Κρύο νερό στο ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Χλιαρούτσικο στο πλύσιμο του προσώπου αρχικά και μούλιασμα στα γένια, δεν βλάπει.
ΧΛΙΑΡΟΥΤΣΙΚΟ.Ειδικά το χειμώνα.
Από εκεί και πέρα σαφώς όχι ζεστό στα ξυράφια, πινελα κτλ.
Όταν πάνε απευθείας στο πρόσωπο ειδικά. Γιατί και βραστό αν βάλουμε στο πινέλο
και χτυπάμε κρέμα ή φορτώνουμε το πινέλο επί 2-3 λεπτά, θα έχει κρυώσει μέχρι να πάει ο αφρός στο πρόσωπο.
Μετά το ξύρισμα , επίσης δροσερό , τουλάχιστον. Με τίποτε ζεστό.
Αυτές είναι οι δικές μου προτιμήσεις , με τις οποίες έχω να δω προβλήματα πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Σήμερα ξυρίστηκα για πρώτη φορά με κρύο νερό. Το ξύρισμα δεν ήταν κακό αλλά νομίζω προτιμώ το νερό να είναι ζεστό. Θα συνεχίσω και στα επόμενα ξυρίσματα με κρύο νερό για να δω αν υπάρχουν πλεονεκτήματα έναντι του ζεστού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Χλιαρο προς το κρυο κ πολλες φορες κρυο για μουλιασμα πινελου, ζεστο νερο πριν κ κατα τη διάρκεια για την progress, πριν απο καθε χερι αφρου καλο ξεπλυμα με κρυο κ στο καπακι αφρο. Στο τελος κρυο μεχρι να δροσίσει καλά το προσωπο. Σε μενα τερμα οι ερεθισμοι. Σπυρακια,κοκκινιλες κ φλογωση γιοκ. Κλεινουν οι ποροι κ δεν τραυματιζεται το δερμα ευκολα κ επιπλέον δεν "ανεβαζει θερμοκρασια" το δερμα. Κ νομιζω πως βοηθαει κ γιατι το δερμα με το κρυο είναι πιο τεντωμενο κ σκληρο κ το "δαγκωνει" κ πιο δυσκολα το ξυραφι. Για να καταλαβετε διαφορά, συρετε ενα παγακι στο προσωπο στο τελος αφου ξεπλυνετε. Καντε το σε ξυρισμα με ζεστο κ με κρυο. Συν ότι η τριχα πιστευω οτι κοβεται πιο σωστα με κρυο κ ακομη κ να τραβα λιγο το ξυραφι, δεν τσουζει οπως με το ζεστο.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Με κρυο νερο λογικα η γλυκερινη θα ειναι αχρηστη?
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δεύτερο ξύρισμα με κρύο νερό και εκτός από τη δροσιά που δίνει δεν βρίσκω κάποιο άλλο σοβαρό πλεονέκτημα.

Φίλε Μαντιλα μήπως ήθελες να γράψεις μανθόλη;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Αν ομογενοποιηθει με το υπολ χαρμάνι του αφρου, λογικα δεν παει περιπατο. Ισως λειτουργει και καλυτερα σε συνδυασμό με κρυο νερο πιστευω, επειδη ενα ζεστό υγρο γίνεται πιο λεπτορευστο,συνεπως λεπτοτερο. Οχι φυσικα οτι εχω κ κανενα "σοβαρό" επιχείρημα αν δουλευει ολοκληρωμενα με ζεστο η με κρυο..:-) απλα μια πεποίθηση. Δεν κάνεις καμιά δοκιμη κ κοιτα κ το πινελο πως το αισθάνεσαι,οπως κ πως είναι μετά το ξύρισμα και όταν στεγνώσει.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Όχι εννοώ σαν preserve με το ζεστό νερό σε συνδυασμό.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Στη Λευκωσια οπου βρισκομαι εδω και 20 χρονια ξυριζομαι το καλοκαιρι με το νερο της βρυσης το οποιο εναι χλιαρο.37-42 βαθμους Κελσιου σταθερα η Λευκωσια Ιουλιο-Αυγουστο.Αλλα τον συντομο Χειμωνα το θελω λιγο πιο ζεστο.Σε αυτες τις συνθηκες εμαθε το δερμα μου.Ολα ειναι θεμα τοποθεσιας-κλιματος,πιστευω.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5380 times
Ηλικία: 54

καλησπέρα σε όλους.
ανοίγω αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον.


Κρύο ή ζεστό νερό στο ξύρισμα.

Ο εν λόγο κύριος αρκετά σοβαρός κατά την γνώμη μου, μας παραπέμπει σε παλιές αναφορές που λένε ότι, με την χρήση κρύου νερού αποφεύγουμε ερεθισμούς στο δέρμα, και ότι οι τρίχες κόβονται πιο εύκολα γιατί είναι σκληρές. Ανεξάρτητος αν ξυριζόμαστε με φαλτσέτα ή ξυριστική μηχανή, πιά η γνώμη του πληρώματος. Το έχει δοκιμάσει κανείς ???
Ordo ab chao
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

θα συμφωνησω οτι το κρυο νερο ειναι καλυτερο και για το δερμα και στο ξυρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”