Σακάκια/Jackets όχι τόσο κλασικά

Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Εγώ θα σου πρότεινα να ράψεις το all around σου jacket. Επίσης να μπλεχτείς στη μαγεία να το φτιάξεις επιλέγοντας κουμπιά, γιακά, τσέπες, κόψιμο, γραμμή... Θα πληρώσεις στην καλύτερη 200-300 παραπάνω αλλά θα το έχεις για πάντα. Ένα καλο suit measure θα σου κρύψει πόντους από τη μέση, ώμους, χέρια κ.α. Στη καλύτερη από τα έτοιμα θα δώσεις 300-400 για entry level ενώ για παραπάνω που νιώθεις διαφορά στη πλέξη και στο πιάσιμο πάνω σου θα βρίσκεσαι στα ραμμένα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα πηγαίνοντας να συζητήσεις πρώτα και να δείς το suit measure από την αρχή. Να πίασεις τα υφάσματα και τους διάφορους τύπους τους. Ξέρεις πόσα βλαχαδερά κυκλοφορούν στο δρόμο με σακάκια κοντά, με μανίκια σαν υδροροές,πλάτες νερό και μέσες έτοιμες να εκραγούν, επίσης καλοκαιρινά σακάκια που τα φοράνε το χειμώνα και ανατούμπαλιν...
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Συνηθως δε αντιδρω το κανει ο Μαχος αλλα φιλε Φωτη με ολη την καλη διαθεση οπως γραφεις αυτα που γραφεις μου ακουγονται πολυ λαθος. Δεν μιλαω για την ουσια αυτων αλλα για τον τροπο. "Στην καλλιτερη θα δωσεις 200-300 παραπανω","Ξέρεις πόσα βλαχαδερά κυκλοφορούν στο δρόμο με σακάκια κοντά, με μανίκια σαν υδροροές,πλάτες νερό και μέσες έτοιμες να εκραγούν, επίσης καλοκαιρινά σακάκια που τα φοράνε το χειμώνα και ανατούμπαλιν..."
Δεν κρινονται οι ανθρωποι με τα ρουχα που φορανε. Πολλοι θα ελεγα κρυβονται πισω απο ενα καλο ντυσιμο με σκοπο να ξεγελασουν τον αλλο. Και τα 200-300 παραπανω δεν ειναι για ολους ψυχουλα οπως τα παρουσιαζεις.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Σε ευχαριστώ που θέτεις το θέμα στη κοινωνική διάσταση του και όχι σε αυτό που απάντησα πάντως. Προσθέτεις σε κάτι 200+300 για να αποδώσεις το value for money που στην καλύτερη αγοράζοντας κάτι στο entry level του pret a porte το έχεις ήδη με το ραμμένο.
Στο κοινωνικό πλαίσιο που το θέτεις άνοιξε topic και συζητάμε ώρες με ώρες για το τι είναι casual, τι επίσημο, και τι formal στην μπουζουκοελλάδα και σε όλη την επικροτούσα και επικρατουσα αντίληψη περί άντρα κτλπ. Και πρόσεξε δε λέω για λεφτά και άλλα παραμυθια του στυλ με λεφτά αγοράζεις υπόληψη και ύφος. Αλλά περί προτύπων.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πρωτη φορα που συμφωνω μαζι σου Νικο.πρεπει να αντιδρασω... :D
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Δεν πειραζει αστο να παει αστο :violin: :D
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

FotisPl έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα να ράψεις το all around σου jacket...
Αυτή ήταν κι εμένα η πρώτη μου σκέψη, αλλά αφενός δεν έχω υπόψιν μου τον κατάλληλο άνθρωπο (με προτάσεις αλλά και υπομονή) και αφετέρου δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα στο μυαλό μου, αυτού που ψάχνω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μισο λεπτο βρε παιδια! Eγώ νομίζω ότι παρεξηγήθηκε πλήρως το νόημα του γραπτού του Φώτη.

Καθημερινα βλεπω ανδρες ντυμενους με σακάκια, φθηνα, ακριβα ή πανάκριβα δεν έχει σημασία, να είναι άλλα αντι άλλων.
Μανικια μακρυά, μανικια κοντυμενα αλλα χωρις να εχει κοντυνει από μεσα η φοδρα η οποία φουφουλιαζει. Σακάκια μακρυά που τους είναι σαν ημιπαλτα, σακάκια που τα χουν κοντυνει μεν αλλά οι τσεπες αναγκαστικα είναι αφυσικα χαμηλά, σακάκια που ο γιακας αφηνει δυο δαχτυλα κενο απ το κολάρο του πουκαμίσου, σακάκια που φουφουλιάζουν στην πλάτη, σακάκια με μανικια που σακουλιαζουν στα μπράτσα από λάθος μανικοκόλληση, σακάκια φαρδια στους ώμους ή το αντιστροφο, σακάκια που σηκώνονται μπροστα, καλοκαιρινα σακάκια τον χειμώνα, σακάκια φορεμενα με κοντομανικο πουκαμισο και τα μανικια του σακακιού, αφου δεν υπάρχει μανσέτα, μοιάζουν με μανικια καφτανιού. Σακακια κοντα που φαινεται ο κώλος του παντελονιού από πίσω, σακάκια φορεμενα με πουκαμισα που ο γιακας τους δεν εξεχει απ το σακάκι, παντελονια που τα φορανε όπως τα βρηκαν, πατημενα και βρώμικα απ το τακούνι πίσω και μπροστα να είναι σουρωμενα απ το πολύ μηκος, βραδυνα κουστουμια το πρωί, λινα σακακια για επίσημα, κουστουμια και σουρωμενες καλτσες, σακάκια σταυρωτα ξεκούμπωτα, πουκαμισα με μαλακα κολάρα ασχετα, γραβάτες ακομα πιό άσχετες κλπ κλπ

Δεν ειπε κανεις ότι κρινεται το ήθος των ανθρώπων απ τα ρουχα που φοράνε. Κρινεται όμως το γουστο και η αισθητική τους.

Ενας καλός ράφτης θα ταιριαξει τέλεια το σακάκι ή το κοστουμι πανω σου, ακόμα κι αν δεν εχεις την εμπειρία ή την γνώση να διαλεξεις κάποιο έτοιμο που το πατρον του να ταιριαζει με το σώμα σου και να τους βαλεις να κανουν τις απαραίτητες μικροδιορθώσεις. Το θεμα ειναι να βρεις εναν πραγματικα καλό ράφτη γιατι αλλιώς κλαφτα Χαράλαμπε.

Απ την άλλη, αν δεν έχεις «δύσκολο» σωμα, σημερα βρισκεις καλοραμένα έτοιμα και κατα την γνωμη μου δεν χρειάζεσαι ράφτη. Αρκει να ψαξεις να βρεις το πατρον που σου ταιριάζει σε μαγαζί που σε σεβεται σαν πελάτη, εχει ράφτη με σωστο ματι για τις όποιες βελτιώσεις και δεν προσπαθει να στο πλασσάρει έτσι όπως είναι, αν σου καθεται καπως καλά μεν, αλλά όχι τέλεια...Στα έτοιμα βέβαια χρειάζεται να έχεις«μάτι» και να εισαι ασυμβίβαστος και απαιτητικός.
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πω πω ευτυχως που δε φοραω τετοια ρουχα.σα παλιατσος θα εμοιαζα. :character-bart:
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Γιαννη μου δεν αντιλεγω σε αυτα που λες αντιθετος επαυξανω. Εμενα απλα μου χτυπησε ασχημα το "Θα πληρώσεις στην καλύτερη 200-300 παραπάνω " ετσι χαλαρα. Αν ξεκινουσε με το "αν δεν σε πειραζει να πληρωσεις ..." θα ακουγοταν καλλιτερα. Διοτι τα 200-300 δεν ειναι ψυχουλα ξαναλεω. Και δεν μιλαω για τον Φωτακα μιλαω γενικως.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οδηγος «επιβιωσης» για αγορα έτοιμου σακακιού ή κουστουμιού

Επιλεξτε ένα σοβαρο μαγαζί (κατα προτιμηση με εμπειρία και ιστορια ετων στο ανδρικό ντυσιμο.)
Γενικα έχετε υπ όψιν σας ότι τα ιταλικα πατρον ταιριαζουν σε πιο λεπτους ενώ τα Γερμανικά σε πιό δεμένους.
Επιλεξτε το σακάκι που σας αρεσει και δοκιμαστε αυτο που σας έρχεται ιδανικά στους ώμους. (να μην εξεχει στο ελάχιστο ο ώμος κατω απ τις βάτες, αλλα και να μην εξέχουν και οι βάτες πολύ απ τους ώμους (να ειναι περιπου στο πλατος των μπράτσων)
Μολις το φορεσετε και το κουμπώσετε (το τελευταιο κατω κουμπί δεν κουμπώνεται εκτος από τα σταυρωτα) ο πωλητης θα έρθει και θα σας το τραβήξει προς τα εμπρός να «στρώσει»! Μολις τελειώσει αυτος την πονηρη δουλειά του, εσεις καντε ένα σωρο κινησεις με τους ώμους κινωντας τους πανω κατω δεξια αριστερα περιστροφικα κλπ και μετα παιρνοντας σταση ηρεμίας κοιταχτε αν το σακακι επεσε σωστα. Μην τον αφήσετε να το ξανα«στρώσει» γιατι αυτο θα προσπαθήσει να κάνει. Ελεγξτε τότε αν ό γιακας του σακακιού εφαρμοζει πλήρως με τον λαιμό σας γυρω γύρω ή αφήνει κενό εστω και μικρό. Απαιτηστε διόρθωση. Σε σταση ηρεμιας των χεριών γυρίστε στο πλάι και κοιταξτε αν η μανικοκόλληση έχει την σωστη γωνία ή αν τα μανίκια σακουλιαζουν στα μπρατσα. Απαιτηστε επιδιόρθωση.
Κοιταξτε το μηκος του σακακιού. Αν φτανει μεχρι το κατω μερος του αντιχειρα, αντε και ελαφρα πιο μακρυ ειναι σωστο. Αν ειναι κοντύτερο απορριψτε το, αν εναι πολύ μακρυτερο το ίδιο.
Κινηστε τα χερια ψηλα και προς τα εμπρος. Αν σας τραβανε έντονα τα μανικια στα μπρατσα απορριψτε το.
Κοιταξτε το μηκος των μανικιών και διευκρινίστε ότι θελετε να κοντυνει και η φοδρα. Σακακια που μπορει να τα φορεσετε και με καποια μπλούζα φροντιστε τα μανικια να μην ειναι κοντα. Στα επισημα κανουμε πιο κοντα μανίκια για να φαινεται η μανσέτα του πουκαμίσου
Κοιταξτε το φαρδος στη μεση και ρυθμιστε ανάλογα.
Βαλτε καποιον δικό σας να δει αν στρωνει η πλατη ή σακουλιαζει και ζητηστε επιδιόρθωση.
Κοιταξτε μηπως τραβαει πουθενα η φοδρα και πετιωνται προς τα έξω το πισω ή τα πλαινα «φλαπς» ή καποιο μπροστινο μερος όταν είναι ξεκούμπωτο και ζητήστε διόρθωση.
Γυριστε στο πλάι και κοιταξτε αν το κατω μερος του σακακιού είναι παραλληλο με το έδαφος ή σηκώνει μπροστα ή πισω και αν ναι ζητηστε διόρθωση.
Ρυθμιστε το μηκος του παντελονιου να ειναι πίσω μεχρι εκει που αρχίζει το τακούνι και ζητήστε μπροστα να ειναι λιγο πιο κοντο, ωστε να κανει μπροστα την ιδανική ζαρα όταν ακουμπαει στο παπούτσι και όχι μεγαλύτερη.

Να ειστε αυστηροι και ασυμβιβαστοι! Αν υπαρχει γκρινια, αντιδράσεις, μη πρόθεση ή μη διαβεβαιωση επιτυχούς επιδιόρθωσης όλων αυτών, απορρίψτε το σακάκι και αλλάξτε και μαγαζί!

Αν απορριπτετε τα σακακια σε όλα τα μαγαζια που θα πάτε, τοτε είναι βέβαιο ότι δεν υπαρχουν πατρον κοντα στο σώμα σας και ότι ο ραφτης, εαν θελετε να σας κολακευει το ντυσιμο, ειναι μονόδρομος.΄

Εγραψα ότι θυμαμαι αυτη τη στιγμή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος y.v την 26 Φεβ 2016, 19:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Γιάννης B.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”