πετύχεις κανένα περίεργο μαγαζί, τα σαπούνια TFS έχουν μόνο ένα ουσιαστικό σημείο πώλησης στην Ιταλία, ένα "μαχαιράδικο" (coltelleria Viano), που όμως δε με ενέπνευσε ποτέ ως μαγαζί να πάω να γραφτώ. Εξαίρεση είναι τα Figaro , γιατί ακολουθούν τη γραμμή διανομής της MilMlil, που είναι κυρίως γνωστή για τα φθηνά κρεμοσάπουνα/αφρόλουτρά της και αφρούς ξυρίσματος και τη βρίσκεις εύκολα σε μαγαζιά της γειτονιάς (αν και όχι τόσο εύκολα για τα Figaro).

Ο δυστυχής Κορράντο είχε όπως οι περισσότεροι μαγαζάτορες, δώσει στους συντονιστές εκπτωτικά κουπόνια, που με τη σειρά τους αυτοί δίναν στους χρήστες. Τα λέω κουπόνια γιατί έτσι τα λένε σε πολλά ιταλικά σάιτς. Στην ουσία είναι κωδικοί έκπτωσης (discount codes), για όλα τα μέλη. Στο φόρουμ αυτό έχουν για σχεδόν τα πάντα, ακόμα και για Gifts&Care ή ιρλανδικά και αγγλικά μαγαζιά. Τον κωδικό στον δίνει ο συντονιστής, που τον αντιστοιχεί κάπως στο username σου. Είχε δώσει κι ο Κορράντο. Οι κωδικοί αυτοί είναι οι μεγαλύτεροι κράχτες στο φόρουμ αυτό, αλλά όπως είπα, το...γερμανικό στύλ μετά κάνει το 95% να την κοπανάει αφού πάρει τους κωδικούς και οι περισσότεροι καταλήγουν στο άλλο φόρουμ, που είναι πιο "ελεύθερο". Πχ το "γερμανικό" έχει και κανόνα που σε μπανάρουν ακόμα και για "συμπεριφορά ή διαφωνία με τους συντονιστές". Έχουν φάει κόσμο και κοσμάκη μ αυτό... Το κακό με τον Κορράντο, είναι πως τον πιάσαν λέει να έχει κι άλλους 2 λογαριασμούς, που χρησιμοποιούσε, για να κρατάει το τόπικ των σαπουνιών TFS "ζωντανό". Δηλαδή, κάθε τόσο εμφανιζόταν με ένα άλλο όνομα για να ρωτήσει δήθεν κάτι, ώστε να του απαντήσει μετά ως Κορράντο ή έκανε πως αγόραζε ένα σαπούνι και μετά έλεγε πως του άρεσε. Αυτά έγιναν πριν πάω εγώ, αλλά τα βρήκα εκ των υστέρων, γιατί το "γερμανικό" forum, είναι τόσο γερμανικό, που κρατάει ειδικό νήμα με αναλυτικά τα μπαναρίσματα, προς γνώσην και συμμόρφωση και αιώνια αισχύνη! :shock: :D Eπίσης, σε όλα τα ποστ του, μπήκε με κόκκινα, μεγάλα γράμματα, το κρίμα του. Οπότε, ακόμα και γω που το 2015 δεν είχα αρχίσει ακόμα π.ξ, έμαθα την αιώνια ντροπή του Κορράντο, γιατί τον είχαν φακελώσει στο ειδικό νήμα "Πειθαρχικές ενέργειες".

Εικόνα

RIP Κορράντο. Έπεσε ηρωικά, υπέρ πωλήσεων ΤFS, στις 30/3/2015. :violin:
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για να κλεισω τη κουβεντα σχετικα με την TFS και τον Κορραντο, Ο μικρος δεν ηταν ουτε μαγαζατορας ουτε ειχε καποια "εσωτερικη" σχεση με την ιδια την Tcheon Fung Sing. Του εδωσαν τη δουλεια του web promoter - οργανωσε το τοτε site - ειχε καθημερινη επαφη με τον Donato που ηταν ο κατ'εξοχην πωλητης χονδρικης της εταιρειας και φυσικα συμμετειχε στα Ιταλικα fora. Τα πηγε σχετικα καλα κατα τη γνωμη μου - ακομα και μετα το banαρισμα στο Il Rasoio. Οταν ομως τα τσουγκρισε ο Donato με την Paola - οι επιχειρηματικες πολιτικες και των 2 τους αλλαξαν και ο Κορραντο συνεχισε το δρομο του.

Τωρα, σχετικα με τα σημεια πωλησης στην Ιταλια - τα κυριοτερα ειναι στη σελιδα της εταιρειας - ενω παλιοτερα ο Donato, ο Eric και ο Jose πουλουσαν απευθειας στο εξωτερικο. Τα φτηνα εγχρωμα μπολακια τα βρισκεις και σε σουπερ μαρκετς αλλα δεν ειναι αυτο που στηριζει την TFS,

Η κυρια της ασχολια ειναι να φτιαχνει σαπουνια για αλλους και να τα διακινουν εκεινοι στο δικο τους εμπορικο δικτυο. Το Pino Silvestre, τα Mondial, τα Barbieredifigaro, τα Figaro, τα Abbate Y La Mantia και φυσικα το 95+% των Razorock ειναι καποια μεταξυ αυτων.

Για το Hercules που κυκλοφορει ακομα κανονικα θα βρεις σχετικο αρθρο εδω.
Εικόνα
stergios

Παρακολουθουσαμε και το straight razor place που & που, τωρινο straight razor palace, αλλα πως, ποτε κ που θα βρουμε τις παλιες δημοσιευσεις απ το παλιο site, δεν ξερω κ με ανησυχει! Νομιζω ηταν οτι πληρεστερο για τα straights!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Είμαι και εγώ μέλος στο SRP και έχω παρατηρήσει τα εξής: Οι δημοσιεύσεις και η βιβλιοθήκη δεν έχουν χαθεί, υπάρχουν στο νέο site. Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι στις αναζητήσεις στο γκουγκολ που φέρνουν αποτελέσματα από το παλιό site (place) το οποίο έχει βγει από τον ιστό. Γι'αυτό καλό είναι η αναζήτηση να γίνεται στο καινούργιο site (palace) και όχι στο γκουγκολ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Το εκανα αυτο πριν γραψω για 2-3 αναζητησεις κ δεν βρηκα κατι. Βεβαια δεν ειμαι κ εξπερ στα περι φορουμ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”