Παπιγιόν (αγγλικά: bow tie)

Άβαταρ μέλους
pakoti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2015, 21:37
8
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 36

Καλησπερα παιδες!

Τον τελευταιο καιρο/χρονο σκεφτομαι να δοκιμασω και να αρχισω να φοραω παπιγιον. Επειδη επισημες περιστασεις δεν πολυ-υπαρχουν, σκεφτομουν για casual περιστασεις.
Η ερωτηση μου ειναι, ποτε μπορεις να φορεσεις παπιγιον; σε ποιες περιστασεις; (εκτος απο επισημες πχ σε κανα γαμο κλπ).
Πχ ενα Σαββατο αν πας για βολτα, μπορεις; ή για καφέ, η σινεμά κλπ; η θα φαινεται περιεργο; Για πειτε ιδεες!

:)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παπιγιόν και casual περίσταση θα έλεγα ότι δεν πάνε, εκτός αν είσαι hipster.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
pakoti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2015, 21:37
8
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 36

Παρένθεση: μιας και το ανεφερες, μπορει καποιος να ορισει τι ειναι hipster στα ελληνικα; :P
εμφανισιακα ξερω, αξυριστο μουσι, τατου κλπ κλπ...
οχι δεν ειμαι τετοιο πραγμα. :D

στο θεμα μας, οταν λεω casual στυλ εννοω κατι σαν:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

ή αν googlαρεις για εικονες "casual bow tie" θα δεις τι εννοω.

Επισης, αναφερομαι σε παπιγιον ποιοτητας cotton ή wool. Εχω παρει ενα τετοιας ποιοτητας μονοχρωμο (μπλε σκουρο) αλλα ψανχομαι να βρω ευκαιριες που θα μπορουσε να φορεθει.
Γενικα εχει αρχισει να μου αρεσει το παπιγιον οπως το βλεπω, και παντα μεσα στα ορια της ποιοτητας cotton/wool, οχι δηλαδη αυτα τα 'γυαλιστερα' κλπ που ειναι πιο επισημα. Γι'αυτο και λεω για casual περιστασεις γιατι αυτη η ποιοτητα (cotton/wool) φανταζομαι δεν ειναι για πιο επισημες καταστασεις, αλλα για πιο casual. Επισης, αναφερομαι σε safe χρωματα, οχι ξερω γω γυρω απο το γκρι/μπλε σκουρο κλπ. (μαυρο οχι γτ παραπεμπει σε πιο επισημο πιστευω). Δε θα με χαλαγε και τυπου plaid/καρω κλπ αλλα για αρχη προτιμω τα safe.

Α,ηλικιακα ειμαι λιγο πριν τα 30 αν αυτο εχει σημασια.
Οποτε με γνωμονα τα παραπανω, τι εχετε να πειτε/προτεινετε; :)
Άβαταρ μέλους
pakoti
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2015, 21:37
8
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 36

Μια διορθωση!
Σε αυτο:
pakoti έγραψε: Επισης, αναφερομαι σε safe χρωματα, οχι ξερω γω γυρω απο το γκρι/μπλε σκουρο κλπ. (μαυρο οχι γτ παραπεμπει σε πιο επισημο πιστευω).
Εννουσα:
Ενδιαφερομαι/αναφερομαι σε παπιγιον που ειναι σε safe χρωματα, οπως το γκρι/μπλε σκουρο κλπ. και οχι αυτα χρωματος πορτοκαλι, κιτρινα, ή τυπου polka κλπ :)
(Ξεχασα να γραψω μια φραση δηλαδη, και βγαινει το αντιθετο νοημα)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Το στυλ αυτό είναι πολύ ωραίο, όπως και όλα τα στυλ για όποιον τα υποστηρίζει. Όλα τα πράγματα δεν είναι για όλους. Για παράδειγμα εγώ φοράω κοστούμια απο τα γενοφάσκια μου με αποτέλεσμα ακόμη και άνθρωποι που μισουν τα κοστούμια να μου έχουν πει. "Εσένα σου πάνε τα κοστούμια". Στην πραγματικότητα αυτό που τους αρέσει είναι η υποστήριξη που κάνω γιατί ξέρω να περπατήσω και να κινηθώ με αυτά διότι μου αρέσουν. Βλέπω σε γάμους ανθρώπους που φαίνονται ότι δεν έχουν ξαναβάλει γραβατα στην ζωή τους, οπότε λογικό να μην είναι ωραίοι. Αντίθετα τζιν έχω ένα. Δεν είναι ίοτι τα τζιν δεν ειναι ωραία, αλλά επειδή εγώ δεν τα αγαπάω,τα φοράω και κινούμε σαν να φοράω υφασμάτινο παντελόνι, με αποστελεσμα να μην τα υποστηρίζω άρα πάνω μου δεν γράφουν. Αν λοιπόν το στυλ των φωτογραφιών σε εκπροσωπεί θα είσαι ωραίος. Εμένα μου αρέσει πολύ να το βλέπω αλλά "δεν το έχω".
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μπράβο για το θάρρος σου! Αν μπορείς να το υποστηρίξεις μη το φοβηθείς. Στο εξωτερικό είναι πολύ συνηθησμένο να βλέπεις κόσμο με παπιγιόν, στην Ελλάδα, όπου το casual έχει γίνει ιδεολογία, είναι λίγο εκκεντρικό, αλλά όπως λέει πολυ σωστά ο Απόστολος το θέμα ειναι να αισθάνεσαι άνετα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

pakoti έγραψε:Η ερωτηση μου ειναι, ποτε μπορεις να φορεσεις παπιγιον; σε ποιες περιστασεις; (εκτος απο επισημες πχ σε κανα γαμο κλπ).
Γνώμη μου είναι ότι όπου θεωρείς ότι μπορείς να βάλεις σακάκι και γραβάτα, μπορεί να μπει παπιγιόν , αντί της γραβατας.
Και το αντίθετο. Κάπου που δεν θα φόραγες σακάκι και γραβάτα δεν πάει και το παπιγιόν.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αν θα ήταν να φορέσω παπιγιόν θα ηταν μονο κατι ιδιαίτερο σαν αυτά.
Άρης
Άβαταρ μέλους
giorgos_66
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 18 Αύγ 2017, 07:26
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 69 times
Ηλικία: 57

Γεια σε όλους τους φίλους!
Μόλις σήμερα γράφτηκα στο φόρουμ και γυρνώντας βρήκα αυτό το θέμα για το παπιγιόν και παραθέτω τη δική μου εμπειρία.
Από μικρός το παπιγιόν το έβλεπα σαν κάτι είτε πολύ επίσημο είτε ελαφρώς κωμικό... είτε εκκεντρικό. Θεωρούσα πως δεν φοράει κανείς σοβαρός άνθρωπος τέτοια πράγματα...
Φέτος αφού είδα πολλές φωτογραφίες και διάβασα διάφορα στο ίντερνετ αποφάσισα να δοκιμάσω. Αγόρασα δυο δετά παπιγιόν κιτρινο-μπεζ πορτοκαλί καρώ το ένα και κιτρινο μπεζ μαυρο καρώ το άλλο έναντι ευτελούς τιμήματος από το aliexpress. Όταν με το καλό τα περέλαβα αφιέρωσα μισή ώρα στον καθρέφτη αν μάθω καλά τον κόμπο και στην συγκέντρωση ενός συλλόγου σχετικού με χομπυ μου πήγα φορώντας το πρώτο μαζί με κοτλέ καφέ ανοιχτό σακάκι, κιτρινο παλ πουκάμισο και τζην.
Οφείλω να πω πως μετά τα πρώτα εντυπωσιασένα βλέματα και μισογελάκια πήρα πολυ καλά σχόλια. Επίσης φόρεσα και έξω για καφε απόγευμα κι όλα μια χαρά! Έγινα φάν πλέον! Αν σας αρέσει το παπιγιόν απλά τολμήστε το! Θα με θυμηθείτε! :mrgreen:
Gillette slim adjustable + Feather only!
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλησπερα
Προσπαθω καιρο τωρα να βρω ενα μαγαζι με παπιγιον (στο ιντερνετ) αλλα δεν τα καταφερνω μηπως καποιος εχει κατι υποψην του;

Το καλυτερο που εχω βρει ειναι το trendhim αλλα ειναι ακριβο και θα προτιμουσα να δωσω τα χρηματα μου domestic.

Και για ακομα μια φορα καλή χρονιά
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επίσημο”