Γραβάτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά φοράω σχεδόν κάθε μέρα στην δουλειά, αλλά και συχνά σε επίσημες εξόδους μου.
Είναι από τα αξεσουάρ που έχουν αντέξει όλες τις εποχές, όλες τις μόδες και όλες τις τάσεις. Με διαφορετική γραμμή, διάσταση, στυλ, χρώμα και σχέδια κάθε φορά. Αυτή την στιγμή κυριαρχούν οι κλασικές (πάχος 5-7 cm) ενώ έχουν κάνει και την εμφάνιση τους οι πιο μοντέρνες, τελείως λεπτές.
Κάπου είχα διαβάσει μια έρευνα που έλεγε ότι κάθε άντρας έχει φορέσει γραβάτα, τουλάχιστον μια φορά στη ζωή του. Υπάρχει όμως μια κατηγορία ανδρών που θα έλεγα αντιπαθούν τις γραβάτες. Αν και πολλές φορές τους κολακεύει χωρίς να το καταλαβαίνουν, θα τους πρότεινα να μην την φοράνε με το ζόρι. Βλέπω στο δρόμο άντρες οι οποίοι είναι λες και κάποιος τους φόρεσε την γραβάτα το πρωί με το ζόρι.
Υπάρχουν κάποιοι βασικοί κανόνες
1. Ο κόμπος πρέπει να είναι σωστός. Έχουμε να επιλέξουμε μεταξύ των παρακάτω κόμπων, δεν φτιάχνουμε δικούς μας. Για να μάθετε αγοράστε μια γραβάτα από ένα πλανόδιο, η κάποιο φτηνό μαγαζί των € 5 και πειραματιστείτε με την ησυχία σας.

http://www.tie-a-tie.net/" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Tο πουκάμισο, αυτό είναι προσωπική μου άποψη, καλό είναι να είναι γραβατοπουκάμισο, δηλαδή με σκληρούς κολλαριστούς γιακάδες και όχι π.χ. button down.

3. Αν για οποιονδήποτε λόγο θέλετε να χαλαρώσετε την γραβάτα σας, ξεκουμπώστε το κουμπί του πουκαμίσου, και χαλαρώστε την γραβάτα προσεκτικά, ώστε να κατέβει ο κόμπος αλλά να μην χάσει το σχήμα και την ‘φόρμα του’. Πρόσφατα φοριούνται οι γραβάτες και με αυτόν τον τρόπο από την αρχή, είναι μια καλή λύση για όσους τους ενοχλεί και δεν αισθάνονται καλά.

4. Το μήκος δεν έχει εξαιρέσεις και προσωπικές προτιμήσεις. Η μύτη της γραβάτας σταματά 2-3 εκατοστά κάτω από την ζώνη

5. Η γραβάτα φοριέται μόνο με κοστούμι.

6. Το θέμα του χρωματικού συνδυασμού, γραβάτα, πουκάμισο, κοστούμι, και αν υπάρχουν μανικετόκουμπα, θέλει πολύ προσοχή. Αν δεν είστε έμπειροι μείνετε σε κλασικούς μονόχρωμους συνδυασμούς.

7. Προσωπικά δεν θα φορούσα ποτέ γραβάτες με cartoons. Αν το κάνετε θέλει πολύ προσοχή, η γελοιότητα απέχει μια κλωστή.

8. Το πού και πότε θα βάλει κανείς γραβάτα είναι προσωπική υπόθεση, αρκεί να την φοραει και να μην τον φοράει αυτή.

9. Σε μία βραδινή επίσημη έξοδο, σοβαρή επαγγελματική συνάντηση, κάποιο ρεβεγιόν κ.λπ. δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο για έναν άνδρα με μαύρο κοστούμι γαλάζιο πουκάμισο με διπλή μανσέτα και μανικετόκουμπα, και μπορντώ γραβάτα.

10. Ξεκινάμε από τα κλασικά και σιγά σιγά μπαίνουμε και σε παιχνίδια με χρώματα. Π.χ Γκρί κοστούμι, ανοιχτό μώβ πουκάμισο, ριγέ σκούρο μωβ/ γκρί γραβάτα

Αυτά για αρχή, το θέμα σηκώνει πολύ ανάλυση, θα επανέλθω, και για την φροντίδα, και ζητώ και την συνδρομή όσων ασχολούνται με το σπορ!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Θυμάμαι πριν από μερικά χρόνια γύρω στα 20 μου που φορούσα στη δουλειά τα απογεύματα, πάντα με φρεσκοδεμένο four-in-hand! Η καλύτερή μου! Βέβαια δεν είχα και πολλές λόγω ηλικίας αλλά μου αρέσει πολύ! Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι οι ποδοσφαιριστές στα αεροδρόμια με τη γραβάτα -τον κόμπο- στον αφαλό. Ή τη φοράς σωστά ή άστο καλύτερα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Φροντίδα
1. Η γραβάτα δεν πλένεται. Αν λερωθεί τέλος. Ακόμη και με το καθαριστήριο (στεγνό), δεν θα είναι ποτέ όπως πρώτα, ξεθωριάζει. Παρόλα αυτά αν σας πέσει λεκές (σάλτσα ) πάρτε αμέσως ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας, βρέχτε το και τρίφτε απαλά. Το μετάξι δεν είναι υπέρ απορροφητικό και κατά 90% θα την σώσετε. Τώρα αν πέσει λάδι δύσκολα τα πράγματα.
2. Μην αφήνετε ποτέ την γραβάτα δεμένη. Θα αποκτήσει μόνιμο τσαλάκωμα, και φαίνεται όταν την φοράτε.
3. Βγάλτε την γραβάτα, τραβώντας απαλά, την μικρή άκρη. Τυλιχτε την, γύρω από το χέρι σας, ξεκινώντας με την μικρή μεριά, και απαλά κάντε την ρολό. Αφήστε την να ξεκουραστεί. Κατόπιν αποθηκεύεται ή όπως είναι σε συρτάρι ή ράφι, η σε ειδική κρεμάστρα για γραβάτες.

Δημήτρη σωστός!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μου αρεσει παρα πολυ η γραβατα !
Τον χειμωνα λογω δουλειας φοραω σε καθε βαρδια αλλα το καλοκαιρι οχι
Εχω και γιλεκακια οταν βγαινω εξω ωστε να δειχκει καλυτερα,δεν μου αρεσει να την πηγαινει περα-δωθε ο αερας
Εαν χρειαστει να την βαλω με πουκαμισο εχω κανει πατεντα απο πισω ωστε να μενει καθετη

Δεν ξερω απο τον λεγομενο "διπλο" κομπο και βαζω τον πατερα μου να μου τις φτιαχνει
Προσεχω να μην κανει λακουβακι στο κεντρο,δεν το θελω
Οταν ειναι να διαλεξω χρωμα-σχεδιο θελω ηρεμια,θελω να "πηγαινει" οχι αντε βαλε οτι να ειναι και φυγαμε.

Θυμαμαι πριν πολλα χρονια εναν συντακτη του ΑΝΤ-1 σε ιατρικο ρεπορταζ να φοραει μια κοκκινωπη με επανω μηλα που εβγαινε ενα χαμογελαστο σκουλικακι
Κατι τετοια οπως και κοκκορας να γλυφει παγωτο,χελωνακια κλπ ειναι για πιτσιρικια του Δημοτικου σε παιδικο παρτυ
Η γραβατα δεν ειναι για μενα κατι ξεκαρφωτο,πρεπει να "εχει σχεση" με το ολο συνολο χρωματικα
Δυστυχως κατι "γιαπηδες" ακολουθωντας την μοδα εκτος απο ανοητο σχεδιο παπουτσιου φορανε και την γραβατα λες και ειναι καπιστρι που τους μπηκε με το ζορι
Εχω καμια 20αρια και ναι θελω να παρω και αλλες.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
takis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 09:41
12
Been thanked: 3 times

Για οποιον δεν γνωριζει υπαρχει κατα παραγγελια ΝΑΙ και στην γραβατα .
Νομιζω μονο ο γιαννετος κανει και εχει αυτην την στιγμη με τεραστια συλογη σχεδιων χρωματον και οτι μπορεις να φανταστεις λεπτες κοντες μακριες φαρδιες στενες μεχρι και Swarovski βαζεις.Τιμες νορμαλ για παρραγγελια απο 180ευρω ξεκινανε και σε 15 ημερες παρακαλω σπιτι σου κατευθείαν, αμα θες η αλλιως παραλαβη απο το καταστημα .
Ειχα παει και τις ειχα δει και ειναι το ιδιο εργοστασιο στην ιταλια που φτιαχνει και ο brioni οποτε oπως καταλαβαινετε ειναι ποιοτηκα ειναι οτι καλυτερο.Πιστευω αμα εχει τρελα με σχεδια και γραβατες νομιζω ειναι μια καλη λυση αυτη.Το site του. http://www.giannetos.gr :megagrin
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το "λακακι" στην μεση τι εξυπηρετει;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
takis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Δεκ 2011, 09:41
12
Been thanked: 3 times

Δορυφέρων έγραψε:Το "λακακι" στην μεση τι εξυπηρετει;
Θα ελεγα μιας πιο επιμελημενης γραβατας.Δεν την εντυσες απλα με εναν κομπο καταφερες και εκανες και το λακακι σε αυτην-την περιποιηθηκες.... :megagrin
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Golden Rule :

Δεν συνδυαζουμε ποτε ριγε γραβατα με ριγε πουκαμισο, αντιθετα σκετη γραβατα συνδυαζεται με σκετο πουκαμισο.

Εναλλαξ ομως δεν εχουμε θεμα ( ριγε γραβατα σκετο πουκαμισο κ vice versa)
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω δει σε ατομο μεταλλικη γραβατα,απο τον κομπο συν το κυριως μερος
Γυαλισμενα κομματια με συνδετηρες,σπαστη και βαρια
"γκλινγκ-γκλινγκ" καθως περπατουσε μεσα σε μια εκθεση
Πως μπορουσε και την φοραγε ο λεμες;

:lachtot
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Από τις τελευταίες μου αγορές σε γραβάτες...

Εικόνα
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”