Βοήθεια για επιλογή υφάσματος για χειροποίητο κοστούμι

Απάντηση
tzimis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 11:15
6

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ετοιμάζομαι να ράψω ένα κοστούμι για το γάμο μου και έχω κολλήσει στην επιλογή του υφάσματος. Το χρώμα θα είναι μπλε. Αφού είδα πολλούς καταλόγους γνωστών εταιριών και καταρχήν με κριτήριο την απόχρωση κατέληξα σε μια πρώτη επιλογή που είναι 100% wool super 150. Ο λόγος που κοιτούσα τα s150 είναι γιατί "ψάρωσα" από την υποτιθέμενη υψηλότερη ποιότητα σε σχέση με τα μικρότερα super. Διαβάζοντας βέβαια στο internet κατάλαβα ότι ο αριθμός των super δεν λέει πάντα την αλήθεια. Στη συνέχεια της αναζήτησης βρήκα ένα αντίστοιχο χρώμα που όμως είναι 80% wool / 20% mohair, με τη λογική ότι λόγω του mohair θα είναι πιο ανθεκτικό, δεν θα τσαλακώνει εύκολα και θα στέκεται καλύτερα.
Τώρα λοιπόν είμαι πολύ προβληματισμένος για το ποιο να διαλέξω μεταξύ των 2. Ποια επιλογή είναι πιο ταιριαστή για γαμπριάτικο κοστούμι και πιο ποιοτική.
Εννοείται ότι μπορώ να αναφέρω τις εταιρίες αν το επιθυμείτε.
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Ρίξε μια μάτια στον Στουρνάρα (Αιόλου 45 και Καρόρη 23 στο κέντρο).
tzimis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 11:15
6

Ευχαριστώ για την απάντηση! Ζω Θεσσαλονίκη οπότε δεν μπορώ να περάσω από το Στουρνάρα. Άλλωστε, δεν ψάχνω ύφασμα. Έχω καταλήξει σε 2 ήδη, διαφορετικών εταιριών και διαφορετικής σύστασης. Οπότε αυτό που χρειάζομαι είναι συμβουλή ως προς το ποιο είναι πιο ποιοτικό και ποιο ταιριαστό με την περίσταση. Ίσως και μια τρίτη εναλλακτική αν κάποιος έχει την καλή διάθεση να προτείνει κάτι άλλο. Και συγκεκριμένα να αναφέρω τα υφάσματα:
- Drapers Blazon super150 (by Vitale Barberis Canonico)
- Holland and Sherry English Mohair
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η ώρα η καλή γαμπρέ! Εγώ είχα επιλέξει ύφασμα από Dormeuil για το γαμπριάτικο κοστούμι όμως δεν θυμάμαι τα χαρακτηριστικά του :think:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
tzimis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 11:15
6

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Δημητρη, αν ακομη ψαχνεις

βρες ενα πανι σκουρο μπλε βαθυ με ριγα ψιλη ασπρη

επειδη λογω δουλειας (καποτε) εραβα 3 κουστουμια το χρονο, θεωρω οτι αυτο το σετάπ ειναι οτι πιο κλασικο και σοβαρο μπορει καποιος να επιλεξει

και απροσβλητο σε αλλαγες της μοδας...

τωρα αν θα ειναι 120 ή 130, κτλ αδιαφορο αν και ανεβαινει η τιμη...

μοχαιρ ομως απκ που κι ως που?
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”