Pinstripe κοστούμι

Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Καλησπέρα.
Προσπαθώ να βρω (χωρίς επιτυχία) μαγαζί που να έχει τον τύπο κοστουμιού του τίτλου.
Ακόμη καλύτερα, ύφασμα για pinstripe (ιδανικά trois pices) κοστούμι.
Κάποια συμβουλή/βοήθεια σχετικά;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν νομίζω οτι είναι τόσο δύσκολο να βρεις ύφασμα pinstripe, τουλάχιστον στα υφασματάδικα της Αιόλου ή/και της Μητροπόλεως.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 47 δευτερόλεπτα:
Αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις κι έτοιμα κοστούμια, όπως π.χ. εδώ, χωρίς βέβαια το λινκ που σου δίνω να είναι προτροπή για αγορά...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Fotakas έγραψε: 17 Ιουν 2018, 21:56 Δεν νομίζω οτι είναι τόσο δύσκολο να βρεις ύφασμα pinstripe, τουλάχιστον στα υφασματάδικα της Αιόλου ή/και της Μητροπόλεως.

Προστέθηκε μετά από 6 λεπτά 47 δευτερόλεπτα:
Αλλά με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις κι έτοιμα κοστούμια, όπως π.χ. εδώ, χωρίς βέβαια το λινκ που σου δίνω να είναι προτροπή για αγορά...
Δε νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να βρεθεί...
Αναφέρομαι στα κλασσικά pinstripe, αυτά με τη γραμμή που θυμίζει ρίγα κιμωλίας. Θεωρητικά, ανάλογα με την ηλικία του κατόχου πρέπει να είναι και η απόσταση της κάθε ρίγας. Συνήθη χρώματα το μαύρο ή σκούρο γκρι.

Από τα υφασματάδικα της Αιόλου ή Μητροπόλεως υπάρχει κάποιο με πιο "άποψη";
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Το παραπάνω λέγεται chalk-stripe και όχι pinstripe. Αν κατάλαβα καλά, εσύ αυτό εννοείς.

Τώρα τελευταία έχω καιρό να επισκεφθώ τα καταστήματα με υφάσματα (λόγω συνταξιοδοτήσεως του ράπτη πατρός).

Όποτε χρειάζομαι κάτι, πάντως στρέφομαι σε αυτό, που έχει ίσως την μεγαλύτερη ποικιλία σε υφάσματα.

ΥΣ: πάω εκεί λόγω προσωπικής γνωριμίας και οικειότητας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Έχω την εντύπωση πως το chalk stripe έχει να κάνει με το πάχος της ρίγας κι όχι την απόσταση τους.
Σε κάθε περιίπτωση πάντως μιλούμε για το ´ιδιο περίπου θέμα.
Θα επισκεφθώ το κατάστημα. Ευχαριστώ.
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Πέρασα από το συγκεκριμένο μαγαζί. Ή έχει κλείσει ή δε λειτουργεί. Έδειχνε παρατημένο..

Παράλληλα είδα κάποιο άλλο απέναντι από τη μητρόπολη με υφάσματα, Δημητριάδης νομίζω.
Έχει κανείς εμπειρία;
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ ασχημο νεο αν οντως εκλεισε ο Καραγιαννης - το καλοκαιρι αν θυμαμαι καλα ειχε αφιερωμα καποιο καναλι και εδειχνε τον παππου να γυρναει μεσα στο μαγαζι και να μιλαει σε πελατες. Κριμα :(
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όντως το να βλέπεις τέτοια κλασικά καταστήματα να κλείνουν είναι πολύ άσχημο... και η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως το bespoke ρούχο κάνει πάλι την εμφάνισή του ... και ποιος ράφτης έχει μείνει να διδάξει την χαμένη τέχνη πλέον... :(

Και καλό να γνωρίζουν και οι νεώτεροι πως κάποτε τα Ελληνικά πανιά ("πανί" λέγεται κάθε τύπου ύφασμα σε τόπι στην αργκό των υφασματάδων ) ήταν από τα κορυφαία στον κόσμο - τα βαμβακερά μας πανιά ήταν πρώτα στις επιλογές μαζί με τα σκωτσέζικα μάλλινα (άλλη μεγάλη "σχολή" του tweed με τα αθάνατα κασμίρια τους) στα μεγάλα ραφτάδικα του Λονδίνου τη δεκαετία του ογδόντα.
Θυμάμαι πως τα εκθείαζε ο πωλητής και έδειχνε με περηφάνια την Ελληνική ούγια με το "κυριλέ" λονδρέζικο υφάκι του σε σχέση με τα "δεύτερα" ιταλικά (κλασικά οι Εγγλέζοι μόδιστροι ακούνε Ιταλικό ράψιμο και παθαίνουν αναφυλαξία) :lmao

@Stathis Κάνε και ένα πέρασμα από τον Δευτεραίο στο Σύνταγμα ,βασικά το Chalk stripe είναι Pin stripe με πιο πυκνή πλέξη στη ρίγα αλλά είναι "δύσκολο" κοστούμι (εννοώ πως δεν κάνει για καθημερινό - εργασίας).
Δεν ξέρω βέβαια τι επιλογές έχουν πια αυτά τα μαγαζιά και αν μπορούν να σε βοηθήσουν... αν αρχίσεις και τους λες για σούπερ 90, 100 και βάρος πανιού και αρχίσουν να σε κοιτάνε περίεργα καλύτερα ψάξε πρώτα για σωστό ράφτη εδώ και μετά για πανί από έξω.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Ναι Ακη @Akist έχεις δίκιο για την τελειότητα των Ελληνικών υφασμάτων, ο θείος μου ήταν ο Χημικός στην <Μπριτάννια>
και μου έλεγε ότι έβγαζαν πρώτα <πανιά>σε όλη την Ευρώπη.Η πλάκα μαζί του ήταν όταν για γούστο τον ρώταγα τι ήταν αυτό που φόραγα
και χωρίς να ακουμπήσει μου έλεγε ακριβώς την σύσταση του,
άντε τώρα να΄χεις τέτοιον άνθρωπο μαζί σου και να πας για ψώνια.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”