Σύστημα 3-3-3

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Πριν από καιρό διάβασα στο blog του Βρασίδα για το σύστημα 3-3-3, όπως το ονόμασα. Τι είναι το σύστημα 3-3-3 ;
Λοιπόν, για όσους πιθανόν να μην το γνωρίζουν:
Σύστημα 3-3-3 = Τρία περάσματα – Τρεις διαφορετικές μηχανές - Τρεις διαφορετικές λεπίδες

Αναλυτικότερα:
1ο πέρασμα κατά τη φορά των τριχών: χρησιμοποιούμε μια σχετικά επιθετική μηχανή, όπως πχ μια με κεφαλή slant ή μια ρυθμιζόμενη σε ψηλή ρύθμιση, σε συνδυασμό με μια κοφτερή λεπίδα, πχ Feather
2ο πέρασμα σε γωνία 90ο από τη φορά των τριχών: χρησιμοποιούμε μια μεσαίας επιθετικότητας μηχανή, πχ EJ89 ή Parker, σε συνδυασμό με μια πιο απαλή αλλά κοφτερή λεπίδα, πχ Personna ή Astra
3ο πέρασμα – πιθανόν κόντρα: τελικό «γυάλισμα» του προσώπου με μία πολύ χαμηλής επιθετικότητας μηχανή, όπως πχ Weishi οπλισμένης με μία «μαλακή» λεπίδα, πχ Derby

Σήμερα το δοκίμασα και ομολογώ ότι έκανα ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα που έχω κάνει.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με αυτο το σκεπτικο εγω χρησιμοποιω κυριως το 2-1-1 και ελαχιστες φορες 2-2-2. Δλδ. Το πρωτο ειναι κατανοητο, ολοι ξερουν οτι εχω ξεσκισει τον Ερμη τελευταια. Και το οτι τα παιρνω 2 φορες και κοντρα ειναι επισης γνωστο. Το 2-2-2 ειναι παλι 2 περασματα, το 2ο με ενα Senor (χωρις το Lubrastrip εννοειται!) και εξ ου και οι 2 διαφορετικες λεπιδες! Το Μ3 το εχω καταργησει απο αυτη τη θεση (θυμαστε το ειχα δηλωσει και μερικοι νιαουρισανε, θυμαστε? :beah2 ). Το Sensor το εχω στη θεση του Μ3 για την περιπτωση που με το πρωτο περασμα ερεθιστει πολυ το δερμα (bad mood, αποτυχια λεπιδα κλπ). Και σε περιπτωση που συμβει και σε σας, δεν ειναι ντροπη να εχει κανεις μια βοηθητικη εναλλακτικη.. Το Sensor για μενα ειναι το τελευταιο μοντελο της Gillette το οποιο μπορει να χαρακτηρισει κανεις "τιμιο" ξυραφακι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τέτοιου είδους πειράματα και τεχνάσματα είναι πολύ καλά, δεν δουλευουν βέβαια σε όλους. Εγώ ας πούμε αρχίζω να διαπιστών ότι κάνω πολύ ιδιέταιρο ξύρισμα κάνοντας πρώτο πέρασμα με straight και τα δύο επόμενα με DE. Είναι πολύ βαθύτερο απο ότι να έκανα τρία περάσματα με DE.

Βαγγέλη βλέπω τον Βρασίδα τον διαβάζεις καθημερινά :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Ανελειπώς :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Πρεπει να κουβαλας υπερβολικη ξυριστικη τρελα για να αρχισεις να κολυμπας σε τετοια νερα :megagrin
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε: εχω ξεσκισει τον Ερμη τελευταια
Ερμής=ξυριστική μηχανή;;;;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22749 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Ερμής = Mercurio = Merkur.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σκετο απο το Ερμης στο Merkur, που ειναι η γερμανικη εκδοση του Mercurio.. :megagrin
Ο λογος που η εν λογω εταιρεια ονομαστηκε ετσι, ειναι οτι ο ιδρυτης λεγοτανε Emil Hermes. Και ειχε μοντελα οπως: 'Artemia', 'Diana', 'Fossa', 'Hermes', 'Hermes-Elite', 'Hermes-Exquisit', 'Hermes-Imperial', 'Hermes-Record', 'Hermes-Royal', 'Hermes-Progress', 'Imperiola', 'Longlife', 'Mercury', 'Merkur', 'Polarstern', 'Populah' Αυτα τα λιγα οφφ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω μεινει πισω στο παραδοσιακο ξυρισμα αλλα καποια περιοδο εφαρμοζα το εξης:
1 περασμα με ξυριστικη 2 λεπιδων και μετα 1 περασμα με την fushion για λεπτομερειες γιατι φοβομουν το 2ο να ξαναγινει με 2 λεπιδες.
Να σημειωσω οτι δεν κανω κοντρα.Τωρα δεν το εφαρμοζω πια αλλα εχω παραγγειλει κατι πιο καλο σε μηχανες 2 λεπιδων παλι μα σταθερη κεφαλη.
Στο μελλον θα δοκιμασω 1ο χερι με Σαβετ και 2ο με σταθερη 2 λεπιδων.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Κάνω 3-4 περάσματα με τη σαβέτα. Κάποιες φορές που διαπίστωσα μετά από ώρα ότι είχαν ξεμείνει 2-3 τρίχες κάτω από το σαγόνι προς τα αυτιά, έβγαλα από το συρτάρι το Mach 3 και έκανα ένα ξηρό, αργό και απαλό πέρασμα με αυτή. Λίγο after save μετά και τέλος. :megagrin

Δεν το προτείνω σε άλλον, απλώς λέω τι έκανα σαν λύση ανάγκης επειδή δεν ήθελα να μπω ξανά στη διαδικασία του ξυρίσματος για 5 τρίχες που ένιωθα καθώς έπιανα το δέρμα μου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”