Γραβάτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν μπορεί να υπάρξει κάποιος κανόνας, αφού το τελικό μήκος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το αρχικό μήκος της γραβάτας, ο λαιμός του φέροντος, το είδος του κόμπου καθώς και το πόσο σφιχτός είναι.

Μόνο με δοκιμές μπορείς να καταλήξεις σε συμπέρασμα. Για παράδειγμα, εγώ έχω καταλήξει στο ότι, οταν το λεπτό, πισω τμήμα της γραβάτας ξεκινάει από συγκεκριμένο κουμπί του πουκαμίσου, τοτε το μήκος του εμπροσθιου τμήματος είναι ιδανικό.

Πάλι βέβαια, υπάρχει η παράμετρος του διαφορετικού κατασκευαστή (γραβάτας, πουκαμίσου) αλλά αφενός οι διαφορές είναι πολύ μικρές και αφετέρου με τις δοκιμές μπορείς να φτιάξεις μόνος σου τον κανόνα που χρειάζεται.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Κατάλαβα.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Το σωστό μήκος της γραβάτας που θέλουμε ν' αγοράσουμε ορίζεται ως εξής, κύριοι: Περνάμε την γραβάτα στο σβέρκο και το φαρδύ της μέρος το φέρνουμε μέχρι εκεί που θέλουμε να φοράμε την γραβάτα μας σε μήκος π.χ. στο ύψος του αφαλού μας. Τότε το λεπτό της μέρος (το πίσω) πρέπει να μας φτάνει έως και τρία δάχτυλα κάτω από το ξιφοειδές οστό. Αν φτάνει πιο κάτω τότε η γραβάτα μάς είναι μακριά οπότε και διαλέγουμε μια κοντύτερη.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Τι γραβάτα θα μου προτείνατε για μένα σχέδιο χρώμα και μέγεθος σύμφωνα με την ηλικία μου και το μικρό ύψος μου λόγο πάθησης 'όπως θα γνωρίζετε η γραβατόφιλη. :)
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Yiannis67 έγραψε: 05 Μαρ 2017, 21:25 Το σωστό μήκος της γραβάτας που θέλουμε ν' αγοράσουμε ορίζεται ως εξής, κύριοι: Περνάμε την γραβάτα στο σβέρκο και το φαρδύ της μέρος το φέρνουμε μέχρι εκεί που θέλουμε να φοράμε την γραβάτα μας σε μήκος π.χ. στο ύψος του αφαλού μας. Τότε το λεπτό της μέρος (το πίσω) πρέπει να μας φτάνει έως και τρία δάχτυλα κάτω από το ξιφοειδές οστό. Αν φτάνει πιο κάτω τότε η γραβάτα μάς είναι μακριά οπότε και διαλέγουμε μια κοντύτερη.
Την βάζουμε την γραβάτα έτσι όπως στην φωτογραφία και μετά το λεπτό μέρος ανάλογα που έχει φτάσει βλέπουμε αν είναι μακριά η γραβάτα;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ανάλογα τι κόμπο κάνεις , αν κάνεις απλό (fih) και πιο κοντή να είναι δε σε πειράζει αν κάνεις πιο επίσημο κόμπο τότε η φωτό είναι οκ σαν πρακτικός τρόπος ... το προηγούμενο ποστ με το μήκος στον αφαλό και το ξιφοειδές δεν το κατάλαβα να πω την αλήθεια μου . Απαράβατος κανόνας είναι η μύτη της γραβάτας όταν είναι δεμένη να ακουμπάει ακριβώς στην αρχή της ζώνης σου όταν είσαι όρθιος και ευθυτενής , αυτός ο κανόνας μπορεί να αλλάξει αν φοράς γιλέκο και ανάλογα πάντα τι τύπου γιλέκο είναι αυτό .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Προτάσεις σχεδίου γραβάτα για νεανίες; (17 ετών)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Υπάρχουν χιλιάδες στα μαγαζιά και για πιο οικονομικές ψάχνεις και σε λιμάνι , το βασικό που πρέπει να κοιτάς είναι το φάρδος σε σχέση με το πέτο του σακακιού , επίσης αν είσαι λεπτός η πιο γεμάτος συνδύασε την ανάλογη γραβάτα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Την ανάλογη γραβάτα για το ποιο γεμάτος τι εννοείτε;
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η γραβάτα έχει μήκος και πλάτος ανάλογα με το ύψος σου , το φάρδος σου , τον κόμπο που θέλεις να κάνεις και το σακάκι που θα φορέσεις , αν πας να δοκιμάσεις σακάκι με φαρδύ πέτο (που δεν θα το πρότεινα για την ηλικία σου εκτός και αν ψωνίσεις γαμπριάτικο κοστούμι η έχεις πρόσκληση για κανένα γκαλά με επίσημο ντύσιμο ) θα δεις πως η λεπτή γραβάτα δεν ταιριάζει πάντα , αν είσαι παχύς επίσης μπορεί να μην σε κολακεύει μια λεπτή γραβάτα .
Οι συνδυασμοί είναι αρκετοί , ξεκίνα με 2 γραβάτες και -αν δεν τους ξέρεις- μάθε τους 3 βασικούς κόμπους και δέσε τις πάνω σου και έτσι θα έχεις και μπούσουλα.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”